1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepisteslerde Yeni Tür Üretimi.

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 9 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlarım abilerim ve ablalarım;
    Bazen konuşmalarda saatlerce süren bu konuyu dakikalar içerisinde size aktarmam güç olduğu için önceden yazılmış düzeltilmiş anlaşılır hale gelmiş ve sizlere sunmaktayım.

Tam anlamıyla lepistesler ve lepisteslerde tür gelişimi.

İlk başta genel bir bilgi ile başlayalım.

Resimdede görüldüğü gibi lepistesler için uygun koşullar verilmiştir.
    Beslenmesi kolay ama yeni tür üretmesi zordur bunun nedenleri arasında göstermek gerekirse ihtiyacımız olan tek şey SABIRDIR !

Şuna hazırlıklı olmanızda fayda var yavrularınızı büyütebilmeniz için çok fazla sayıda bir akvaryuma ihtiyacınız vardır.

Akvaryumlar şöyle sıralanması gerekir.

1-Erkek yavru akvaryumu
    2-Dişi yavru akvaryumu
    3-Cinsiyeti belirsiz yavru akvaryumu
    4-Damızlık üretme akvaryumu
    5-Damızlık üretme akvaryumu
    6-Çiftleştirme akvaryumu
    7-Doğum akvaryumu
    8-Karantina akvaryumu
    .
    .
    .

İstersek bunlardan daha çok sıralama yapılabilir ama bunlar ne ilk tercihtir nede son tercihtir bir akvaryumu ortadan bölerek bir bölüme dişileri bir bölüme erkek yavruları koyarsınız bir adet doğum akvaryumunuz olur bir adette normal akvaryumunuz olur. Zamanlar yavrularınızda zaten 10 adet yavrudan 1 adetini 2 adetini seçeceğimiz için ilerde akvaryumcuya verebileceğiniz kadar yavru elde edebilirsiniz. Sınırlandırmak imkansızdır 100 adette olur aylık 150 adette. Bu sayede yeni türlerinize doğal bir akvaryum sağlamak içinde uğraşabilirsiniz.

Lepistes seçimi ve alımı.

Lepisteslerde aynı akvaryumcudan almaya dikkat edin erkenden hastalanan balıklardır.
    Dişi ver erkekler daha önceden çiftleşmiştir o yüzden dişileri ve erkekleri en az 3 ay ayrı bir şekilde bekletiniz ve sürekli taze yem bol vitamin ile besleyiniz. 3 ay sonunda dişilerinizde hiç döl kalmadığını anlamış olacağız. Almış olduğunuz farklı türlerdeki lepisteslerin sağlığından emin olacağız genetik bir prombelmelri olursa belli edip ayrım yapabiliriz. Bu süre bitince işin en zevkli yerine geleceğiz.

Lepisteslerden yavru almaya başlayalım.

Erkeklernizi ve dişilerinizi çiftleştirme akvaryumuna alınız. Aralarında en sağlıklı olanları. Ve türlerini dişilerin sabit. Örnek olarak 3 adet dişi kırmızı kuyruk 1 adet erkek gibi. Sonra çiftleştirilen dişilerin doğum zamanları geldiğinde farklı akvaryumlara alın yavruların saklanabileceği ortamlar oluşturun. Lepistes türleri yavrularına bakmazlar aksine onları yemek için yarışırlar. Doğumdan sonra akvaryumlara dokunmayın. Dişiyi damızlık dişilerin yanına koyun onu dinlendirin erkeğide ayırabilirsiniz. Diğer dişileriniz ve erkeklerinizle aynı işlemleri tekrarlayabilirsiniz.

Yavrular artık 3-4 aylıklar.

Yavrularınızın türleri yavaş yavaş belli olmuştur. Şimdi işin biraz zahmetli bölümüne geldik. Her akvaryumdaki oranları yazın kaç tanesi birbirine benziyor kaç tanesi benzemiyor. 3 ayrı akvaryumdada bunu deneyin oran en yüksek olan akvaryumlardaki oranları düşük olanları genellikle çekinik gen grubu aileleri uzaklaştırın. Onlarıda sıkı bir beslenme uygulayın sağlıklı olduklarına inanıyorsanız onlardanda yavru almaya ve türünüzü sabitlemeye başlayabilirsiniz.

Çekinik genlerin yok olması.

Büyükler baskın genler küçük harfler çekinik.

Aa Aa

Eğer balığımız yukardaki gibiyse.

AA Aa Aa aa Türüne dek gelecektir yavruları.

aa türünü attık.

AA Aa Çiftleşmesi.

AA Aa AA Aa

Hepsi aynı tür.

Aa Aa Çiftleşti.

AA Aa Aa aa

1 Tanesini eledik

AA Aa Çiftleşmesi.

AA Aa AA Aa

Türler aynı.

....

Bakın görüyorsunuz ki gen transfelerindeki homolog kromozonlarının ayrılması ve dönüşümü bu şekildedir. Siz tamamiyle baskın erkek ve baskın dişileri bulunca ne olacak ?

AA AA çiftleşmesi.

AA AA AA AA

Buyrun artık lepistesleriniz sabitlenmiştir.

Zor bir konu değildir başta olduğu gibi emek ve sabır ister. O kadar yazıyı okudunuz ama şunu söylemek istiyorum. Yukarıdaki yazıyı istediğiniz kadar uygulayın tam anlamıyla başarı elde edemezsiniz. Tam anlamı ile başarı için şartlar şunlardır.

Gözlem yapın. Gözlem yapın. Gözlem yapın. Gözlemleri not edin. Oranlara bakın ve sürekli deneyin denemekten hiç çekinmeyin.

Hepinize kolay gelsin.

Doğuş Arısoy

2. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Öncelikle ellerine sağlık Doğuş kardeşim.

Akvaryum sayımızın çok olması gerektiğini söylemişsin.
    Bu akvaryumlar illa büyük boyutlarda mı olmalı? Küçük boy akvaryumlar da olur değil mi?
    Sonuçta içine 1-2 balık koyacağız, büyük bir akvaryum olmasına gerek yok.
    Yer problemi olanlar için (benim gibi) bu konu sorun yaratabilir...
    Ana akvaryumumun da ön camı bombeli olduğu için akvaryumu da bölemiyorum.
    Şimdi ana akvaryumun haricinde 1 tane küçük boy akvaryumum var (bombesiz, düz cam). Mesela onu ikiye bölsem, bu sefer alan daralacağı için balıklara zararı dokunabilir mi?

Bahsettiğim küçük akvaryum: http://www.taymurakvaryum.com.tr/urunler/35 cm Düz Plastik/index.html

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Sorun olmaz Hakan sen böl o akvaryumu ortadan zaten bir sineklik ile filan bölersin aynı akvaryum gibi kullanırsın amaç burada sadece dişiler ile erkekler tam oluşmadan çiftleşmesini önlemek. Sen açtın bu konuyu benimde kafamda 2-3 aydır jumbo Xl siyah lepisteslerim var onların yanına bir adette kırmızı kuyruk erkek atacağım yavrularıda göreceğiz bakalım nasıl olacak. : ) Ama benim amacım aslında hiç değil sadece birazda örnek resimler filan elde etmek istiyorum. O projeyide burada paylaşırım nede olsa burada baya bir konu araştırılacak çünkü bilindik kuralları olmaya ve üstü kapalı olduğunu düşündüğüm bir konu.

Bak mesela benim kullanacağım akvaryumlar.

120 litre bitkili. Burada eğer başarabilirsem lepistes yavrularım büyüyünce baskın erkek ve dişilerimi koyacağım.

50 Litre bu çiftleştirme ve 1 erkek 3 dişi akvaryumum.

20 litre bu akvaryumda doğumhanem. Ve yavru büyütme merkezim. : )

Ama önemli olan 50 litre ve 20 litre bana yeter 50 litreyi 2 bölebilirim hatta 4 e bile bölebilirim. Ama buna bile gerek duymuyorum. Asıl amaç burada yavruların karışmaması. Kim kimin yavrusu o belli olsun yeter bize. Sonra tabikide erkek ve dişi ayrımı. Sendende bu başlığa bol bol resimler bekliyorum. : )

4. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Anladım, doğrusun amaç yavruları ayırmak ve dişi-erkekleri ayırmak. O küçük akvaryumu bölerim, bir de bi küçük akvaryum daha alırım. Bu kadarı da işimi görür.
    Benim ana akvaryum bombeli olmasa ben onu 2ye hatta 3 bölerim ama... malesef öyle bir şansım yok.
    Tamam bu işe bi başlayayım, sonra istemediğin kadar resim koyarım :) Şimdi hangi türü seçsem ona karar veriyorum, araştırıyorum. Sonra da damızlıkları bulmam lazım. Ondan sonra değme gitsin :)

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Saf bulmaya özen göster hatta yabani lepisteslerede bak. Onlardanda gözel şeyler çıkacaktır.

6. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Evet, safkan akvaryumculardan zor bulurum ama önce bi bakacağım. Sürekli gidip geldiğim bi akvaryumcum olmadığı için pek de güvenemiyorum. Eğer bulamazsam buraya falan ilan vereceğim.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Genetik yapi anlaminda forumda bir hayli calisma konulari bulunuyor. Bunlar varyete cikarma konusunda cok onemli bilgiler. Bir donem calismalar yapilmisti bu konuda.

Lepistes kulubu yine size bu konuda destek olacaktir portala ilave olarak, orayi da takip etmenizde de fayda var. Tur uzerine guzel bilgiler var.

imla klavye...

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Temel Abi başlayınca sonuna kadar gitmek lazım balıkların. En küçük değişiklikler o kadar farklara sebep olurken biz hobicilerinde böyle davranmaları çok güzel oluyor.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tesekkurler paylasim icin Dogus. Fotograf destekli olmasi daha guzel olurdu ancak guzel aciklamissin ellerine saglik. Her konuda sonuna kadar gitmek gerek zaten cok haklisin. Arastirma ve azim ile olmayacak diye birsey yoktur bu konuda.

10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Temel abi zaten böyle kolay olacak birşey değil bu zamanla tüm arkadaşlarımız ve belkide hadi ya bende yaparım bunu diyen arkadaşlarımız ile çok güzel resimler çok doğru sonuçlar ve yeni kurallar oluşturacağımıza eminim. Tabiki seninde bu konuda desteğini aldık mı bizimde arkamız yere gelmez. ;)

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş