1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lojmana Yerel Biyotop Akvaryumu.

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde -doctore- tarafından 26 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Merhabalar,

Bir süredir düşündüğüm, lojmana akvaryum kurulumu fikrini nihayet uygulamaya geçirdim. Bunun bir biyotop akvaryumu olmasını planlamıştım, ama "biyotop" kelimesinin sınırları içerisine sıkışmayı da pek düşünmedim. Nihayetinde bu yerel bir biyotop ve kullanabileceğim malzemeler sınırlı. Ben de bunun yerine besleyeceğim balıkların doğal ortamlarında olmasa da benzer olan veya doğal ortamlarındaki dekor şeklini almış bazı malzemeler kullandım.
    Besleyeceğim balık henüz belli olmasa da seçenekler Aphanius danfordii ve gambusya. Bunların yanında da bazı omurgasızlar... Her şey hafta sonu yapacağım ava bağlı. :)

Tekniksiz bir tank düşünüyordum fakat kurulum aşamasında bundan vazgeçtim. Nedenleri ortam koşulları. Su aşırı soğuyor ve diğer yandan bitkiler tam gelişmeden filtrasyon konusunda sıkıntı çekebilirim. Bu sebepten bir ısıtıcı ile suyu 14-15 derece civarlarında tutup ufak bir filtre ile suyu döndürmeyi düşünüyorum. Aydınlatma kaynağı güneş olacak, fakat gece izleyebilmem için ufak bir lamba kullanacağım. Yani düşük teknikli bir kurulum olacak inşallah.

Öncelikle 100*45*55y ölçülerinde yaşlı bir akvaryum buldum. Adam etmek için çok uğraştım, epey de yol aldım, dış görüntüye birkaç rötüştan sonra işlem tamamlanacak. Önemli olan sağlam olmasıydı ve testten geçti. :)

Yaklaşık 25 kg civarı kuvars ve silis-lav karışımı kum ekledim. Ee, artık malzemelerden kurulan bir akvaryum sonuçta. Ne bulursak kullanacağız.:)
    Yarıya kadar su koydum ve ufak bir iç filtre taktım. Su dönsün, yaşam başlasın. :D

Kurumuş meşe yaprakları, kızılağaç dal, yaprak ve kozalakları ekledim. Su bulanık.

Birkaç saat sonra arka sıraya boydan boya daha önce köklendirdiğim japon şemsiyelerini diktim. Su bu sebepten alçak. Şemsiyeler boylandıkça su seviyesini yükselteceğim. Bu pek zaman almayacaktır.

Ertesi gün...Su hala bulanık, yapraklar kısmen batmış.

Akşam...Su hala bulanık. temo27
    Kuru dallar eklendi ve dekor şimdilik tamamlandı. Hafta sonu evden birkaç parça moss, irili ufaklı yuvarlak taşlar ve elodea getirip dekoru tamamlamayı düşünüyorum.

Şimdilik bu kadar.Devamı haftaya.

MESUT_KERİM, murat parin, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Fotoğrafları göremedim ama güzel olduğuna eminim :)

-doctore- ve TencoMelih bunu beğendi.
  3. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Evet gözükmüyor...

Düzenle değişikliği kaydet deyince düzeleceğini sanıyorum bugün bende de çok oldu bu olay

-doctore- bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bende beğendim ama foto isterim.

-doctore- bunu beğendi.
  5. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Ben de bundan korkuyordum.temo27
    14 adet fotoğraf ekledim. Kocaman kocaman hem de. Bende hepsi görünüyor. Galiba internetimle ilgili bu olay. MEB net malum.
    Arkadaşlar bu durumda fotoğrafları ancak hafta sonu evde güncelleyebilirim.
    Özür diliyorum hepinizden.
    Hafta sonu hepsini düzelteceğim.

MESUT_KERİM, murat parin, Montimahir ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    :D

Akvaryum Portalı Resim Nasıl Yüklenir | Akvaryum Portalı

-doctore-, TencoMelih ve veysel bunu beğendi.
  7. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Güncellemeler.
    IMG_4677.JPG IMG_4678.JPG IMG_4686.JPG IMG_4695.JPG
    IMG_4698.JPG
    IMG_4700.JPG IMG_4701.JPG IMG_4704.JPG
    IMG_4711.JPG IMG_4714.JPG

SfenkS, veysel, TencoMelih ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  8. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Su duruldu birkaç parça moss eklendi.
    IMG_4723.JPG IMG_4725.JPG IMG_4726.JPG IMG_4727.JPG IMG_4728.JPG

murat parin, SfenkS, veysel ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Biyotop kurulduğuna göre hayırlı avlar diyorum Muhammed hocam. Eline sağlık artı rastgele.:D

-doctore- bunu beğendi.
  10. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Eyvallah hocam. :D
    Daha bitmedi, doğal alandan eklemeler(yuvarlak taşlar-bitkiler...vs) yapılacak.
    Güya yerel biyotop yaptım. Gören de Peru'da yaşıyorum sanacak. :D Bildiğin Amazon biyotop oldu.
    Biraz çeki düzen vereceğim inşallah.

TencoMelih, Snowblind, MESUT_KERİM ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    :D:D Valla nerenin biyotopu bilmem ama sabah sabah güzel oldu.

-doctore- bunu beğendi.
  12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Eline sağlık abi aynı Amazon olmuş...

-doctore- bunu beğendi.
  13. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Öyle oldu kardeşim. Haftaya biraz daha yerel anlamda değişiklikler yapıp kendine getireceğim inşallah. :D

TencoMelih, Alparslan ve veysel bunu beğendi.
  14. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Merhabalar,
    Bugün işler yolunda gitmedi. Güzel bir hava vardı, erkenden yola çıktım fakat beni kurak bir kışın bıraktığı ölü ve kuru bir doğa karşıladı.
    Sular yarıdan fazla çekilmiş, çekilen yerler bataklığa dönmüş, bitki örtüsü ve diğer yaşam henüz uyanmamıştı.
    Deltanın daha önce hiç gitmediğim yerlerine kadar gidip inceledim, fakat tek bir canlı izine dahi rastlamadım. Kanımı emmeye çalışan sülükler dışında...
    Ne bir aphanius, ne bir gambusya, ne yengeç, ne kurbağa ne de herhangi başka bir su canlısının numunesine dahi rastlamadım.
    Daha önce buraya hep Nisan-Ağustos arası dönemlerde gitmiştim. Çok zengin bir sucul yaşam vardı.
    Hatta geçen sene Nisan ayında ziyaretime gelen, forumdan Gökhan Tıknazoğlu arkadaşımla gidip gezmiştik. İncelemek için ayaküstü birkaç aphanius tutup geri salmıştık. Doğa çok canlıydı.
    Birkaç dekor malzemesi bulup döndüm. Açıkçası hayal kırıklığı yaşadım.
    Aklıma takılan soru, nerede bu balıklar? Aphaniuslar killifish ailesinden. Yani muhtemelen yıllık balıklardır. Yumurtalarını çamura yapıştırıp bir mevsim sonunda sular yükselince açılması durumu mu söz konusu acaba? Bu durumda yumurtalar yeni yeni uyanıyor ve birkaç ayda üreme dönemine giren balıklar yumurta bırakıp dönem sonunda ölüyor mu? Henüz cevap bulamadım.
    Ben de size deltanın uyuyan doğasından birkaç kesit getirdim.
    IMG_4734.JPG IMG_4739.JPG IMG_4742.JPG IMG_4748.JPG IMG_4750.JPG
    IMG_4760.JPG
    Buradan biraz umudum vardı, sakin görünüyordu, bitki örtüsü canlanmıştı. Canlı izi yoktu. Birkaç bitki almak için suya girdim.
    IMG_4751.JPG
    Fakat suda fazla kalamadım. Kanımın kokusunu alan bu arkadaşlar birden peşime düşüp kıyıya kadar geldiler. Çok da güzeldiler acaba bunlardan mı alsaydım. :D
    IMG_4757.JPG IMG_4754.JPG

Velhasılı, bu doğanın canlanması için birkaç aya ihtiyacı var. Fakat benim o kadar sabrım da zamanım da yok.
    Şimdi aklımda farklı bir alternatif var. Ona da haftaya bakacağım artık. Şimdilik bende kalsın.
    O da boş çıkarsa bir ısıtıcı takıp birkaç amazon türü ilave edebilirim.

murat parin, TencoMelih, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Biyotopa son şeklini verdim. Yukarıdaki mekanlardan bir miktar bitki, börtü böcek ve bakteri kültürü (toprak) alıp ekledim.
    Artık geriye balık eklemek kaldı. Bu iş biraz bekleyebilir.
    IMG_4766.JPG
    IMG_4810.JPG
    IMG_4796.JPG IMG_4799.JPG IMG_4800.JPG IMG_4801.JPG IMG_4805.JPG

murat parin, SfenkS, TencoMelih ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Her yönden doğal olmuş, akvaryum olduğunu bilmeyen kesinlikle anlamaz eline sağlık. :nazar::nazar:

-doctore- bunu beğendi.
  17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Muhammed abi eline sağlık güzel görünüyor, her şey natürel olmuş...:nazar:

-doctore- bunu beğendi.
  18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Usta işi.

-doctore- bunu beğendi.
  19. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Teşekkürler arkadaşlar.
    Doğallık anlamında yaptığım en iyi biyotop oldu aslında. Birkaç ekleme yapılabilir belki, ama şu anki imkanlar bu şekilde.
    İçinde ne olduklarını bilmediğim 2 tür su canlısı(böcek) var. Bir de sivrisinek larvaları.
    İzlemek keyifli, ama malesef asıl unsur olan balık yok. Artık gambusya falan ne bulursam atacağım ama zor görünüyor.
    Alternatif fikri olan varsa duymak isterim açıkçası.

Magnolia ve TencoMelih bunu beğendi.
  20. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Biyotopuma henüz balık ekleyemedim. Kurulduğu zamandan bir video hazırladım sizin için. Şu anda bitkiler buradaki hallerinden epey büyük. Yakın zamanda balıklı halini görürüz inşallah. HD izleyin.

Oceanic, SfenkS, MESUT_KERİM ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş