1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepisteslerde bitkili-bitkisiz akvaryum kıyaslaması

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 8 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Onur G. HİTİT

  Onur G. HİTİT

  Mesajlar:
  901
  Yer:
  İlkadım/SAMSUN
  İsim:
  Onur G. HİTİT
  Bitkili-bitkisiz lepistes akvaryumlarının kıyaslanması (burada "bitki"den kasıt canlı bitkilerdir, bitki görünümü verilmiş plastik nesneler bitki değildir):

  1- Bitkili lepistes akvaryumu sağlıklıdır, güzeldir, doğaldır, olması gerekendir. Bitkisiz lepistes akvaryumu da sağlıklı olabilir elbette, ama bitkili akvaryum kadar güzel ve doğal olmazlar.

  2- Bitkili lepistes akvaryumlarında yavruları ayırmaya gerek kalmaz. Yavrular saklanacak yerler bulurlar. Daha iyi beslenirler. Daha uyanık ve sağlıklı olurlar. Bitkisiz lepistes akvaryumlarında yavru lepistesler büyükler tarafından öldürülebilirler. Çünkü saklanmalarına olanak tanıyan ortamlar yoktur.

  3- Bitkili lepistes akvaryumlarında su kalitesi genelde iyidir. Çünkü bitkiler bir anlamda doğal filtre görevi görürler. Sudaki zararlı maddeleri yok ederler veya en aza indirirler. Bitkisiz lepistes akvaryumlarında doğal döngüyü yakalamak çok zordur.

  4- Bitkili lepistes akvaryumlarının bakımı kolaydır. Aslında zor olduğu düşünülür, ama durum tam tersidir. Pek fazla müdahaleye gerek kalmaz. Bitkisiz lepistes akvaryumlarında ise sistem her an çökebilir.

  5- Bitkili lepistes akvaryumlarında balıkların doğal davranışlarını incelemek daha kolaydır. Balıklar saklanırlar, yüzerler, çiftleşirler, kavga ederler. Her şey neredeyse doğadaki gibidir. Bitkisiz lepistes akvaryumlarında da bu durumlar gözlemlenebilir, ama o kadar kolay değildir.

  6- Bitkili lepistes akvaryumlarında balıklar daha sağlıklı olurlar. Bitkisiz lepistes akvaryumlarında ise balıklar kolayca strese girebilirler, bu da hastalıklara davetiye çıkarmak anlamına gelir.

  7- Bitkili lepistes akvaryumlarında akvaryuma atılan fazla yemler genelde sorun yaratmazlar (siz yine de her zaman az yem kullanın). Bitkisiz lepistes akvaryumlarında ise akvaryuma atılan her fazla yem akvaryumdaki atık ve zararlı maddelerin artması anlamına gelir.

  İyi bir lepistes akvaryumunun nasıl olması gerektiğine dair makalemize ulaşmak için tıklayınız (Lepistes akvaryumu hakkında her şey).
   
 2. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Cevap: Lepisteslerde bitkili-bitkisiz akvaryum kıyaslaması

  Bence de bitkili lepistes akvaryumları daha sağlıklı, ama sonuçta bu kavramlarda kişiden kişiye değişebilecek bir şey. Akvaryumunu, kendini ve bilgisini konuşturabilecek herkes kendine ait yollar geliştirecektir. İyi araştırarak, iyi düşünülerek kurulmuş bir bitkili akvaryum ise çok güzel bir görüntü oluşturacaktır. Sadece lepistesler için değil tüm canlı doğuranlar ve bitki ile uyumlu tüm balıklar için bitkili akvaryum gereklidir diye düşünmekteyim.
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Lepisteslerde bitkili-bitkisiz akvaryum kıyaslaması

  Bitkili akvaryuma yakışan balıklar zaten kendini belli ediyor, Esnaf akvaryumlarında içinde bir parça bitki olan akvaryumdaki Lepistes daha çok ilgi çeker genelde. Bitkili akvaryum kurmamış olmak aslında benim için büyük eksik diye düşünürüm her zaman.
   
 4. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Cevap: Lepisteslerde bitkili-bitkisiz akvaryum kıyaslaması

  Temel Abi vakit bulabilirsen ideal boyutlarda seni yormayacak bir akvaryumdan başla derim. Ama iki akvaryum her zaman zor olmuştur. Özellikle de farklı tarzda akvaryumlarsa.
   
 5. Mert Çimagil

  Mert Çimagil

  Mesajlar:
  21
  İsim:
  Mert Çimagil
  Cevap: Lepisteslerde bitkili-bitkisiz akvaryum kıyaslaması

  Bir de lepistesler yavruları açısından yenmemek için önemlidir.
   
 6. Ankaraguclu

  Ankaraguclu

  Mesajlar:
  2.716
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Miraç küçükerdem
  Cevap: Lepisteslerde bitkili-bitkisiz akvaryum kıyaslaması

  Onur abi Eline Sağlık Konu Çok güzel Anlatılmış bence Denemeyenler biran önce denesinler bitkilideki zevk hiçbirisinde yok :)
   

Sayfayı Paylaş