1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mütevazı Nano Akvaryum Kuracağım

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde bronzcamel tarafından 11 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. bronzcamel

bronzcamel

İsim:
    Hakan Arslan
    Merhabalar,gerek forumda gerek youtube'da gördüklerim sonrasında nano akvaryumlara bir merak doğdu.Hobiye ilk başladığımda 100 litrelik bir akvaryumum vardı çocukluk aklıyla ailemden izinsiz akvaryumcuyla 4 tane küçük akvaryum karşılığında takasa girmiştim tabii sonra babam gidip akvaryumumuzu geri aldı :D Demek istediğim şu,bende doğuştan gelen bir merak var küçük şeylere karşı :)

Nano akvaryumu kuracağım fakat bir işe girişmeden önce geldisini gittisini iyi hesaplamak gerekir diye düşünüyorum.

1-Çok büyük bir bütçem yok şimdilik 300 tl gibi bir rakam mevcut elimde ilk adımı atmak için yeterli olur mu?
    2-Akvaryumu kendim yapmayı çok istiyorum hem bütçeyi zorlamamış olurum ama 100 tl gibi bir rakama ikinci el haqoos box 36 buldum onu mu satın alsam ? Hangisi daha karlı olur haqoos un içine aydınlatma sistemi vs herşeyi var.
    3-Deniz akvaryumu konusunda bilgi birikimim var gibi ki ben araştırmadan çöp dahi almam :D Forumdave diğer sitelerde bir çok konuyu okudum :)
    4-İleriki zamanlarda karşıma çıkabilecek sorunlar neler olabilir maddi ve zaman olarak.

Belki çok basit sorular olabilir fakat bir anlık heyecanla atlayıp sonrasında hem canlılara hem harcanan paraya ve zamana yazık etmek istemiyorum :(

Kısa kısa fikirlerinizi görüşlerinizi alabilirsem çok mutlu olurum.

Teşekkür ederim :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Hakan bey , Haqos nano tankımla 1 sene 3 tane palyaçoyla sorunsuz geçirdim birkaç ay önce mecburiyetten bozdum. Görsellik açısından pek tatminkar olmuyor hemde canlılara eziyet gibi geliyor hacim darlığından . ve ayrıca 14,15 litre gibi bir hacim olduğu için su değerlerini dengede tutmak çok güç forumda birkaç arkadaş çokgeçmeden fişi çekmek zorunda kaldılar malesef. Nano merakınız için minimum 50 litre öneririm hem görsellik hemde canlılar için iyi olur :)

bronzcamel bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    bronzcamel bunu beğendi.
  4. bronzcamel

bronzcamel

İsim:
    Hakan Arslan
    Furkan bey heryerde bahsediliyordu sizden de duyunca kesin olarak inandım gerçektende hacim küçülünce işler zorlaşıyormuş.O zaman akvaryumu yapmakla uğraşacağız :) becerebilirim inşallah.
    Sump olayını nasıl halledebilirim akvaryum arkasına,yanına eklenmiş el yapımı olanları inceledim fakat pek anlamadım :D

50 lt bir akvaryumu kumu,tuzu,ekipmanları,kayası vs elimdeki bütçeyle başlatabilir miyim ?

Alparslan bey nano akvaryumları incelerken gördüm o başlığı ve direkt daldım benden kaçmaz :D ama varsa farklı örnekler incelemeyi isterim .

5. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Kurulum aşamasında yeterli olur bence ..

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Daha küçüğü bu var...:)

bronzcamel ve furkant bunu beğendi.
  7. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Bunun videosunu paylaşmıştım ben alpi hatırlıyosan :D

bronzcamel ve Alparslan bunu beğendi.
  8. bronzcamel

bronzcamel

İsim:
    Hakan Arslan
    Bunlarda baya küçük miyop var hocam bende :D

Akvaryumla başlayalım haydi Bismillah :)

Arkadaşlar dün ilkakvaryumum.com la iletişime geçtim tatlısu akvaryumlarını set halinde değilde sadece akvaryum olarak satışını yaparlarsa almayı planlıyorum sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nedir ? 32x36x40 ölçülerinde yaklaşık 40 litre lik bir tank zaten aşağısınıda düşünmüyorum.

Eğer satışını yapmazlarsa büyük ihtimal kendim yapacağım fakat kafamda ölçü planı yok sizin önereceğiniz uygun ölçüler nelerdir?

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    60x40x40 bunun 60 santim olan kısmının 20 santimini sump olarak ayrılırsa geriye kalan 40x40x40 kutu gibi bir akvaryum olur...

10. bronzcamel

bronzcamel

İsim:
    Hakan Arslan
    Akvaryum seçeneğini çok doğru yapmalıyım ekleyeceklerimi çıkaracaklarımı şimdiden hesaba katmalıyım.Sump olayı hakkında ne düşünüyorsunuz yapmasam olmaz mı? ps-şelalefilitreyle zorlanır mıyım ?

11. bronzcamel

bronzcamel

İsim:
    Hakan Arslan

Bu abimiz 40x40x40 ölçülerinde çok güzel bir akvaryumu kurmuş sump varmı bu akvaryum da?

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Sumpsuz akvaryum direksiyonu olmayan arabaya benzer, biraz doğru gider ve ilk virajda takla atar...:D

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  13. bronzcamel

bronzcamel

İsim:
    Hakan Arslan
    Bu gün yogiye yeni tasma almayı bahane edip :D Çakırlar akvaryuma uğradım yeni akvaryum modelleri gelmiş hemen bir fotoğraf çektim görüşlerinizi almak için.

Görmüş olduğunuz akvaryum 90 Tl yaklaşık olarak 50-60 litre civarı bir küçük modeli var o da 40-50 litre arası 80 Tl Ön camları yan cama bağlayan köşeler tek cam fakat arka cam sonradan eklenti bunun bir sorunu olur mu dayanıklılık açısından.

Oldukça geniş derinliği olan bir akvaryum fakat sizin görüşleriniz,işi bilen ustaların görüşleri daha önemli benim için :)

Alparslan bey sump olayını hala anlayamadım :) resimleride inceledim fakat mantığını çözemedim suyu nerden alıyor nereye veriyor nasıl yapcaz :D

veysel ve Alparslan bunu beğendi.
  14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Zetlight nano aydınlatma ve iyi bir askılı şelale filtre ile başlanabilir. Çok gerekirse; Tunze9002 ya da dışarıdan askılı JNS skimmer görüntüyü bozmayacak şekilde kullanılabilir. Şelale filtrenin haznesinin geniş olması, olası kimyasal filtrasyon malzemelerinin kullanılmasında avantaj sağlayacaktır ki bence sump' sız sistemlerde büyük hazneli bir filtre olmazsa olmaz(karbon, zeolit, seramik vs.).

Tatlı su tamamlama elle zamanla yoracaktır, şamandıralı elektronik ünite hem yer kaplamaz, hem de görüntüyü bozmaz. Mercanlar için soğutma da büyük ihtimalle fan ile halledilir.

Öncelikle canlı listenizi ve ihtiyaçlarını araştırmanızı öneririm. Bu hacimlerde özellikle seçebileceğiniz ve uzun vadede bakabileceğiniz balık türleri/sayısı kısıtlı, ithal edilen balıklar arasında pek fazla seçenek yok. Ayrıca yemleme ve akıntı ile alakalı olarak yüzeyde yağlanma sıkıntısı da baş gösterebilir.

Haftalık su değişimleri ile götürebileceğiniz güzel bir nano-marine, soft ve LPS tankı potansiyeli var. Bu biraz da kendi kendinizi kontrol edebilmenizle ve su biyolojisi/kimyasına hakim olabilmenizle alakalı. Canlıları iyi tanımak ve araştırarak seçmek te önemli.

Hobide kalıcı olmak istiyorsanız sump' lı sistemler her zaman daha avantajlıdır, tecrübe ettikçe zaten hep bir ileriki aşamaları araştırmaya başlarsınız ve dönüşüm kaçınılmazdır.

Bütçenizi, ilk yatırım ve bakım fizibilitesi olarak henüz işin başında iyi planlamanızı öneririm. Sabırlı ve sürekli kurcalama merakı olmayan biriyseniz bu hacimde başarı mümkün.

veysel, bronzcamel, YMR_AY ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  15. bronzcamel

bronzcamel

İsim:
    Hakan Arslan
    Mahir bey çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için :)

İlk önce şunu belirteyim büyük bir bütçem yok bu yüzden büyük hayallerimde yok.Olabildiğince ikinci el,veya başlangıç ürünlerine yöneliyorum.Amacım sadece evin bir köşesinde mütevazi bir akvaryum kurup düzenli bakımını yapıp günde vakit bulursam karşısına geçip 1-2 saat seyretmek.İzmirde yaşadığım için ekipmanları bulma konusunda sıkıntı yaşamıyorum aynı şekilde canlılardada.

Şuan canlı kısmını hiç düşünmüyorum düşündüğüm tek şey var 2-3 ay sonra akvaryuma girecek canlıların nasıl sağlıklı bir şekilde yaşayacağı.Bu yüzden geniş zaman dilimine bölüp mütevazi ve sağlıklı tank kurmayı hedefliyorum.Akvaryumla işe başlayacağım,daha sonra ps-filitre konusunu çözeceğim,daha sonra aydınlatma,daha sonra kum kaya ve en son olarak test ekipmanları.Başlangıç için elimde 300 tl var:)

Eğer bu akvaryumdan adam olur bunu satın al diyorsanız alacağım başka akvaryum önerileriniz varsa onlarıda bekliyorum alternatiflerim mutlaka olmalı diye düşünüyorum.

16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bence 50-60 litrelik olan akvaryumla başlayın, bu akvaryumlarda bu şekil olur arka cam sonradan eklenti diye bir durumu yok, yüksek debili şelale filtre, ısıtıcı 100 w, bir adet dalga motoru, küçük bir nano aydınlatma, kum ve bir kaç parça kaya ile düzenli su değişimleri ile yürütebilirsiniz. Başlangıç bütçesi de bu malzemeler için kafi gelir.
    Alırken mutlaka pazarlık edin.

bronzcamel ve Alparslan bunu beğendi.
  17. bronzcamel

bronzcamel

İsim:
    Hakan Arslan
    Veysel abi yorumun için teşekkür ederim :) Pazarlık konusunda büyük sıkıntılarım var :( Abi bunun oluru ne diyorum kardeş valla bişey kazanmıyorum bana gelişi şu kadar deyince demekki gelişi bu kadarmış iyi ozaman alıyım abi diyorum :D o evreyi bir türlü geçemedim :D

MESUT_KERİM, duman ve veysel bunu beğendi.
  18. bronzcamel

bronzcamel

İsim:
    Hakan Arslan
    Bu gün camcıyada uğradım 40x40 ölçülerde 5 adet 4 mm cama 35 Tl dedi fiyat sizce nasıldır ?

19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Biraz fazla istemiş 4 mm cam pencere camıdır...

bronzcamel bunu beğendi.
  20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    6 mm olsun 4 mm sıkıntı, hemde fazla istemiş Alparslan'nın dediği gibi, yukarıdaki hazır akvaryum güzel bence alınabilir. Hemde şık durur.

bronzcamel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş