1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Müjde! Mpangamın İlk Deneyimi =)

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 25 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Arkadaşlar 25 / 07 / 2010 Tarihi itibari ile 4 aydır gözüm gibi baktığım, daha minicik yavruyken aldığım Mpangalarımın dişilerinden biri bugün ağzına yumurta almış :) Az önce farkettim ve fotoğraf makinesini aldığım gibi resimlerini sizlerle paylaşmak istedim. Stresli değil, gayet sakin. :) Sanırım boyutuna göre biraz fazla yumurta almış ağzına, ağzı yumurta dolu ve kapanmıyor. :) Kıyamam hiç. Sözü fazla uzatmadan resimleri sizlerle paylaşmak istiyorum :basardim: :temel:

Bu ilk deneyimi olduğu için, yumurtaları yutar mı yutmaz mı bilmem? Zaman herşeyin ilacı demişler beklicez artık yapacak bişey yok :) Ama mutlu oluyor insan. Yavruyken almıştım balıklarımı, şimdi büyümüş te anne olacak.. :) :F :ay:

james_34 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Maşallah Erman ve tebrikler. :nazar: Şartlar uygun demek ki ve keyifler yerinde balıkların. Zaten gözler çakmak çakmak balıklarda. Sağlıkla yavruları alır ve büyültürsün inşallah. :ay:

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Teşekkür ederim temel abi. :) Sizler sayesinde iyi bir akvarist olduğuma inanıyorum. :) Onlara güzel bir ortam hazırlayabilmişim diye düşünüyorum :) Önceleri dip çekimi gibi bana; amaaan ne olacak diye sallamasyon gelen şeylerin; akvaryumun biyolojisine ne kadar gerekli ve elzem olduğunu sizler öğrettiniz. İnsan mutlu oluyor zia kitabımız da da der ki; bakamayacaksan, edinmeyeceksin. Dolayısıyla ne kadar ilgi, özveri, sevgi gösterirsen karşılığını alıyorsun. Tekrar teşekkürler abi yorum için saygılar:gif

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Erman hocam,mşallah ağzını komple yumurta ile doldurmuş.Akvaryumda 2'den fazla erkek varsa sıkıntı olur.Dekordada saklanacak yer olursa sıkıntı yaratmaz.Maalesef benim izlenimlerin mpangalar yumurtalara karşı çokda sadık değiller.İnşallah sağlıklı şekilde yavru alırsın.

Erman hocam,mbunada beslemediğim balık kalmadı.Polit ve flavusda ahdım kaldı.Polit erkekğinizin resmini yayınlayabilirmisiniz.

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Özgür hocam politlerim daha küçükler. :) Resimlere Mpanga harici görünen balıkların hepsi polit. Bugün birşey farkettim ama; polit erkeğinden birisi bugün renklerini daha da belli etmeye başlamış. :) Yüz kısmı hafif koyu gibi görünüyordu yuva olarak benimsediği kayalığı korumaya çalışırken. Bir kaç ay daha var erişkin olmalarına yani. Mpangalar kadar hızlı gelişmiyorlar onlar. Gerçi aldığımda onlar Mpanglara oranla çok çok küçüklerdi. Keseleri yeni bitmişti. Şimdi resimde göründüğü kadarlar. Büyüyünce paylaşırım resimlerini sizlerle. :) Teşekkürler yorum için ;)

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Erman gözün aydın, Maaşallah.:nazar:

Armatürü iptalmi etsek, şimdi doğum masrafı bir dünya tutar.:F:F:F

james_34 ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    :F :F Yok yok kenarda birikmişim vardı beni acil durumlar için :F :F

8. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Maşallah Erman Abi. Tıka basa doldurmuş ağzını kerata. Karnıda hala şiş gibi duruyor ama yer kalmamış ağızda belli ki. :F

Benim mpangalarım ilk yumurtlamalarında maksimum 5 gün tutmuşlardı yumurtaları. Akvaryum çok sakin değildi gerçi ama belli olmaz inşallah yavruları 3 hafta sonra görürüz. :)

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Evet inşallah yutmaz. :) Teşekkür ederim yorum için Türker hocam. 23 gün kuluçka süreleri bunların değil mi? Kusturma yapmak istemiyorum 30 litrelik tankıma alacağım zamanı yaklaşınca. Ne zaman almalıyım veya çok zayıf düşerse mecbur kalırsam ne zaman kusturmalıyım? 12 -13 gün süresi bunlar için geçerli mi diğer malawilerde olduğu gibi?

10. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Erman hocam,en idael kusturma 15_18.gündür.
    Mpangalar çok hızlı büyüyorlar.Politte ozaman afra grubu gibi yavaş büyüyor.

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Teşekkür ederim Mzgür hocam. Bugün baktım ağzı azıcık inmiş resimlerdeki gibi değil :) bi kaçını ya düşürdü ya yuttu bilemiyorum. Ama hala geviş getiriyor. Tüpçük te epey şiş. Daha yumurtası var alsın alsın atsın acelemiz yok tutmayı öğrenene kadar denesin :D

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Bu balığım ilk deneyimini yumurtaları atarak atlattı. Yada yuttu tam bilemiyorum. Aslında net olarak şunu düşünüyorum; ağzında yumurtaları tutamadığını düşünerek bilmeyerek parçaladığını düşünüyorum. Annelik iç güdüsü ile yutacağı düşüncesi bana biraz saçma geliyor. Tartışmaya açık tabii ki. Aynı dişim birtane de faklı bir dişi daha 15.08.2010 itibari ile ağızlarına tekrar yumurta almışlar :) Bakalım bu kez ne olacak. Zira erkek fazlalığı da yok tankta. 2 erkeğimi elden çıkarmıştım 1 hafta evvel. Aynı dişi yine aynı dolulukta ağzı. Diğeri biraz daha az yumurta almış ağzına. Onunda ilk deneyimi, bakalım bu kez ne olacak. :)

james_34 bunu beğendi.
  13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Hadi hayırlısı Erman abi,

Bu kez yavrularını görürsün inşallah...

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Gözün aydın Erman. İlk yumurtası bunlar. Eğer atarsada üzülme. Ata tuta öğrenecek en sonunda.:nazar:

15. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Teşekkür ederim Fatih 'çim. Olcay abi bu ikinci alışı zaten aynı dişinin. Başka bir dişi daha almış yumurta onunda ilk alışı. :) Dün kayınvalidemleri iftara çağırmıştık iftar yaptık bizde. Onlar da bana hediye vermişler yumurta tutmuşlar. :D Kaynanam görünce çok şaşırdı yemiyo mu onları diye :D Sen kızını yedin mi karnındayken dedim epey bi gülüştük :D

emmi_06 bunu beğendi.
  16. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Erman hocam,tespitiniz süpermiş.
    Size birde püf noktası veriyim.Ağzını ilk doldurduğu gün aşırı derecede şiş durur.Gün geçtikçe ağzındaki şişlik iner.10. güne yaklaşıldığında ağzı yeniden şişer.Bu garib bi haldir,bir türlü bende bunu çözemedim.

17. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    İlk günü kapatamayacak kadar dolu oluyor evet haklısınız. Ama bunu sanırım ben çözdüm. Yumurtaları ağzında çevirirken inceledim ilk günü. Solungaçlarından arasıra patlayan yumurtalardan kaynaklı olduğunu düşündüğüm bir sıvı çıkışı oluyor. Bence yumurtaları ağzında çevirirken deneyimsiz anne, patlatabiliyor yumurtaları. Buna 2 kez şahit oldum. Ama sonradan neden tekrar şişiyor bunu bilmiyorum. Sanırım yavru gelişimi hızlanıyor, bu yüzden olabilir diye düşünüyorum.

18. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Anne ağzında yumurtalrın bir kaçı olumsuz nedenlerden dolayı yutar ve hafif inme olur daha sonra kalan yumurtalar gelişmeye başlayınca yani yavrular gelişmeye başlayınca ağız kısmı tekrar şişer yavrular annenin ağzında yan şekilde ve bazıları üst üstte durur.

19. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Erman abi son durum nedir?

20. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Orhan şu anda 3 Mpanga 2 Polit dişimin ağızları dolu. Mpangaların bilmiyorum kaçınmcı deneyimleri ancak 3 - 4 cm lik politim 8 gündür ağzında tutuyor bakalım 4 gün sonra kusturmayı düşünüyorum. Çok küçük çünkü anne. Zarar vermek istemiyorum. Bu arada bugün yem verdim akşam üzeri, baktım ki en büük dişim (ağzında yumurta olanlardan biri) yeme geliyor, tam yiyecek hayvancağız geri dönüyor. Sonra küçük bir parçayı attı ağzına. dedim gitti yavrular. :D Sonra ağzında bi iki çevirdi yumurtaları, sanırım yumurta yutmadan yedi yemi. Sonra tekrar gözlemledim ancak başka yemedi. Diğerleri de yemiyorlar. Ama en tecrübeli dişim, hiç bakmıyor bile yeme. bu 5. tecrübesi. E yeter gayri öğrensinler tutmayı :D 8 günlük olan politi canlı doğuranlarımdan bozduğum 30 litrelik tanka aldım. Bi tane kaya ve bi pipo filtre koydum. Isı 27 derece, onu kusturmam çok zayıflamazsa. Yanlız zaten akvaryumda, salsın kendisi diye düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş