1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Malawi Akvaryumu için KumTercihi

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde morningrise tarafından 13 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. morningrise

morningrise

İsim:
    Thor Down
    Merhabalar,

Yeni bir 140lt, sp ve iceman tankı kurma düşüncesindeyim. Daha önceki saulosi tankımda kum olarak ince midye kırığı kullanıyordum. Malawilere mercan veya midye kırığı gibi kumların daha yararlı ve uygun olduğunun farkındayım ancak koyu renkli kumların balıkların renklerini daha güzel gösterdiği düşüncesindeyim. Bu sebeple yeni tankta bazalt veya hagen siyah kum kullanmayı düşünüyorum. (İlk temizlik kolaylığı açısından hagen tercihim)

Hagen veya bazalt tarzı kumların malawi gelişim veya yaşamına olumsuz bir etkisi olur mu? Deneyimli arkadaşların yorumlarını ve paylaşımlarını bekliyorum.

Teşekkürler.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Malawi akvaryumuna mercan kırığı daha faydalı diye bir şey yok. Suyu sert yapıya getirip pH değerini yükselteceği düşüncesi ile önerilir ama komedi bir bilgiden ibarettir. Güzel biyolojik alan sağlar o ayrı. Mercan kırığı gibi kumlar 5,5–6 pH seviyelerinde çözünmeye başlar ve Malawi akvaryumunda da pH bu seviyelere inmez, inmemeli.

Yapman gereken basit, siyah hagen kum düşünüyorsan güzelce yıkaman ve akvaryumun oksijen oranını biraz daha yüksek tutarak akvaryumu devam ettirmen yeterli.

3. Mercan kırığının Ph'a etkisi yokmu yani abi?O zaman boşu boşuna para verdik desene.:)

4. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Bu tür tanklarda genellikle Silis kum tercih ediliyor...

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu işler böyle güzelim, Ahmet bir yerden okumuş sanki mercan kırığını hatim etmiş gibi Hüseyin'e yazmış, Hüseyin'de bunu Suhayip'e yazınca forumlarda at yarışındaki atlar gibi favori olmuş. Verilen pH parametrelerine değerler inmedikçe yükselteceği tek şey biyolojik yaşam gücüdür. Bu arada çok sevdiğim ve 20 yıldır kullandığım tek kum türüdür. :) Fakat beklentim farklı ve mantıklı.

RuFKaD ve ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  6. Peki abi kalsiyumlu kumla ilgili fikrin nedir?Aynı senaryomu?

7. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Hagen kum al kullan çok önemli degil, suyu sertleştirmek için seachem in konu ile ilgili katkısını kullan. Temel abinin dediği doğru mercan kırığı veya değil suyu o ph da etkilemez.

M

8. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Ben Tropheus baktığım dönem özellikle Kasakalawe'de Formda bilirler insanllar yok şu seviye olmazsa yaşayamazlar ,yok yavru alamazlar gibi kulaktan duyma söylemlerle bilgi aktardıklarını sanırlardı.Benim aldığım yavru sayısı formda açılan konulara bakabilirler Hiç unutmuyorum Temel abi artık bu işi lepistese çevirdin demişti:).Yani herşeyi bir ekipmana bağlamak ve olmuşla bir yere gelinmiyor.Önemli olan su değerlerini sabit tutabilmek ve istekleri karşılayabilmek.Siyah renkli kumlarda balıklar kendilerini karartıyor özellikle Sarı prensesler tavsiyem Silis ve quartz kumdan yana tabi son karar sizin.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kalsiyumlu kum dediğin kumları kullanmadım ve incelemedim ama bence o tarz kumlar benim florya kuşuna iyi gelir. Taşlıklı hayvanlar yemleri eritirken mineral olur.

Mantıklı bakmak gerekir, ne kadar kalsiyum? Hangi ihtiyaca ne kadar kumdan eriyen kalsiyum? Unutma, 10 kg silis kuma bir avuç kalsiyum eklersen al sana kalsiyumlu kum. Kalsiyum isteyen ihtiyacı bilecek, tüketimi bilecek ve bir de kalsiyumun işe yaraması için tamponlayıcı mg gibi elementleri girecek. Bunlar kumdaki belirsiz erime ile olacak işler değil.

Okurt, Alparslan, domurcukgül ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. morningrise

morningrise

İsim:
    Thor Down
    Peki elimdeki dış fitrenin içine mercan veya midye kırığı koysam, ph değerini dengelemede yardıcı olur mu? Yoksa koyabileceğim 3-4 avuç kumun yaklaşık 130lt suya pek bir etkisi olmaz mı?

11. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Elinde varsa kullan zararı olmaz. Çok yararı olur mu? akvaryumunun ph'ına bağlı!..Bu nasıl cevap diye sorma böyle işte. Yukarda açıklanmış olay.

YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  12. morningrise

morningrise

İsim:
    Thor Down
    Selamlar herkese,

Kurulumu gerçekleştirdim!

Elimde olan midye kırığı kumu kullanmaya karar verdim. Tank özelliklerini tekrar sayarsam:

Tank : 140lt
    Taban : Midye kırığı ve gnays kayalar
    Filtre : Eheim 2213
    Isıtıcı : 150w veya 200w
    Canlılar : 1e3d sarı prenses ve 1e3d iceman

Yarından itibaren çok az yemleme yapacağım. Su dolumu sırasında 7-8lt civarı karides tankımdan aşılama yaptım. 2 hafta sonra yavru olarak alacağım balıkları ekleyeceğim.

4 sarı prenses + 4 iceman kolonisi kurmak için tankımın hacmini düşünürsek kaç yavru almalıyım?

Yorum ve cevaplar için herkese şimdiden teşekkürler. Kurulum resimlerim aşağıdadır.

RuFKaD bunu beğendi.
  13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba öncelikle akvaryumunuz güzel hayırlı olsun.
    Bence koloni için düşündüğünüzün iki katı yavru alın ki ilerde içinden seçme şansınız olsun derim...:)

14. morningrise

morningrise

İsim:
    Thor Down
    Merhabalar,

Yaklaşık 1 hafta önce 11 adet ortalama 2cm yavru saulosileri akvaryuma ekledim, cinsiyetleri belli olduktan sonra 1e5d şeklinde koloni yapacağım. 2 adet de 10cm vatoz koydum. Ancak 1 hafta geçti ve halen yavrular stresli. Acaba yavru olduklarından mı stres atmaları uzun sürüyor. Vatozlardan kaynaklanabileceğini düşünerek vatozları çıkarttım. Tabi mecburen kaya felan oynattım, buda alışma sürecini uzatmıştır. Ayrıca halen ışıktan korkuyorlar.

Haftalık yem diyetlerini aşağıdaki gibi kurdum,

Pazartesi: JBL %40 Spirulina , NLS Thera-A
    Salı: Sera Flora , Tetra Pro Algea
    Çarşamba: Tropical Spirulina Flakes , Tetra Pro Algea
    Perşembe: JBL %40 Spirulina , Sera Flora
    Cuma: Tropical Spirulina Flakes , Tetra Pro Algea
    Cumartesi: Sera Flora , JBL %40 Spirulina
    Pazar: --------
    (Not: Salatalık verdim ancak pek ilgi göstermediler. Sebze için biraz daha büyüyüp alışmalarını bekleyeceğim.)

Son ölçümlerim ve değerler de aşağıdaki gibidir;
    Isı: 23-24 C
    Ph: 7.5
    NO2: 0.025 mg/l
    Deneyimli arkadaşların yorum ve önerilerini bekliyorum.

cirol bunu beğendi.
  15. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mrb Yavrular bu tür davranışları normal adaptasyon sürecini yavaş yavaş atlatırlar.Akvaryum gayet güzel su gayet berrak ,dekor olarak seçilen Gnays kayalar çok güzel sadece tabi kendi düşüncem daha güzel bir dekor oluşturulabilinirdi.Bu şekilde kaya dizilimleri her zaman riskli oluyor.Bu türler yuva yapmak için kumları kazdıkları için belli bir süre sonra sonra kayalar devrilebilir.Bu tip kayalar dik şekilde akvaryumun sağ ve sol kısımlarına paylaştırılıp orta kısım boş bırakıldığında daha güzel olur diye düşünüyorum.Hem böylece erkek balıklar gelişim sürecinde kendi bölgelerini belirlerler.Fikir vermesi açısından resim ekledim.Yem dietinizde gayet güzel,sağlıklı ve kayıpsız büyütmeniz dileğiyle.:)

İçerik.jpg

RuFKaD ve domurcukgül bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş