1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mücevher Balıklarım

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde By_KadircaN tarafından 2 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt
    Arkadaşlar balıklarımın hangi cichled türünden olduğunu bilmediğim için buraya açtım siz daha sonra doğru yerine taşırsınız.
    Bugün balıkçıya gittim ve mücevher balıkları çok dikkatimi çekti çok güzel kızarmış kıp kırmızı çok hoş balıklardı ve 1 erkek 1 dişi çift aldım en doğrusunun bu olduğunu söyledi balıkçı şuan akvaryumuma koydum poşette biraz grileşmişlerdi ama şuanda kıp kırmızılar bu balıklar hakkında pek bir bilgim yok arkadaşlar sizlere sormak istedim daha önce beslemiş arkadaşlar veya bilgisi olacak arkadaşların yardım ediceğinden eminim.Öncelikli bir kaç sorum bunlar:Bu balıklar agresif balıklarmıdır ? Yavru alması kolaymıdır ? Benim akvaryumumdaki malawi balıklarım veya yavru astronotlarımla anlaşabilirlermi ?

Şimdiden teşekkürler...

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mücevher Balıklarım

Latince Adı: Hemichromis guttatus
    Habitatı ve Anavatanı: Sahelo-Sandanian bölgesindeki tüm nehirler.
    Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul.
    Davranış Biçimi: Orta derecede agresif.
    Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.
    Yüzme Seviyesi: Dip - Orta

Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı pek kolay değildir. Erkeklerin renkleri daha parlak, kırmızılıkları daha koyudur. Dişileri nispeten daha küçük boyda ve renkleri daha soluktur.

Üreme: Düz yumurta dökerler. Eş tuttuktan sonra her 3 haftada bir yüzlerde yumurtlarlar. Yumurtaları beraber korurlar ve tehlike anında yuvayı taşırlar. Bir kaç genç balık koyup balıkların eşlerini seçmesi sağlanmalıdır.

Sıcaklık: 26 °C
    En Fazla Büyüdüğü Boy: 12 cm
    En Az Akvaryum Hacmi: 120lt
    Su Sertliği: Orta serlikte
    pH: 7.0-7.5
    Zorluk Seviyesi: 2

3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mücevher Balıklarım

Kadircan kardeşim birde akvaryumunun hacmi ve hangi türleri beslediğini tam yazarsan daha çok yardımcı oluruz

4. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt
    Mücevher Balıklarım

Akvaryumum yaklaşık 130 litre civarı İçinde 3 sarı prenses 2 snow prenses 2 yunus 1 milomo 1 vatoz var.

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mücevher Balıklarım

Tank hacminize göre balık sayısı fazla ve beslediğiniz türler büyük hacimli tanklarda beslenmesi gereken balıklar.Balıklarınız büyüdüklerinde kavgalar başlayacaktır.Size tavsiyem tankınıza uygun balık türleri araştırmanız.Sağlıklı balıklar

6. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt
    Mücevher Balıklarım

Söylediğim gibi akvaryumumu büyütüceğim o yüzden bu balıklara belli bir süre daha devam edeceğim verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim... :)

7. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Mücevher Cichlid;

Genel olarak sert balıklardır.Yavrularını eşleriyle beraber korurlar.Özellikle üreme dönemlerinde akvaryum kargaşadan nasibini alır :) Yani genelde kendi türleriyle beslenmesi önerilen,çok hoş renklere sahip,eş tuttuktan sonra size yüzlerce yavruyu sıfır kayba yakın olarak verebilecek balıklar :) Astronotunuzun yanında bu balıklar pek de güzel olmaz kanaatindeyim.Bildiğiniz gibi agresif balıklar Astronotlar ve Mücevher ile çok çatışacaklarına eminim :) En güzeli bu balıkları tek bir akvaryumda beslemek ve seyrin tadını çıkarmak olacaktır :)

8. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt
    Mücevher Balıklarım

Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Benim bir sorum daha olucak.Benim bir mücevher balığım 2-3 gündür akvaryumda hiç gözükmüyordu en sonunda karar verdim öldümü die bakmak için elimi sokup taşları ve süsleri salladım bir süsün içinden çıktı ve çıktığı zaman öteki mücevher balığım onu kovaladı sonra rahat bıraktım tekrar aynı süse girip saklandı.Saklanmasının nedeni ne olabilir?Bu arada balıkçının renklere dayanarak söylediğine göre balıkların 1i erkek 1i dişi saklanan erkek yumurta döktü desem dişiyle birlikte saklamaları lazım sizce neden böyle yapıyor olabilirler ?
    Şimdiden Teşekkürler...

9. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Mücevher Balıklarım

Erkek çok hırpalıyor,dişi kaçıyordur.Muhtemelen dişi o bölgeden zor durumda kalmadıkçada çıkmayacaktır ancak şöyle bir ihtimal daha var; İkiside erkek olabilir saat:gif Ayrıca bildiğim kadarıyla dişi yumurta döker,erkekde döller burda:gif

Sayfayı Paylaş