1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Limitasyon sonrası Dino tedavisi

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Çağatay Utku tarafından 31 Mart 2019 başlatılmıştır.

1. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Tankımın 1. Yılındayım. Nitratım 4 ppm(Red sea) fosfstım 0.03ppm(hanna) civarında 400 litrelik mix reef. Spslerde bir türlü başarılı olmamam üzerine red sea nin mix reef programına baktım ve ideal nitrat oranımım 1-2ppm civarında alması gerektiğini yazdığını görünce karbon dozlamaya karar verdim. Litre başına önerilen miktarın yarısı ile biopellet çevirmeye başladım. Ne büyük bir hata olduğunu ilerleyen zamanda anlıyacaktım. Meğer sinek avlamak için kalaşnikof kullanmışım.

İlk 1 ay her hafta nitrat ve Fosfat testimi yaptım hiç bir değişiklik olmamıştı bende bu biopellet bir işe yaramadı diye test yapmayı bıraktım. İşte tam bu andan 10 gün sonra bazı mercanlar ve kayalar üzerinde kahverengi sümüksü ucunda balancuk olan yosunlar la tanıştım önce önemsemedim 1 gün sonra 2 mercan kendini tamamen kapatıp 2 yeni ölü conch bulunca test yaptım ve fosfstım 0 nitratım 1ppm çıktı. Sonra yabancı kaynakları okudum sorunumun Dino olduğunu keşfettim. İnsanların bu yosunla olan deneyimlerini okuyunca dehşete düştüm ne büyük bir hata yapmışım meğer. Tedavisi biraz şans işi çünkü tedaviye dirençli formları var. Ve sonunda tankı bozmaya kadar gidiyor.

Yayınlardan okuğum kadarı ile Dino zaten her akvaryumda var ortaya çıkabilmesi bazı şartlara bağlı. Bozulan bioçeşitlilik, bozulan carbon/nitrat/fosfat oranı, fosfat sıfırlanması gibi.
    Fosfat sıfır olunca şöyle bir durum oluyor dinoyu baskılayan yararlı bakteriler artık görevlerini yapamıyor. Mevcut bakteriler yüksek oranda fosfat barındırdığı ve ortamda fosfat olmadığı için Dino bakterilerdeki fosfatı kullanıyor ve savaşı kazanıyor. https://reeformadness.wordpress.com...survival-strategy-during-nutrient-limitation/ sonuçta bakteri populasyonu azalırken dinonunki artıyor.

Önce teşhisi doğru koymak gerekiyor en ideali algı mikroskop altında incelemek gerekiyor. Bunu yapamıyorsak 100 ml suya koyduğumuz alg örneğinin üzerine 5 ml oksijenli su ekleyip bekliyoruz eğer alg üzerinde kabarcık çıkıyorsa cyano çıkmıyorsa Dino diyebiliyoruz.

Gelelim tedaviye. Öncelikle Dinonun birçok türü var bu ayrımı ancak mikroskop altında yapılabilir ve tedavideki başarı tür ile çok ilgili. Sanırım ben şanslı gruptayım. Bu aşamadan sonra dinoyu alevlendiren hataları yapmamak gerekiyor bunlar. Su değişimi yapılmamalı, mercan besinleri, trace elements ilavesi yapılmamalı, ışıklandırma periyodu maviler 10 saatten beyazlar 6 saatten uzun olmamalı, karbon dozlamayı durdurulmalı.

Yapılması gerekenler: önce bozulan nitrat fosfat oranı düzeltilmeli en hızlı yol ile. Buda ancak nitrat ve Fosfat dozlamak ile mümkün. Nitrat için potasyum nitrat öneriliyor. Bende elimde microbeliftin nitrojen ve phosphorus katkıları var uygun dozlarda 2-3 güne yayayarak dozladım ve her dozlamanın 3 saat sonrası test yapıldı fosfat 0 dan 0.05 e nitrat 0.5 ten 2.5 e getirildi bakterilerin direnci artırıldı bu arada kullanma talimatında belirtildiği şekilde uygun dozda Dino x başlandı ilk 2 dozdan sonra algin geçmemesi üzerine, 3. Dozun verileceği gün 2 gün boyunca ışıklar kapatılıp tank dışarıdan ışık almayacak şekilde kağıtla kaplandı. Bu sırada günlük yüksek dozda (normalde 3 ayda verilmesi gereken doz) bakteri girişi 4 gün boyunca yapıldı( biodigest ve fritz zyme 460 birlikte verildi). Tedavinin 5. Dozunda artık ne kayalardan nede mercanlar üzerinde kabarcıklı algden iz kalmadı.

Yaptığım nitrat ve Fosfat testinde nitrat 4 ppm fosfat 0.1 çıktı. Bu yükselen değerlerin ölen alglerden ve yüksek dozda verilen bakteri kültürlerinin kaynaklandığını düşünüyorum. Dino x kullanımı sonrası herhangibir canlı kaybım olmadı. Doktor ve fire karidesim, kum deniz yıldızım ve conchlarım halen hayatta.

Özetle Dino çıkmasına sebep olan sebepleri hızlıca ortadan kaldırıp tedaviye çabuk başlamak sanırım tankı kurtardı. Tekrar çıkarmı ilerleyen zamanda göreceğiz. Herkese sağlıklı reefler dilerim

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 27 Aralık 2020
    muratmuratt, Pennywise, korkmaz33 ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  2. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Valla helal olsun ben yazının yarısında tankı bozdum :koptum: eline sağlık başarılı müdahale ve güzel bir yazı :cool:

Çağatay Utku bunu beğendi.
  3. korkmaz33

korkmaz33

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    m.a.korkmaz
    Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkürler. Çok güzel anlatmışsınız.

Çağatay Utku bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş