1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mücevher Ciklet Hakkında.

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde egouard tarafından 27 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. egouard

egouard

İsim:
    Emre Aladağ
    Merhaba arkadaşlar ben sizlere bu gün Mücevher ciklet balığını anlatacağım.

Merhaba arkadaşlar, herkese sağlıklı balıklar dilerim. Hobiye yeni başlayan veya Mücevher ciklet besleyip üretmek isteyenler için böyle bir konu açma gereği duydum. Aslında mücevher cikleti üretmek ne zordur ne de kolaydır. Öncelikle elimizde en az 100 litre deniyor ancak, bana göre en az 150 litre bir akvaryumumuzun olması gerekmektedir. Haliyle 150 litre bir akvaryuma dış filtre olmazsa olmazlardan biridir. Ardından suyumuzu akvaryuma dolduracağız. Bir hafta kadar akvaryum iç - dış filtre takılı boş çalışmalıdır. Ancak bu süreyi Sera Aquatan gibi su düzenleyicileri ile 2-3 güne düşürebilirsiniz. Mücevher cikletin karma akvaryumlara uygun olduğu söylenir ancak, kesinlikle uygun değildir. Çünkü oldukça saldırgan, sert bir canlıdır. Çene yapıları oldukça güçlüdür. Bir sarı prensesi çok rahat telef edebilir. Bir çift başına 75 litre olmak üzere 150 litreye iki çift uygun olacaktır. Akvaryuma dekor olarak kayalık ve daha çok testi konulması gerekir. Mücevher cikletler düz yumurta dökerler. Yumurtalarını da daha çok testilere döktükleri görülmüştür. Yumurtalar 4 veya 5 günde çatlar ve kuma düşerler kumda hareket edenleri görürsünüz. Ancak görmediyseniz hiç korkmayın, çünkü kuma göme biliyorlar. (Benim öyle oldu). Ardından ebeveynleri onlara yüzme eğitimi verir.Ayrıca sizin beslemenize gerek yok. Dişi beş yemden ikisini yer üçünü yavrularına parçalar.Bir hafta sonra erkeği ayırmanız yararlı olacak dır. Çünkü erkek tekrar üremek isteyecek, yavruları bir tehlike olarak görecektir. Dişi ise yavrularını bırakmak istemeyecek ve kavgalara neden olacaktır. Yavrular 20. günü doldurduklarında başka bir akvaryuma ayırabilirsiniz. Bence yavru büyütmekte olmazsa olmazlardan birisi artemiadır. Artemia yüksek oranda protein içermektedir. Unutmayalım ki yavruları ne kadar iyi yemle veya büyük akvaryumlarda beslersek formları o kadar güzel olur ve o kadarda hızlı gelişirler. Mücevher cikletleri ilk yavrulamalarında 100-250, onuncu yavrulamalarında ise beklide 700-800 tane yavrulayabilirler. Cinsiyet ayrımları zor olduğu kadarda basittir. Dişiler erkeklere göre daha küçük ve daha parlak pullu olup, erkekler daha koyu renkte olmaktadırlar. Mücevher cikletin yavrularını yemesi imkansız gibidir, ancak eğer strese girerse yavrularını yiyebilir. Bazen bir bakarsınız yavrular yok. Korkulacak bir durum yok, baba yavruları ağzına alır ve yuvayı taşır. İsterseniz ilk 15-20 gün normal kullandığınız yemi parçalayıp yavrulara verebilirsiniz. Mücevher ciklet diğer cikletlere göre dayanıklı bir balıktır.

Mücevher ciklet alırken nelere dikkat etmeliyim?
    Öncelikle güvenilir, bu işi iyi bilen bir akvaryumcu bulmanız gerekir. Ardından Mücevher cikletin bulunduğu akvaryumda kesinlikle hasta-yaralı bir balık olmamalı, akvaryum suyu berrak ve akvaryum yeterince büyük olmalıdır. Balıkların rengi kan kırmızısı olmalı, gerek pulları olsun gerekse kuyrukları (benim biri engelli kuyruğu yukarı doğru) düzgün olmalıdır, yüzgeçlerinde veya kuyruğunda yırtık olmamalı, balığın kafasında beyazlık veya hafif bir siyahlık olmamalıdır.

Mücevher Cikleti nasıl beslemeliyim?
    Öncelikle benim önerim Sera diskus, Sera Flora yemleridir. Sera diskus bağışıklığı artırmakta, Flora ise balıkların daha hızlı renklenmesini sağlamaktadır. Ben düzenli olarak sabah saat 10:00 Sera flora, saat 15:30 ve 20:00’da ise diskus yem vermekteyim.
    Mücevher Ciklet için nasıl bir floresan gerekir?
    Bence floresan’ın pek bir önemi yok. Ancak sorarsanız bence 30 watt pembe floresan ile renkleri dahada güzel görünüyor.
    Arka fon olarak ne önerirsiniz?
    Düz mavi veya siyah fon öneririm.
    Bu günlük bu kadar. Sorularınız olursa her zaman açığım, bıkmadan cevaplarım. Herkese hayırlı geceler.

2. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

3. Alperenn

Alperenn

İsim:
    Alperen
    Merhaba ben mücevher cikletleri yeni aldım 6 tane balıgım var 2 si kırmızı renkli cift gibi duruyorlar zaten ve bunlar dipde kayaların arasında saklanıyorlar filan sizce ciftlesmisler midir yavru alabilirmiyim???

4. Maxiiim

Maxiiim

İsim:
    Gm
    Arkadaşlar size bir tavsiye boyu ne kadar küçük olursa olsun mücevherleri başka balıkla beslemeyin. 2 cm lik balıklar 10 cmlik balıkları haftada 2 şer 2 şer öldürdüler.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sayfayı Paylaş