1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Life teach 3 sepetli dış filtre

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde MerveM tarafından 13 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. MerveM

MerveM

İsim:
    merve bilir
    Arkadaşlar ;

İlk defa kuruyorum akvaryum ve motor, hortumların her ikiside suyun içindemi kalması gerekiyorur yoksa temiz suyu veren hortumun ucu dışarda mı kalması gerekiyor?
    çeken hortum illaji içinde kalması gerekiyordur ama diğerini çözemedim.

ve akvaryumum 60lt debisinin kısmam falan gerekirmi yavru prenseslerimin akıntıda kuyruklarının dalgalandığını görüyorum.

2. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Cevap: Life teach 3 sepetli dış filtre

Emiş kısmı suyun içinde alt kısımlarda kalıyor.
    Çıkış kısmını suyun içinde verebileceğiniz gibi , üst kısımda su çıkışını hava ile temas ettirerek verirseniz ; oksijende sağlamış olursunuz

hasanaytekin bunu beğendi.
  3. MerveM

MerveM

İsim:
    merve bilir

Teşekkür ederim

Bişi daha sorayım akvaryumun suyu neden kendi kendine azalıyor ? su çok sıcak olsa diycem buharlaşıyor neden azalıyor acaba ? sızıntı falanda yok bi tarafta...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ne kadar olsa ısıtıcı buharlaşma yapar. Üzeri açık olan akvaryumlarda buğarlaşma olması çok normaldir. Birçok akvaryumun da üzeri açıktır.

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Su, her sıcaklıkta buharlaşabilen nadir sıvılardandır. -10 derecede de buharlaşır, 10 derecede, 40 derecede de. Tankınızın üstü açık bu yüzden azalıyor bir miktar su, siz tamamlayınız suyu dinlenmiş (ağzı açık 1 - 2 gün bekletilmiş su ile).

6. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

Eğer suyun azalmasını istemiyorsanız akvaryum'da açık olan kısıma buhar kapağı (cam) kestirmeniz gerekiyor...

7. MerveM

MerveM

İsim:
    merve bilir

Hallettim üstünü kapadım şimdilik oldu galiba...

Ama şimdide başka bir sorun var akvaryuma küçük bir dekor aldım koydum, balıklar korktu galiba hepsi aynı köşeye sıkıştı kaldı :S alışırlarmı acaba bir önce ?

8. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

Zamanla alışırlar....

9. MerveM

MerveM

İsim:
    merve bilir

Anladım Teşekkür ederim...

10. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Koyduğunuz dekor nasıl birşey ? Salınım testine tabi tutdunuzmu ? İleride sıkıntı yaratabilir.

11. MerveM

MerveM

İsim:
    merve bilir

Salınım testimi :S:S o nedir ?

12. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Tuz ruhu ile dekorunuzun üzerine bir miktar dökerek köpürüp köpürmediğine bakıyorsunuz. Dekor plastik ise dökmeyin. Taş tarzı vb... dekorlardan bahsediyorum.

13. MerveM

MerveM

İsim:
    merve bilir

Artık koyduk bir kere şimdilik bir problem yok.

14. MerveM

MerveM

İsim:
    merve bilir

Arkadaşlar 55lt lik akvaryumum var ve life tech 3 sepetli dış filtrem var suyum hala sapsarı, bu güçte bir filtrenin bu kadar küçük akvaryumun suyumunu berrak tutması gerekirken benim suyum neden sarı acaba ? sanıyorum ki içinin malzemeleri yetersiz yada kurulumu beceremedim, yardımcı olabilecek yadar fikir verebilirmisiniz?

15. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Su değişimi yaparak siz dış filtrteye yardımcı olursunuz. 3 güne yayarak 1 er kova su değiştirin (dinlenmiş yada damacana su) daha sonra filtreye bırakırsınız işi.. Sararmış sulu bir akvaryumu sadece dış filtre ile berraklaştıramazsınız..

16. MerveM

MerveM

İsim:
    merve bilir

ortalama genelde 3 günde bir su değişimi yapıyorum zaten ama suyu değiştirdikten sonra ertesi gün su sararıyor akvaryumum 55lt yorumlara bakıyorum 100lt nin üstünde ve balık sayısıda bir hayli fazla hatta dip çekimlerini ayda bir yaptıkları halde akvaryumum berrak diyenler var anlamış değilim.

kullandığım yem; Tetra pro vegetable
    NLS formula 1mm
    Nls Thera A

bu yemlerden olurmu acaba sıkta yemleme yapmıyorum bir sabah birde akşam yemliyorum.

17. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Suyunuzun sararması ilginç. Akvaryum dekoruna veya kullanılan ekipmana bakmakta fayda var.. Kırmızı yada turuncu yada sarı renkli bir dekor kullanıyormusunuz? Killi toprağktan yapılan ve tam anlamıyla kurumamış testi vs. gibi dekor malzemesi kullanıyormusunuz? Akvaryumunuzla ilgili detaylı bir resim de eklerseniz, daha sağlıklı yardım almış olursunuz... Lifetech hakkında dizilimle ilgili bir sıkıntınız varsa;

En alttaki (yere en yakın olan sebette) Seramik
    Orta sepetin tabanına 1 cm kalınlığında sünger, üzerine karbon kömürü üzerine yine ince bir tabaka sünger
    En üst sepete de elyaf koyabilirsiniz...

Burada dizilim konusunda elinizdeki malzemeye göre hareket edebilirsiniz. Mesela 1 sepet dolusu süngerim var 1 cm kalınlığında kesmeli miyim derseniz,
    gerek yok. Orta katı sünger ile doldurup kömürü üste alabilirsiniz. Kömürün altına hiçbirşey koymazsınız, direk kömürü sepete yerleştirip üzerine elyaf koyabilirisniz.. Elyaf kömür tozu vs. gibi ince partikülleri süzmek için başarılı bir filtre medyasıdır..

Ama dediğim gibi, tankınızla ilgili bir resim eklerseniz, iki günde su nasıl sararıyor bizde detaylı bir fikir sahibi olabiliriz.

18. eshquia

eshquia

İsim:
    Ayhan Balbunar

Lifetech diğerlerine göre ters çalışıyor. Yani su üstten girip alttan emiliyor. Kendikimden biliyorum. :)

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  19. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

O zaman yukardaki anlatılanları; sıralamayı akvaryumdan gelen suyu ilk karşılayacak olan seramik baz alınarak şekilde dizmek gerekiyor diyebiliriz.

20. MerveM

MerveM

İsim:
    merve bilir

Akvaryumumda dekor olarak tek parça ev şeklinde bir süs var fakat daha yeni aldım yani ondan öncede aynı problem vardı, iş çıkışı gelirken akvaryumcuya uğrayıp sordum durumu anlattım ama filtreyi aldığım yere değil başka yere sordum içinin malzemelerini sordu ne koyduğumu sordu bende zaten görmedim içindekileri bilmiyorum dedim aldığım akvaryumcu doldurmuştu dedim ve kesin içinin malzemelerini eksik koymuştur ondan olabilir dedi.

Yarın malzemeleri almaya çalışacağım alabilirsem filtreyi hem temizlemiş hem içindekileri görmüş hemde tanımış olurum, eğerki yine aynı problemi yaşarsam aldığım yere götürcem başka çare yok. Eğer bir değişiklik olur ise yazarım umarım olur yoksa bu sarı renk çok sinir bozuyor :S:S

Sayfayı Paylaş