1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepisteslerde Doğal Genetik Değişim ve Yapay Gen Değiştirme Yöntemleri

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde Emrah Ece tarafından 29 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Lepisteslerde Sorun var...

:) ikbal ya :D
    ama asıl planım gambusya ile bu balıklarda evcil lepisteslerde olmayan bir yabanilik olacaktır (sadece tahmin) ayrıca renkleri ve kuyrukları gambusyalara çokta cazip gelmeyeceği için belkide didiklemezler

2. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Çıkanı da lepistesle melezlerim diyorsun... Çok kırman gerekecek çok...

3. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Tabi yeni nesildede hali ile yabanilik olacaktır o kuyruk didikleten geni de bulup imha etmek sana düşer artık :D mutojen kullanımınada soğuk bakmıyorum bu aşamada, yap işte bişeyler :D oda sana kalmış bişey

4. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

O öyle olmaz... Predatörlük geninin ortadan kalkması için çıkan yavrulardan kuyruk didiklemeynlerin teker teker saptanıp daha sonra kendi aralarında çiftleştirilmesi lazım ki bu sadece ve sadece otozomal dominant kalıtım gösteriyorsa geçerli... Otozomal resesif kalıtımı varsa yandığımzın resmidir... Bu arada aklında bulunsun F0 lepistesler de bizim süsülü lepisteslerden biraz daha düşkündür predatörlüğe...

Bu gibi çalışmalarda mutajen kullanılmaz... Kaş yaparken göz çıkar çünkü...

5. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Bir miktar yabanilik olacağını yukarıdaki mesajımda belirttim, ebeveynler gambusya ve yabani lepistesler olursa yavrularda kuyruk didikleme ve saldırganlık eğlimi mutlaka olacaktır kuyruk yemeyenleri elemek zor olacak çünkü kuyruk yemeyen bulmak samanlıkta iğne aramak gibi bişey olur olasılık çok düşük olacaktır,bu yüzden senin şu mutojenlerine güvendik ondada hayır yok desene :) yani sen bu işi mutojen ile çözemezsin öylemi, balıklar yada bizim üzerimizde başka bir yan etki ile karşılaşılabilir diyebilirmiyiz burada :)

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Bak Emrah... Predatörlük geninden kurtulmak için en az üç çiftleşme ve arada ciddi gözlem süreleri lazım... Bu arada predatörlük geni dominant gen olmalı çünkü Lepusya (ya da Gambistes)'lerin de azalmış da olsa predatör olduğu söyleniyor... O zaman anti-predatörlük çekiniktir... Kalıtım modeli otozomal resesif olur...

1. Gambusya ve Lepistes > Lepusya

2. Lepusya ve Lepsites > Yavruların yarısı azalmış predatör, diğer yarısı barışçıl

3. Barışçıl lepusya ve barışçıl lepusya > Yavruların hepis barışçıl lepusya

Tabii bu arada gambusyaların dayanıklılık genleri de üçüncü çiftleşme sonucunda iyice azalmış olacak... Yani predatörlük azalırken dayanıklılık da azalacak... tek leyhe avantajımız barışçıl genlerini seçiyor olmamız olacak... Yani dayanıklılık genleri seçilime uğramayacağından daha fazla oranda da korunabilir... Tabii daha az korun ma olasılığı da var...

7. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

gambusya lepistes yada lepistes gambusya yavrularının eğer gambusya ile çifleşirse yavruların gambusya lepstes ile çifleşirse yavruların lepistes çıktığını söylüyor melezlemeyi yapanlar, çıkan yavruları kesinlikle lepistes yada gambusya ile değil kendi aralarında çifleştirmemiz gerekiyor, adamlar denemş ve yanılmış biz tekrarlamamıza gerek yok melezleri melezlerle denememiz lazım uzun uğraş ve çok sayıda tank lazım bu iş için
    Bana kalırsa uğraşmayalım ve işi şansa bırakalım yabani lepistesleri evcil lepisteslerle çifleştirip sonra gambusyalarla yabanileri kıralım ondan sonra çıkan iki grup yavruyu tek akvaryumda bakalım ne çıkarsa bahtıma hesabı olsun :D

8. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Emrah amacın süslü gambusya mı yapmak yoksa dayanıklı lepistes mi yapmak?

Bu arada hala dış görünüşe taktın gidiyorsun... Lepusya ile gambusyayı çiftleştirsen bile hiçbir zaman %100 gambusya elde edemezsin....

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Lepisteslerde genetik bozulma nedeni

Arkadaşlar , konuyu bölerek başlıkta bir değişiklik yaptım. Konu kendine has hale getirilmiş görünüyor. Sonunda canlı doğurancı olacağım galiba. Bölünen başlığın üst tarafı kayboldu. :bilmem:

Keyifli paylaşımlar...

10. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

% 100 gambusya yada lepistes olmaz tabiiki ama görünümde öyle olur (yani öyle oluyormuş) ;)
    Temel abi sağolasın konuyu taşımışsın, bu arada neden olmasın bekleriz camiaya seni, agresif, tartışmacı,dediği dedik çaldığı düdük bi canlıdoğurancı olarak hayal edemiyorum abi :D
    sanırım bizler biraz öyleyiz :D

11. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Başlık konu ile tam bağdaşmıyor Temel Hocam...

Ben, başlık olarak "Lepisteslerde Doğal Genetik Değişim ve Yapay Gen Değiştirme Yöntemleri"ni öneriyorum...

12. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Az önce Türker'in ÖM attığı linki bir kez daha incelerken (o kadar incelemenin üzerine hala yeni şeyler kavranabiliyormuş, bu arada seni ispiyonladım Türkerciğim... :D ) aklıma geldi: Yabani formdaki lepisteslerin yaşadığı yerde gambusyalar varsa belki de çoktan çiftleşmişlerdir... Belki de o lepistesler yabani forma doğru evrilmemiştir de gambusya genleri karıştığı için yabani forma yakın bir görünüm arz eder olmuşlardır...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Mayıs 2016
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Abdullah hocam ne yazayım diye düşündüm aslında dediğin daha mantıklı. Düzenledim, fakat bölünen konunun baş tarafı kayboldu. Lepistes konusunun bu kadar kapsamlı olduğunu inanın son 6 ayda öğrendim. Akvaryumcularda bakıp geçtiğimiz bir tür üzerine inanılmaz gelişmeler olduğunu gördüm. Açıkcası üzerine yapılan bu yorumlardan sonra daha dikkatli inceledim bu canlıları akvaryumcularda. Fiyat olarak dudak uçuklatan ithal türlerinin olduğunu öğrenirken, daha evvelde belirtiğim gibi, Ülkemize ait varyetesi olmaması üzüntü yaratıyor. Konu üzerine gerçekten zaman harcayan arkadaşların olduğunu görüyoruz. Bu artık gerçekleşmeli bence.

14. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bu arada "İkbal, İkbal..." diyip duruyoruz... İkbal benim veliferalarımdan birinin yavrusu idi... O ve kardeşleri gambusya, Endler's ve plati yavruları ile birlikte büyüyordu, taa ki gambusyalar palazlanıp 51 tane wagtail plati yavrumun kuyruğunu tırtıklayıp ölümlerine neden oluncaya kadar... Sonra gambusyaları 20 lt'lik başka bir akvaryuma ayırdım... Tabii o zaman o kadar germişlerdi ki beni gambusyaya benzeyen herşeyi de birlikte attım akvaryumun içine... Biraz büyüdüklerinde bazılarının Endler's yavrularını olduğunu birinin de dişi velifera olduğunu idrak ettim... O sırada Emrah benden gambusyaları istedi ki tam o sıralarda gambusyaya benzeyen herşeyi bizim oralaraın (Örnek Mah. Üsküdar İstanbul) meşhur deyimi ile "Boklu Dere"ye (yani meşhur Kurbağalı derenin Alt Göztepe kısmına) atmaya karar vermiştim... Neyse Emrah geldi ve velifera ve Endler's'ler dahil tüm gambusyaya benzeyen balıkları verdim.. Veliferayı ayırt edebiliyordum tabii ama gambusyalar veliferaya saldırmaktan vazgeçmişlerdi... Çünkü ne zaman saldıracak olsalar daha şiddetli tepki görmüşlerdi veliferadan... İşte İkbal o dişi velifera'dır... Yeni ırkın anası olacaktır, tabii biz Emrah ile bu işleri becerebilirsek...

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Şu görünümüne göre balık tasnifi yapmaktan vazgeç... Önemli olan genetiğidir... Yakında tüm türler yer değiştirdiğinde göreceğim ben seni, genetik tür tanımı kabul edildiğinde...

16. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Cem (Ruptur) de bizimle yabani lepistes almaya gelecek heralde Emrah... "Adam"ın yazısnı okuyor linkten girmiş...

17. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Hahahah bi deli kuyuya taş atmış kırk akıllı birbirine düşmüş f0 dır bilmemnedir diye
    Yolculuk maceralı olacak... Cem'i aramızda görmekten memnun olurum açıkçası ne dersin belki akvaristliğini yeni varyete üretmeye adamış canlıdoğurancı iki kişilik takım (yoksa kafayı bozmuşmu demeliydim ?) artık üç kişi olur onada bir iki gambusya edinir sonrada ha bunlar çifleşecek diye kös kös bekleriz :D

18. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    :D

19. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Ya Abdullah Abi canın mı sıkıldı neden benimle uğraşıyorsun :) Bir ara lafı geçmişti Bursa'da diye,ben de merak ettim,kimse yazmamış nerede olduğunu.----- tarafında olabilir diye düşünüyorum,kaplıcalar falan bol oralarda,ayrıca fotoğrafta kar var,-----'da dağın tepesinde zaten.Bir kere gittiğim için oraya pek bilmiyorum etrafı.Yarın kaptırıp gitsem mi acaba gezmeye :D

20. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Cem çok merak ediyorsan bizle gel :D

Sayfayı Paylaş