1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepisteslerim ölüyor :(

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde eroltarlan tarafından 3 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. eroltarlan

  eroltarlan

  Mesajlar:
  21
  İsim:
  Erol Tarlan
  Arkadaşlar 50 litrelik akvaryumum var. Eskiden ciklet yavrusu besliyordum. Şu an 1 tane yavru cikletim var. Akvaryumu fileyle bölüm lepistes aldım. 3 dişi 1 erkek. Ama çok geçmeden 3 balığım öldü. Belki bir sorun vardır diyerek akvaryumu tamamen boşalttım ve yeniden kurup tekrar 3 dişi 2 erkek lepistes aldım ancak yine hüsran yaşadım. Şu an 2 dişi 1 erkek kaldı ve büyük ihtima bir dişi daha ölecek çok hızlı soluyor. Ölümleri ne yapsam engelleyemiyorum sizce sorun ne olabilir. Canlı bitkilendirme yapma imkanım yok şu an o yüzden yapamıyorum. 100 wattlık ısıtıcı kullanıyorum sıcaklık 26 derecede sabit. Filtre olarak haqos expro 500 dış filtre kullanıyorum. Ayrıca haftada 1 dip çekimi yapıp eksilen suyu tamamlıyorum. Ama akvaryumu bir türlü oturtamadım. Sağlıklı balıklar alıyorum ancak bir türlü yaşatamıyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz? sizce nerede hata yapıyorum
   
 2. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.662
  Yer:
  ankara (aydın)
  Konuyu okudum sizin, beyaz kum var akvaryumda kum v.s. iyice yıkansın. Su iki gün ağzı açık bir kapta iyice dinlendirilsin, akvaryum iyice temizlensin sirkeli su ile yapılabilir. Sonra su doldurulup sistem çalıştırılsın en az bir hafta dönsün bu şekilde. Sonra balıklar eklensin. Bakalım durum ne olacak, filtre temizlenirken de akvaryum suyu ile temizlensin atılacak olan elyaf hariç.
  Balıklarda yine ölüm v.s. olursa tekrar bakalım, o zaman akvaryumu olmadı aldığınız yeri balıkların oradaki durumunu bir sorgularsınız.
   
 3. eroltarlan

  eroltarlan

  Mesajlar:
  21
  İsim:
  Erol Tarlan
  Akvaryuma lepistes ekleyeceğim diye beyaz kumu tamamen boşalttım suyu sertleştirmesin diye. Dış filtremin malzemelerinide dediğiniz gibi akvaryum suyuyla temizliyorum. Ama akvaryumu tamamen boşaltıp temizleme işlemi yapmadım.
   
 4. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Daha önce ciklet beslemişsiniz ama lepistes farklı, şöyle lepistes daha oturmuş eski yumuşak su sever ve düşük Ph.
  Akvaryuma bakteri kültürü eklemek ve mangrow kökü çok iyi olur derim...
   
  Remzi bunu beğendi.
 5. eroltarlan

  eroltarlan

  Mesajlar:
  21
  İsim:
  Erol Tarlan
  Tek eksikliğim bu sanırım. Acaba kök olmadığı için mi yoksa bi hava motoru olmadığı için oksijen azlığında mı ölüyorlar. Çıkamıyorum konunun içinden.Ama dediklerinizi deneyeceğim
   
 6. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.662
  Yer:
  ankara (aydın)
  Bu benim bitkili akvaryum kum beyaz siyah karışık siyahta çakma hagen, :D ama kurulum yaparken hiç bitki v.s. yoktu. Kurulumda da balıkları bir hafta sonra ekledim. Bitki, kök v.s. de bir ay sonra girdi akvaryuma tamamen oturdu.
  Alpi'nin dediği gibi bakteri kültürü eklense iyi olur. Sera nitrivec, sera aquatan alınıp kurulumda ve su değişimlerinde kullanılabilir.
  [​IMG]
   
  Alparslan ve Remzi bunu beğendi.
 7. eroltarlan

  eroltarlan

  Mesajlar:
  21
  İsim:
  Erol Tarlan
  Maşallah akvaryumuna Veysel abi çok güzel görünüyor. :) İlla ilaç düzenleyici falan gerekecek yani kısacası dediğiniz bu mu? :(
   
  veysel bunu beğendi.
 8. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Kökün önemi sadece suyu yumuşatmak ve ph ı düşürmek, hava motoru iyi olur...
   
  Remzi bunu beğendi.
 9. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.662
  Yer:
  ankara (aydın)
  İlla diye bir şey yok yardımcı olması açışından ben kullandıklarımı yazdım. Deniz akvaryumunda da kesinlikle hiç bakteri kültürü girmedim mesela iki ay boş akvaryum seyrettim. Kurulum yaparken dediğim gibi bir hafta kadar suyu döndürürsen balıksız faydası olur.
   
 10. Bozzzok

  Bozzzok

  Mesajlar:
  221
  Yer:
  İzmir, Turkey
  İsim:
  Onur Bozok
  Akvaryumu boş çalıştırırken çok çok az yem atarsan bakteri populasyonunun oluşmasında faydası olur.
   

Sayfayı Paylaş