1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Limon ve mandalina dalı köklendirme

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde bencemel tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

1. bencemel

bencemel

İsim:
    Emel
    merhabalar Geçtiğimiz gün Antalya dan tatilden döndüm dönerken limon ve mandalina ağaçlarını gördüm ve ikisindende birer dal kopardım evde yetiştirmek için yalnız bütün dallarda küçükde olsa meyveler vardı sadece yaprakların olduğu dallar bulamadım bu yüzden en az meyve veren dallardan kesip İstanbul a getirdim saksıya diktim meyvelerin ağırlığından dolayı dallar sarktığından kenarlarına çubuklar sabitledim bunları en hızlı şekilde veya sağlıklı bi şekilde köklendirmek için ne yapmam gerekiyor bu konularda yeniyim yardımcı olabilir misiniz

Ekli Dosyalar:

• image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      120 KB
      Görüntüleme:
      233
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle hos geldiniz, sizin yaptiğınız gibi bu turler yetisirmi bilmiyorum. Yani dallardan köklenir mi hic bir fikrim yok.

Ancak bir ay kadar önce iki adet limon cekirdeğini küçük bir saksiya torf kullanarak ektim. Su anda 4-5 cm boyuna eriştiler. Büyük bir saksıya alacağım kış mevsiminde fideleri iceriye aldığımda malum Ankara soguk oluyor.

Bu sekil denemenizi oneririm. Biraz uzun zaman isteyen meşakatli ancak bir o kadar da güzel oluyor gelistiğini izlemek.

Nadir bunu beğendi.
  3. bencemel

bencemel

İsim:
    Emel
    Hoşbuldum teşekkür ederim bende 4 adet limon çekirdeğini kabuklarını soyup suda beklettim bu yöntemide internette bulmuştum 15 günden sonra filizleniyor diye benimde yaklaşık 1 aydır suda bekletiyorum ve filizlenmeye başladı fotoğraf olarak da ekledim ama bulmuşkende dallarından denemek istedim umarım tutar

Ekli Dosyalar:

• image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      51,5 KB
      Görüntüleme:
      225
    veysel bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Daldan limon ağacına mandalina aşiladım ne bileyim zeytin ağacında aşılama işlemi yaptım ancak daldan köklenmenin ağaç olarak söğüt türü ağaçlar dısında kökleneninin hangiler oldugunu bilmiyorum açıkcası.
    Ha merak edip araştirmadım onu da belirteyim. İllaki vardır daldan köklenen ama bu tur meyve veren ağaçlarda oluyor mu bilemedim.

5. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Bir şeyi de yapma ya! Bir şeyden de eksik kal :D

veysel bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Süper oldu minik fideler, geldiğin yokki gel de bir gör. Akvaryumlar hazır sayılır. Onlara bile bakmadin daha.

basma tulumba bunu beğendi.
  7. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Abi hak verirsin ki, kendi tankıma bile bakamıyorum :) Ama geleceğim muhakkak...

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş