1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lobelia cardinalis ve çınar bitkilerimin gövdelerinde engelleyemediğim aşırı köklenme

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Heydrich tarafından 28 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. Heydrich

Heydrich

İsim:
    Burak Ateş
    Merhaba;
    140lt, Fluval205 dış filtreli,300w ısıtıcılı, fermante co2 sistemli, 1x30w T8Flora Glo ve 1x30w 4900 kelvinlik sera plant color aydınlatmalı bir tankım var. Aydınlatma 4 saat, 3 saat ara ve yine 4 saat olmak üzere günde 8 saat şeklinde.
    Gübre olarak Yaşmut Tunç Sönmezoğlu'nun misket ve tüm sıvı gübrelerini (Nitrat hariç) su değeri kontrollü high tech akvaryumları için önerilen dozun 1/3'ü ölçüsünde kullanıyorum. Potasyum haftada 1 kez 15ml, diğerleri haftada 3'er kez 4'er ml olarak yapıyorum. Bunun yanlış olduğunu biliyorum ppm olarak ölçülüp ona göre dozlama yapılmalı fakat test kullanarak su değerlerinin kontrolünü, pahalı oluşundan dolayı yapmadım bugüne dek. Belki tavsiyelerinizle küçük te olsa bir düzelme beklenebilir diye düşündüm.
    Akvaryum kurulalı 4 ay oldu.
    Sorunum, Balıkesir Belediyesi içme suyundaki silikat oranından kaynaklanan diatom ve az miktarda yeşil nokta yosunu
    ve Lobelia cardinalis ve çınar bitkilerimin gövdelerinde engelleyemediğim aşırı köklenme. Bitkiler gerçi sürekli büyüyor ama bu arada köklenme de devam ediyor.
    Aşağıda fotoğraflarını görebilirsiniz.
    Sorunlarımla ilgili tecrübeli akvarist arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
    Herkese şimdiden teşekkürler, sağlıklı balıklar..

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Lobelia cardinalis ve çınar bitkilerimin gövdelerinde engelleyemediğim aşırı k

Maşallah güzel akvaryum.:nazar: Silikat girişi varsa sıkıntı var demektir. Kimyasal olarak yani kimyasal filtrasyon malzemeleri kullanılabilir ama sürekli su değişimleriyle akvaryuma girecek olan olan bir maddeyi bu yolla almaya çalışmak akvaryumu düzenli masrafa bağlamak olur. Güçlü biyoloji destek olabilir ancak o dengeyi kurmak değil, UV fitresi kullanımı çözüm olabilir. Bitkili akvaryumu olan arkadaşlar başka yol biliyorsa yazarlar sanırım.

3. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Cevap: Lobelia cardinalis ve çınar bitkilerimin gövdelerinde engelleyemediğim aşırı k

bence gövdeden köklenme normal bir durum, problem yok. Yanlız akvaryumunuzdaki ışıklandırma miktarı bence biraz az kalıyor. Bir 30 watt daha ekleyip gelişmeye göre bir adet daha 30 watt eklerseniz daha iyi olacaktır.

4. Heydrich

Heydrich

İsim:
    Burak Ateş

YIKIKTEMO ve Okurt yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.
    Eğer yardımcı olacak başka arkadaşlar çıkarsa çok memnun olurum..

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Köklenme bence başlı başına bir problemdir, besin eksikliğini gösterir tabandan yeteri kadar besin alamayan bitki yaprakları ile sudan almaya çalışır onuda alamaz ise köklenmeye başlar. Sıvı gübre kullanıyorsanız eğer bir düzenlemeye çalışın, tabanda bir şey yok ise misket gübre kullanılabilir.

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Misket gübre tavsiyesinin yanında ışıklandırmanızın yetersiz olduğu kanaatindeyim ben de. Bir de tankınız ışık gören bir yerde mi acaba onu merak ettim.

7. Heydrich

Heydrich

İsim:
    Burak Ateş

Işık yok çünkü perdelerini açmıyorum o odanın. Açsam bile direkt güneş ışığı alacak konumda değil.

Evet sanırım bir floresan daha takmam gerekecek. Burada seçimi nasıl yapmam gerek? T8 ve 91cm olacak tabii.. Ama daylight mi nasıl olması optimum ışıklandırma sağlar?

8. Heydrich

Heydrich

İsim:
    Burak Ateş

Daha önceki araştırmalarımda bunu öğrenmiştim.. Ama bu besin eksikliği çektiğini tahmin ettiğiniz bitkiler öyle çok büyüyorlar ki... Diplerinde misket gübre de var. Burada sözünü etmediğim bir echinodorus bitkim var. Yaprakları o kadar büyüyor ki toplayıp bir yere sıkıştırmak zorunda kaldım çünkü nilüfer yaprağı gibi suyun yüzeyini kaplamış durumdaydı.

9. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Lobelialarda belli bir boydan sonra köklenme görülür normaldir bu durumu sanki koloni gibi dikerek giderebilir veya budaya bilirsiniz ama akvaryumda katkı eksikligi kendini belli etmektedir.Bunu ise test yaparak belirleyebilirsinz bildigim kadarıyla çınar hiç beslemedim ama sizin durumdaki aşırı köklenmeye sıvı gübre eksikligi var diyebilirim eger öneri isterseniz ilk başta çiçek coşturan yeşil bitki besininden ekleyebilirsiniz çok az miktarda içinde istediklerinizden fazlası var..:)
    Ama yok derseniz yasmutun tam hangi gübrelerini kullanıyorsunuz tek tek yazarsanız yardımcı olabilirim eger karışım sıvı gübreyi ekliyorsanız digerlerine gerek yok bence..

10. Heydrich

Heydrich

İsim:
    Burak Ateş

Yaşmut'un nitrat haricindeki tüm sıvı gübrelerini onun verdiği oranın 1/3 ü oranında kullanıyordum. Test yapmak bana çok masraflı geldiği için bu işe kalkışmamıştım. Ama yapılması gerektiğini biliyorum elbette. Artık bu yeşil nokta ve diatomlarla ve köklenmeyle uğraşmaktansa bir süre gübrelemeyi durdurmaya ve co2yi iptal etmeye karar verdim. Yaklaşık on gündür bu şekilde..
    Tüm arkadaşlara teşekkür eder zevkli hobiler dilerim.

Sayfayı Paylaş