1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Limon Bitkisi Nasıl Köklendirilir?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde suursuz26 tarafından 30 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. suursuz26

suursuz26

İsim:
    oğuzhan
    başlıktan da anlaşılacağı üzere 1 kök limon bitkisi var elimde yeni yapraklar verdikçe alttaki eski yapraklar çürüyüp dökülüyo gövdesi uzadı ben bu bitkiyi nasıl çooğaltıp akvaryuma dağıtabilirim ??

2. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Oğuzhan merhaba. Eski yaprakların çürüyüp dökülmesi, beslenme, kök, ve ışık problemlerini akla getiriyor. Daha net cevaplar için; Akvaryumunun ebatları, aydınlatma, taban kumunun yüksekliği, tabanda kullandığın malzemeler, su değişimi oranı, süresi, varsa kullandığın bitki gübreleri hakkında bilgi, akvaryumunda başka bitki var mı? Bu konular hakkında bilgi vermelisin ki, sana daha kolay yardımcı olabilelim.

murer bunu beğendi.
  3. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Yeterli ışık ve besin varsa hertürlü köklenir. Bendeki limonlarda 50 cmi geçip su üstüne çıktılar. Haliyle altta kalan yapraklar seyrekleşmeye başlayıp kötü görünüyordu bu kısımdan gövdeyi keserek yaprakları gür olan üst kısımları direk kuma gömdüm. Bitkinin kök salmış dib kısımlarınıda bir köşede topluyorum kısa süre sonra bunlarda yaprak açıp eski haline geliyor.

4. Kamil Yılmaz

Kamil Yılmaz

Yer:
    Bursa-İnegöl
    İsim:
    Kamil B. Yılmaz
    Aklıma birçok neden geliyor ama Hüseyin abi sana tüm soruları sormuş. Taban, ışık, su şartları vesaire ayrıntılı şekilde bilgi verirseniz, size yardımcı olabiliriz. :)

5. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Limon bitkisinde taban ve aydınlatma okadar önemli değil.Oda ışığında bile gelişime devam ediyor Sadece sıvı gübre veriyorum budamasam akvaryumdan dışarı çıkıyorlar..

6. suursuz26

suursuz26

İsim:
    oğuzhan
    k.bakmayın uzun bi süre internetim yoktu ... kum 3cm yüksekliğinde hemen hemen aydınlatma dalgıç die geçiyodu sanırım mavi renk herhangi bi gübre kullanmıyorum 65litrelik lepistes akvaryumu

7. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    3 santim kum yüksekliği çok az. Kum yükseliğini en az 6 santim yapmalısın. Dalgıç lamba ile bitki büyümez, hele mavi ile hiç olmaz.

Alparslan bunu beğendi.
  8. suursuz26

suursuz26

İsim:
    oğuzhan
    büyümezden kasıt sağlıklı olmaz mı demek abi cünkü aldığımdan bu yana 2-3 hafta geçti boyu 2 katı oldu hemen hemen ama dediğim gibi altta kalan yapraklar sağlıksız bi süre sonra cürüyo.. bi arkadaş köklendirme konusunda yapraklardan kopar kuma göm köklenir demişti bu şekilde mi çoğalta blirim ? yoksa farklı bi yöntemmi var?

9. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    O şekildede çoğaltabilirsiniz fakat en sağlıklısı gövdeden verdiği yeni sürgünleri ayırarak dikmektir. Bu şekilde kötü görünüm önlenmiş olur. Aydınlatmanızdan bitki ışık alabilmek için yukarı doğru uzuyor ve alt kısımlar cılız kalıyor. Yeterli aydınlatma olduğundada üst yapraklar gürleştikçe alttan gelen filizler gelişemeyip dökülüyor.

10. talha54

talha54

İsim:
    Talha AKDENİZ
    Benim limon büyüyüp suyun dışına çıkmıştı bende kesip diktim kestiğim kısım devam etti.Kesilen yerden ise 2 tane fizliz verdi şimdi tam gaz dewam ediyoalr

Sayfayı Paylaş