1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mütevazi Akvaryumum..(Köklü değişikliklerden sonra..)

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde bozüyük tarafından 30 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Selamlar..

Balıklarımla yaklaşık 13 gündür beraberim.İlk kurulumda elimde olan malzemelerle acemice bir kurulum yapmıştım itiraf edebilirim:cekingen:.. Bilmeyen arkadaşlar için söylemek istiyorum "Diller destan bir akvaryum" adıyla açmıştım :)

Ama sağolsun abilerim çok yardımcı oldular ve hatalarımı bana söylediler.Bu doğrultuda akvaryumumu yeniden kurdum.Eminim yine hatalarım vardır.

-Zeminde:Mercan kırığı kum
    -Dekor:Lav taşları ve iki yapay bitki
    -Filtrasyon:2W'lik küçük bir iç filtre (Yağmurlama aparatı takılı)
    -Aydınlatma:8 adet led lamba (6 beyaz 2 mavi)
    -Balıklar:3 moly (2e 1d) 1tane de yavru moli var:)
    3 lepistes (2d 1e)
    1 köpekbalığı

Renkli taşlar vardı ve bunlar salınım yapacağı için değiştirmem istendi.Kumu değiştirdim.
    Mavi fon vardı canlı doğuranların siyah fon sevdiği ve derinlik kazandıracağı söylendi.Fonu değiştirdim.
    Madeni paraları ve diğer süsleri çıkarttım.
    Lav taşlarıyla dekore ettim.

Ve akvaryumumun yeni fotoğrafları..

Aydınlatma.

Yandan bir fotoğraf..

Yorumları bekliyorum..
    Maşallah demeyi unutmayın:nazar:

2. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Köpek balığı dışında bence güzel ;)

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu hali çok daha güzel olmuş hem de çok değişmiş. Yapay bitkiyi hiç koymayacaktın aslında. Kumun harika olmuş renkli taşlar çok kötü görünüyordu. Zamanla dekoru gelişir eklemeler ile ve canlı bitki dayanıklı olanlardan eklenirse harika olacak.

Filtrasyon bence iç filtre ile zayıf kalıyordur. Şelale filtre edinebilirsen çok daha berrak ve daha iyi filtrasyon yaparsın.

bozüyük bunu beğendi.
  4. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Temel abi yorumlar için çok teşekkür ederim.Ama canlı bitki bakmak için kendimi o kadar deneyimli hissetmiyorum.İleride daha büyük bir akvaryum alırsam o akvaryuma yapay bitki sokmam.Ama bu akvaryumda yapay bitki görmeye devam edicez gibi görünüyo :)

Bana yeterli gibi gözüküyor ama bilemiyorum siz öyle düşünebilirsiniz.Şelale filtreyi daha büyük bir akvaryum aldığımda kullanırım.Zaten bu aralar maddi yönden de biraz sıkıntı başladı :)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bitki konusunda haklısın ama anubias gibi dayanıklı ve bakımı kolay tür ekleyebilirsin. Kuma gömülmüyor anubiasların kökü, misina ile kayalarına, ağaç köklerine bağlıyorsun tutunuyor sonra kendisi.

Hava katacağını düşünüyorum akvaryuma.

bozüyük bunu beğendi.
  6. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Gübre falan istemiyormu?

Peki bu anubias bitkisini heryerde bulabilirmiyim yani her akvaryumcuda olup kolay bulunun bir bitki türümüdür.Fotoğraflarla beni bilgilendirirsen çok memnun kalıcam Temel abi..

7. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Temel abi anubias dediğin barteri ise, bence o akvaryuma büyük gelecektir. saat:gif

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Anubias'ın çok çeşiti var, portal bitki rehberinden ulaşabilirsin.

Bitki gübre istemez diye bir şey yok, Anubias'ın gereksimleri çok azdır.

9. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Kum yetmişte fazla gelmiş galiba Mert taşlarda süper olmuş .Birlikte baya birşeyler başaracağız inşallah . :)

10. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Bu bitkiyi araştırıcam..

11. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Evet ya fazla bile geldi kenarlara doldurmak zorunda kaldım :) Bişeyler başardıkça heves daha da artıyo..Bu işin peşini bırakmicam:crazy:

12. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Ne güzel işte yaşasın bana :D

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Malzemeleri beraber almamız benim için hakkaten iyi oluyo Kerem :) Çünkü burdaki dükkanlarda neyin nerde ucuz olduğunu senin kadar iyi bilmiyorum daha:)

14. kendoww

kendoww

İsim:
    KENAN DİNİBÜTÜNOĞLU
    Arka fon seçimi güzel olmuş.Sanki aydınlatma çok zayıf kalmış gibi geldi.Zamanla daha güzel bi tank olması dileğiyle.

15. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Aydınlatmayı kendim led lambalardan yapmıştım 8 adet led var bu yüzden zayıf görmüş olabilirsiniz. Gün geçtikçe siteden yeni şeyler öğreniyorum.Zamanla daha iyi olacağına eminim..

kendoww bunu beğendi.
  16. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Bende bilmiyordum.Tektek araştırdım akvaryumcuları gezerek.

Bugün bi yavru daha buldum taşlar iyi oldu saklanıyorlar.Onuda ayırdım kendim yavruluk yaptım . Orda duruyorlar.

2d 1 e lepistes aldım,birde bugün. :D

17. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Taşların işe yaramasına sevindim. Benimkilerde çok sevdiler galiba hep taşların aralarında yüzüyolar :) Yavruluğu nasıl yaptın bana da lazım olacak da..

18. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Selamlar...

Bişey sormak istiyorum..
    Kristal köpekbalığımı akvaryumcuma verip yerine 1 dişi moli ve 1 çöpçü almak istiyorum.
    Sizce çöpçü akvaryumuma ve balıklarıma faydalı olur mu yoksa gereksiz mi olur..

Soruma acil cevap bulabilirsem çok iyi olur.

Teşekkürler..

19. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Mert yavruluk kolay anlatırım.
    Çöpçü yerine vatoz al derim. Çöpçü alcktım,bende küçücük boyutu 2 lira diyordu.Vatoz daha büyük moliler kadar büyüklüğü oda 2 liraydı,hem daha iyi temizler.:D

bozüyük bunu beğendi.
  20. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Vatoz camda yapışıp duruyo ya. Benim cam kirli değil ki. Ona yem çıkmaz :) Ama çöpçü temizler alttaki pislikleri. Cuma öğleden sonra gitcem yağmura değiştircem.

Sayfayı Paylaş