1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Low tech yeni akvaryumum

Başlığı 'Portal Peyzaj Atölyesi' kategorisinde ozgr tarafından 19 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Evet sayın abilerim ve kardeşlerim bugün Murat abimin yanına gittim ve inanılmaz keyifli bir gün geçirdim. Bu güzel gün için ilk başta Murat abime teşekkürü bir borç bilirim. :cicek:
    Yaklaşık 3 haftadır akvaryumumun sisteminin oturmasını bekliyordum ve bugün Murat abi sayesinde akvaryumumu tamamen bitirdim.
    Akvaryumda olanlar:
    1) Atman hp-0600 şelale filtre (Murat abimin hediyesi)
    2) 1 tane aqua star 18 waat florasan (Murat abimin hediyesi)
    3) 1 tane grolüx 18 waat florasan (Volkan abimin hediyesi)
    4) 9500 philips florasan (Murat abimin hediyesi)
    5) Tabiki Murat abimin DIY kapağı
    6) 100 waat ısıtıcı
    7) Tabanda dere kumu, aqulacy, hagen karışımından oluşmuş bir taban
    8) Red mor kütük (Murat abimin hediyesi)
    9) Mango kökü
    Canlı olarak:
    1) 2 adet elma salyangoz
    2) 1 tane panda çöpçü
    3) 1 tane komando çöpçü
    4) 1 tane cüce vatoz (Murat abimin hediyesi)
    5) 2 erkek 4 dişi Ay kılıç kuyruk (Murat abimin hediyesi)
    6) 1 erkek 2 dişi ay moli (Murat abimin hediyesi)
    7) 2 erkek 4 dişi plati (cinsini yanlış hatırlıyor olabilirim) (Murat abimin hediyesi)
    8) Blyxa (Murat abimin hediyesi)
    9) Najas Minör (Murat abimin hediyesi)
    10) Rotala Rotundifolia (Murat abimin hediyesi)
    11) Heteranthera (Murat abimin hediyesi)
    Ve işte resimler:
    Atman hp-0600 şelale filtrenin akvaryumda çalışır hali:

Bitkileri yerleştirmeye çalışırken tankın durumu:

Rotalalar beklemede kesilmek için Murat abiden onay bekliyorlar. :hasta:

Murat abimin hediye ettiği kök inanılmaz bir hava kattı: can:gif

Genel görüntü ve canlılardan bir kaç kare: foto:

Yarın da arka fon çekilecek siyah. Yorumlarınızı bekliyorum. aha:

Murat abime tekrardan herşey için teşekkür ederim..................................

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Low tech yeni akvaryumum

Özgür'cüğüm ellerine sağlık güzel olmuş, hele kütüğe bayıldım, süper oturmuş...

Müsaden ile biraz daha seni yorup, bir kaç ekleme yapacağım.

İlk önce Wallichii'ler nerede? Islak gazetenin içinde attım deme sakın.. haha:

Heteranthera'ların oradaki formunu ve yayılışını gördün, çok çabuk gelişecek ve yayılacaklar. Daha sonra sıkıntı çekmemen için, sağ tarafa köşeden başlayarak yani rotalaların oraya uygun olan yerlerden ayırarak seyrek dik. (Cama fazla yaklaştırma geliştiği zaman cama yapışacak ve kötü bir görüntü oluşacaktır.)

Gene sol tarafta olan Najas Minör'leri, gene cama yapıştırmadan seyrek aralıklar ile dik. bu iki bitki çok çabuk gelişecek ve iki arka köşeyi dolduracaktır.... Öndeki Najas'larıda arka taraftaki guruba ekle ki orada gelişir ise ön camın yarısını kapatacaktır.

Sağ tarafdan sökeceğin, Rotala Rotundifolia'ları 8-10 cm olacak şekilde, kütük aralarına dikersen, sağ ve sol taraf yeşil, orta taraf ise kütüğün aralarından çıkmış kırmızı bir görüntü alacaktır. Rotalaları uzadıkça budayacağız fazla uzatmadan sık ve bodur hale getirecsin. Kütük ile aynı renk oluyor diye düşünme, kütük suyu emdiği zaman kızılımsı kahve rengini alacaktır. Wallichii'leri ise kütüğün tam arka tarafı, göbek kısmının sağına ve soluna gelecek şekilde dikeceksin.

Blyxa'ları ise ya kütüğün önünden başlayara ters bir V şeklinde sıralayarak, yada sol ve sağ ön köşelere camdan yaklaşık 7-8 santim bırakarak gene aralarında boşluk bırakarak iki öbek şeklinde dikebilirsin. Eğer bu şekilde yaparsan mangrow kökünü çıkartman gerekir, ilk söylediğim gibi yapar isen yerinde kalabilir.

Aklıma gelen peysaj modeli bu, senin fikirlerin olursa ekleyebilir yer değiştirebilirsin.

Bu arada substrate proyuda filtrenin içine koydun sanırım........

Şimdi herkes resimleriniz nerede diye soracaklar, yandık ki ne yandık. :D :D :D
    Hadi kolay gelsin... :F :F :F

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Low tech yeni akvaryumum

Aaaaaa olmadı şimdi :) Ortada kine bayıldım.. Şimdi kütük desem kabalık etmiş olurum ama gerçekten süper durmuşta taş ne arıyo üstünde ? Bana sakın batmıyor deme Özgür.. Bu arada rotala wallichi'lere ne olduğunu bende merak ediyorum.. (Murat abi Özgür kesin onları su dışında ki haline bakıp beğenmeyip attı , aha buraya yazıyorum :) )

Özgür bitkiler yeni tanklarına bir adapte olsunlar bir dikilsinler o zaman süper olcaklar işte.. Yeni tankın hayırlı uğurlu olsun.. Murat abide maşallah donatmış tankı em34: Balıkların hepside güzel varyetelerden seçilmiş takdir ettim.. Halinden memnun olmayanda yok gibi burda:gif Birtek tankını küçük gösterenler tabanda kullandığın taşlar olmuş onada çare yok artık.Aslında var.. 2 kilo dere kumu alıp iyice yıkayıp üstten usul usul bıraksan o taşların arasını doldursalar bile kafî..

Murat abiden doğal hareketler tabii bu güzel hareketler , biz takdir etmekten yorulduk ama Murat abi hediye etmekten yorulmadı.. em34: Yakında portal'da herkesin bir akvaryumu olacak.. Ama Murat abi umarım kuralları söylemişsindir Özgür'ede.. Yani öyle kolay kolay bitkiliden dönmek yok males:

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Low tech yeni akvaryumum

Red more süper oldu Volkan, ne kütük seçermişim bea. Batmıyor tabi yaklaşık 15-20 günde batmayacak.. :F :F :F
    Kum için ise, inşaattan alınan dere kumu olarak biliyorum ama,bende hiç benzetemedim. :bilmem:

Valla Wallichii'leri beğenmeyip attıysan yandın özgür. Çeşit olsun diye 7-8 dal kesip verdim sana. :uyari:

Sen bir zahmet kuaralları anlatsan Volkan'cığım Özgür'e. Bitkiliden döner filan eyvah diyorum o zaman.

Balıklar hakikaten çok güzel, oldum bittim Ay Kılıç Kuyruk'lara ve Platy'lere bayılıyorum... Birde Platy'lerin üst yüzgeçleri köpek balığına benziyor, ismini isim özürlü olduğumdan dolayı hatırlamıyorum..

Birde siyah beyaz, doğuştan fanatik Lepistes'ler vardı ama istemedi. Ben bayıldım vallahi renklerine. Balığın kafasından yarısına kadar beyaz, sonra kuyruğa kadar siyahtı.

Birde Özgür; Kapak nasıl oturdu akvaryumun üzerine, resmini göremeyecekmiyiz?

5. taygun

taygun Guest

Low tech yeni akvaryumum

Vallahi tebrik ederim Murat. Bu kadarını kimse yapmaz. Özgür'ün sponsoru olmuşsun. :F

Volkan için de aynı şeyleri söylemek isterim. em34: Hani okullar kardeş okul, şehirler de kardeş şehir seçer ya. Siz ikinin bu yapmışsınız. :F

Taban malzemesi bana da çok kalın geldi. Bunlar çakıl olmuş artık. Çöpçüler aralara giren yemleri alacağını sanmıyorum. Dolayısıyla aralarda kalıp toplanamayacak yem artıkları olacağını düşünüyorum. Değişmeye aday bir taban malzemesi seçmişsin Özgür.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Low tech yeni akvaryumum

Forumda bu tip paylaşımları gördükçe içim bir tuhaf oluyor. Murat ve ve Volkan hocamı ayrı ayrı tebrik ederim. em34:

Özgür akvaryumun çok şık olmuş. Bitkiler serpildikçe ve arka fonu bitirdiğin zaman dahada güzelleşecektir. Canlılarını sağlıkla beslemeni temenni ederim. naz:

7. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Low tech yeni akvaryumum

Herkese yorumları için çok teşekkür ederim.
    Öncelikle Murat abi Wallichii'ler gazeteden çıkmadı bunu üzülerek soylemek zorundayım. Najas'ları diktim daha sonra dedim burada Wallichii'ler olacaktı gazate ıslanmış dedim iki gazeteye sarıp gazeteler birbirinemi yapıştı acaba? Daha sonra tek tek gazateleri ayırıp yokladım ama yok malesef. :bilmem:
    Heteranthera'ı düşünemedim oradaki forumu aklıma bile gelmedi sadece şimdiki görüntüsünü düşünerekten oraya ekledim ama dediğin gbi yaparsam sanırım daha güzel olacak Murat abi. ;)
    Najas minörlerle hiç uğraştırma abi beni şimdi sadece ön taraftaki sajasları arkaya ekecem dediğin gibi. Çünkü o najasları dikene kadar imanım gevredi vallaha. aliye:gif
    Blyxa'ları ise kütüğün etrafında yuvarlak yapacak şekilde yaptım şimi rotalaları da oraya eklersem çok daha güzel olacağını düşünüyorum yeşillerle çevrilmiş kütük ve aralardan sızan kırmızı bir renk. Bayıldım hatta bu fikir'e. :helalolsun:
    Substrate proyuda filtrenin içerisine koydum onun üzerine de eski filtremden çıkan süngeri koydum daha sonrada üzerlerine kartuşları geçirdim.
    Kapağında hemen resimini çekip ekliyorum abi. Cuk diye oturdu resmen. em34: em34:
    Volkan abi tamda dediğin gibi kütük batmıyor. 15-20 günde batmayacak dedi Murat abi bizde böyle birşey yaptık.
    Ben bu tankı bu halde gördüm ya ölsem dönmem bitkiliden. :heyo: Hıgh tech yaparım ama hayatta bırakmam.
    Tamer abi'nin dediği gibi vallaha Murat abi sponsor oldu akvaryumun herşeyinde imzası var. pardon:gif
    Tabanımı kimse beğenmedi ya. :( Bu malzemeden dolayı bitkilerde gelişmeme olabilir mi?
    Abi daha resimleri kimse sormadı sesini çıkarma. :D :D :D

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Low tech yeni akvaryumum

Benim aklımdaydı sormayı unuttum hiç fotoğraf çekilmediniz mi yahu ? Bu arada o kütükle ilgili bişey soracağım.. Şimdi bu kütük batmıyor tamam.. Ama ilerde batması için bazı özelliklerinin kaybolması gerekiyor değil mi ? Bu özellikleri kaybetmesi için bir şekilde bir salınım yapması gerekiyor değil mi ? Bu salınımın etkisi ne olabilir peki ? Suya renk mi verir yoksa ph'mı düşer ? Yoksa bişey olmaz mı ?

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Low tech yeni akvaryumum

Wallichii'lerin çıkması imkansız, çünki kendi ellerimle gazetenin, diğer bitlilerden hariç sardım. yani Najas ve Blyxa'ları koyup gazeteyi katladım, daha sonra Wallichii'leri üzerine koyarak paketledim, gazetenin arasında idi, çıkmamısı imkansızdanda öte yani....

Najas'lar ile mecbur uğraşacaksın, neden dersen; Geliştikleri zaman cama yapışacaklar birrrrr. uzadıkları zaman o kadar cüsseye beş santimlik alan az gelip, budarken yerinden sökülecek ve iç içe girip çalı gibi olduktan sonra dik bakalım dike bilirsen, ikiiiii. Şelale filtre yukardan aşağıya doğru aktığı için, öne doğru yatıracaktır.

High-Tech için, gübre verdim, aydınlatma kuvvetli, herşey elinde mevcut, bir tek Co2 eklediğin zaman alsana High-Tech.

Volkan kütükte sıkıntı yok, pH'ada etki edeceğini sanmıyorum, kuru olduğu için batmıyor suyu emdiği zaman batıyor. Sert bir yapısı olduğundan suyu çok geç emiyor, suyu sararttığınıda görmedim, benim tankımda sağ tarafta olan kütük ile aynı...

10. taygun

taygun Guest

Low tech yeni akvaryumum

FlasH FlasH FlasH

Wallichii Nerede? Nasıl Kayboldular. Sorumlular ne diyor? Gerçekler toplumdan nasıl saklandı? Üyeler kandırıldı mı? Yoksa şeytan aldı götürdü mü? Satacak mı? Derin dondurucuda mı saklayacak? haha:

19:30 Ana Haber bülteninde.

FlasH FlasH FlasH

Nasıl ama? pala.gif

11. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Low tech yeni akvaryumum

Wallichii'ler hala kayıplarda. çak:gif Sen koydum diyorsan doğrudur abi demek ki ben göremedim. :(
    Najaslar dediğin gibi yapıldı sökülüp daha geniş bir alanda dikimi gerçekleşti Murat abi. :helalolsun:
    Güller sağ taraftan alındı ve kütüğün arkasına koyuldu. Blyxa'lar ise çıkan güllerin yerine yayılarak dikildi. :heyo:
    Siyah arka fon korkmama rağmen sorunsuzca yapıştırdım. Ön taraflardaki silikonları kapatmak için de siyah fon çektim. Kapağın ön kısmını ve üst kısmını gene siyah fonla kapladım. :helalolsun:
    İşte akvaryumun son hali ve kapağın akvaryumdaki durumu. :heyo:

12. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Low tech yeni akvaryumum

Özgür hocam maşallah akvaryumun gerçekten güzel olmuş emeğine sağlık naz: fazla bitkilide tecrübem yok ama kızmazsan bence taban malzemesi sırıtmış gibi , siz böyle görsel güzellikleri paylaşın foto: en sonunda banada yaptıracaksınız.

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Low tech yeni akvaryumum

Özgür, akvaryuma yapıştırdığın siyah şeritler olmamış, daha düzgün işçilik yapman gerekir,

1* Üst bant olarak çekmiş olduğun şeridi akvaryumun her tarafına biraz kalın olarak çekki, su seviyesi eksik görünmesin.

2* Folyoyu yapıştırırken hep hava yaptırmışsın, bunu önlemek için kesmiş olduğun bantın yapışkanlı kısmını sabunlu su yapıp içine batırarak, üzerinde bir sıyırıcı yardımı ile cam ve folyonun arasındaki sıvıyı alarak yapıştırabilirsin. böylelikle hiç hava kabarcığı kalmaz, sabunlıu suyu akvaryuma sakın kaçırayım deme.

3. ön üst tarafa çektiğin folyo yamuk çesilmiş, hiçm,i cetvel gibi bir şey yok evde? Masıl makine mühendisliği okuyorsun, T cetvel ne işe yarıyor, akvaryumun folyosunu kesmek için almadınmı onu? :F :F :F

4* Silikonları gizlemek için çekmiş olduğun, şeritleri bence çıkart çok çirkin duruyor.

5* Armatürede sabunlu su uygulayarak en azından ön tarafı pürüssüz olarak folyo çek. Kalan baolncukları, maket bıçağının ucu ile delip havasını alabilirsin.... Ekli malzeme kullandığından dolayı çok çirkin görünüyor, bütün işçiliği katletmişsin. :uyari:

6* Ortada duran bitki Gül değil, Rotala. Ve gene uzun bırakmışsın keserek, yanlarınoı sıklaştır ki, daha sonraki görünüm daha güzel olsun.

7* Wallichii'ler desene gazete kağıdını buruşturup attın. :F :F :F Koymama gibi bir imkanım yok, en son budayım gazeteye sardım, sonrada akvaryumun içinde gazeteyi ıslattım. :bilmem:

8* Kum içinde aydınlatma vurunca çok çirkin durmuş, uygun zamanda 3 kg. kadar siyah kum alarak üzerini tamamla...

9* İlk bitkili akvaryum kurulumlarındaki görüntü hakikaten çok iç açıcı değildir. Senin tez canlılığını anlıyorum güzel göstermeye çalışıyorsun ama, şimdi güzel daha sonra berbat ve sıkıntılı görünüm alacaktır...
    Merak etme 1,5 ay sonra gelişim süper keyifli seyir zevki verecektir..

Bunları tamamladıktan sonra, tekrar resimlemeni sabırsızlık ile bekliyorum ve her hafta güncellemen gerekiyor.

Bu kadar sabır ettin;
    Eeeee şimdi ise kusursuz bir görüntü almak hakkımız sanırım.........

Kolay gelsin..........

14. taygun

taygun Guest

Low tech yeni akvaryumum

Çok iş söylemişsin Murat ya. Onları da sen yapsan sevabına. :F

15. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Low tech yeni akvaryumum

Özgür hocam ilk aşamada bence güzel bir kurulum olmuş. Tabii burada en büyük emek sahibine ( Murat hoca ) teşekkür etmemek bize yakışmaz.

Ben akvaryumun genel görüntülerini beğendim. Ama sen de biliyorsun ki bitkili akvaryumlar zamanla kendilerini gösterirler. Murat hocamın belirttiği eksiklikleri giderdikten sonra güncel resimler bekliyoruz haberin olsun.

Dip olayına en kısa zamanda el atmalısın.

Kolay gelsin...

16. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Üstadlarım bugün çok kötü bir olay oldu. Akvaryumda beyaz benek olduğu için sıcaklığı 28 dereceye çıkarttım kademeli olarak ve ışıkları uzun aralıkla kapalı tutuyordum. Bugün bir baktım ki akvaryumun en küçük platisi kendini akvaryumdan dışarı atmış :( Akvaryumumda ki su boşluğu 6 cm olmasına rağmen atlamış. Bunun nedeni ne olabilir? Akvaryumum tam oturdu bitkiler filizleri vermeye başladı derken bunun nedeni nedir anlamadım. Moralimide bozmadı değil :( En sevdiğim balıklarımdan biriydi. Hamile olan kılıç kuyruğumda yavruları salmış najas minörler arasında geziyor yavrular fakat anaç kılıç kuyruğumda ortalıkta yok. :(

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Üzücü bir durum gerçekten. Tabi benek hastalıpğının neden bulaştığı üzerine ayrı yazışmak gerekir ama genel olarak balığın sudan atlama sebebi bu tarz durumlarda su bozukluğudur, buna balık kovalamaları zaman zaman eklenir.

Su değişimlerini ısıya dikkat ederek ihmal etme bence.

18. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Temel abi her perşembe %50 su değişimi yapıyorum cuma ve salı günleride gübreleme yapıyorum su değişimi yaparken akvaryumun su sıcaklığı 26 dereceydi eklenen suyuda ısıtıcı ile 26 dereceye getirdim ve yavaş yavaş ekledim. Buna rağmen beyaz benek patladı :( O küçücük balık o kadar mesafeden nasıl atladı bi de onu konuşmak lazım galiba.

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Geçmiş olsun Özgür.
    Bir yandan yavru oluşu sevindirici, bir yandan balık kaybın üzücü olmuş.
    Çöpçülerin, vaztozun ve diğer balıkların hareketlerinde bir anormallik varmı, yüzeye doğrumu yüzüyorlar?

20. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Vatoz mango kökönden çöpçülerde najasların oralarda mutlu mesut geziniyorlar abi. Nitrat patlamasımı var diye bende baktım onlara ama hiç bir anormallik yok. Anne kılıç kuyrukda ortalıkda yok:(

Sayfayı Paylaş