1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Malawi Akvaryumu Kurulumu

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 7 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlar bitkili ile olan kısa sevdam, uzun bir hayat yolu ile kesişti malesef. Sınavlar, dersler ve gelecek kaygısı sonucu hiç ilgilenemediğim akvaryumda yenilik yapma ve sadece seyirlik ilgileneceğim süre bakımından sadece yemleme olarak düşündüğüm bir akvaryum macerası var. Bende bu düşünceler sonucu Malawi'ye adım adım yaklaşmak istedim. Acele etmeden yavaş yavaş ve herşeyi en ince ayrıntısına kadar planlayarak bir kurulum gerçekleştirmeyi düşünüyorum.

Malawi olarak bakacağım tür Beyaz Prenses olacak. Renkleri ve sadeliği ile beyaz prenses yakışacak diye düşünüyorum.

Tabanda kum olarak hagen siyah kum kullanılacaktır. Su sertliği için dış filtreye mercan kırığı takviyesi düşünüyorum. Çünkü araştırmalarıma göre beyaz prensesler gelişimleri için her türlü suyu tamponlayabilecekleri halde. Kendi doğal ortamına yakın pH derecelerinde beslenmeleri daha uygun olacaktır.

Dekor olarak sadece doğal kayalar kullanılacaktır. Doğal kayalar bulunurken doğadan yararlanılacak. Konya'da toprak ve arazi kireçli bir yapıya sahip. Bu kireç suda çözünerek pH derecesinde bir tamponlamaya gidecektir. Bu pH derecesini yaklaşık 7,5-8 arasında tutacaktır. Buda prenseslerim için yetecektir düşüncesi taşıyorum.

Doğadaki kayaları temin etmek çok kolay olacak. Yakınlarda geniş araziler ve kayaçlar mevcut. Hatta bahçeden bile temin edebilirim. Ama temizlenmesine gelince yakınlarda oto yıkama mevcut sanırsam oradan yardım isteyebilirim. Ama siz sorun olmaz derseniz evde belli bir süre çamaşır suyu ilave edilmiş bir kovada kalabilirler. Sonra güzel bir durulama ile akvaryuma yerleştiririm. Bu konu hakkında önerilerinizi düşünüyorum. Amacım bol kayalandırmak. Ve kayalardaki renk tonlarına dikkat etmeden. Bir derinlik kazandırmak istiyorum.

Sonrasında ise yaklaşık 10-12 beyaz prensesi akvaryuma ilave edip. Onları büyütüp. 5D 2E oranını yakalamayı düşünüyorum.

Bugün akvaryumu boşalttım. Bitkileri dağıttım. Kumu çıkardım.

Bu hafta akvaryum camlarını akvaryumu temizleyip akvaryuma yeni bir yer bulmak istiyorum. Akvaryum odamda kalıyor ama biraz daha görselliğini arttırıp evde bir dekor olarak kullanmayı düşünüyorum. Ayrıca dış filtreyi temizleyip yeni bir hayata hazırlamaya çalışacağım. Sıfırdan bir kurulum olacak benim için. Önerilerinizi eksik etmezseniz sevinirim. Herkesin yorumu benim için önemlidir...

2. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Merhabalar öncelikle çok güzel bir seçim yapmışsınız.Fakat size tavsiyelerim olucak.Kumunuzu siyah yapmayınız.Balıklarınız strese giricektir.Silis kum o.5mm kalınlığında krem renginde kum çok hoş olucaktır.Beyaz prensesin yanına ise mavi yada sarı prensesde ilave edilebir.Renk cümbüşü olacaktır ve birbirleriyle iyi anlaşacaktır.İki tür bakmanızı tavsiye ediyorum akvaryumda bu 3 balıkdan ikisini seçerseniz ikisinden de 10 ' ar tane alıp ileride elerseniz çok daha güzel olacaktır.

Sağlıklı balıklar....

LostRua bunu beğendi.
  3. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    Allah kolaylık versin kardeş :) Ben 1 aydır toparlayamadım kendimi hala uğraşıyorum :D

LostRua bunu beğendi.
  4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Akvaryum net 120 litre. Kum ve dekorlarla yaklaşık 100 litreye kadar düşecektir. O yüzden tek tür istemiştim. Litre bakımından sorun olmaması için. Sıkıntı yaratmasınlar diye. 2 Tür düşünürsem 4 dişi 1 erkek olabilir böylece iki türdende toplam 10 adet balık elde etmiş oluruz. 2 ayrı bölgede tasarlarsak erkek balık için çok mutlu olurlar. Düşüncenizi değerlendireceğim. İki tür ve rengarenk olmasını bende isterim... Ama beyaz prenses ile diğer prenses türlerinin geçim sıkıntısı olduğunu beyaz prensesin daha da agresif olması sorun çıkartmaz mı ?

Pek sorun olacağını sanmıyorum. Elimde kum zaten var. Akvaryum hazır. Tüm filtrasyon ısıtıcı hazır. Tek eksiğim kayalar ve balıklarım. Biraz hızlıda devam ettirebilirim ama acelem yok. Zaten vakit buldukça yapmaya çalışıyorum. Umarım sizde başarırsınız. Güzel bir akvaryum elde edersiniz.

SantiMunez bunu beğendi.
  5. aktassa

aktassa

İsim:
    Sait AKTAŞ
    Çok güzel bir başlangıç olmuş.
    İnşallah herşey planladığın gibi gider kardeşim.
    saygılarımla.

LostRua bunu beğendi.
  6. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Sanmıyorum çünkü bende zamanında beyaz prensesle sarı prenses beslemiştim ve hiç bir sorun olmamıştı...

LostRua bunu beğendi.
  7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Hayırlı olsun doğuş yeni kurulumun.Gerçi arkadaşlar yazmış ama bende bir kaç şey yazmak istedim.İlk olarak kum düşünceni silis veya quartz kumdan yana kullanmanda fayda var.Ph desteği için mercan kırığı demişsin dış filitreye ama destek verirmi mercan kırığı zannetmem çünkü filitreye koyulacak miktar belli ve bu miktarda mercan kırığının 100 litre suyu desteklemesini beklemek yanlış olur.Tür olarak tek tür derim doğuş iki tür ve 10 adet bana göre olmaz beslenirmi isteyen besler ama hep o akvaryumun içinde bir kahva ve kovalamaca olacak sonuçmu? kuyruk ve diğer yerleri hırpalanmış balıklar benim için bu canlıların en görsel yerleri yüzgeç ve kuyruk kesimleri bu yarışmalarda bile böyle.Bence sen doğru türü seçim tek tür olarak hobiye devam edeceğin düşüncesindeyim.

LostRua bunu beğendi.
  8. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    İnce noktaları okuyup araştırarak öğrendiğin aşikar Doğuş. Başaracağına inanıyorum. Hele çevrede hiç okumayan, araştırmayan insanları görünce, sinirim bir kaç daha artıyor. Hadi bakalım. Kolay gelsin.

LostRua bunu beğendi.
  9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Haklısın İsmail Hocam. Dediğiniz gibi kum seçimi diyorsunuz ama elimde yüksek miktarda hagen kum olduğundan dolayı demiştim. Zaten doğadan toplayacağım kayalarla bu pH derecesini koruyabileceğimi düşünüyorum. Olmadı ekstra yöntemlere başvuracağım. Ama dediğiniz gibi banada mantıklı geliyor tek tür. Ama yavru alacağım için ilk başta 10 adet düşündüm. Onlar büyüyecek dişiler yumurta alacak oradan dişileri belirleyeceğim erkeklerdede seçme yapacağım. Sonunda bir koloniye ulaşacağım. 4d 1e tek tür güzel olacaktır.

Teşekkür ederim bu güzel yorumunuz için. Umarım elimden geldikçe düzenlemeye çalışıyorum. Yavaş yavaş toplayıcılığa başlayacağım kayaç konusundanda bu aralar akvaryumu temizliyorum. Sonunda güzel bir yaşam alanı elde edersem ne mutlu bana.

10. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Karar senin ve doğru seçimi yapacağını düşünüyorum.Konyanın şebeke suyu ph değeri kaç bilmiyorum ama bü türler için uygundur diye düşünüyorum.Ph işine çok fazla takılma tek iyi bir hava motoru yani bol oksijen istediğin değerleri verecektir.

11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bol oksijen cichlid türü için mi önemli hocam ? Normalde sadece dış filtre ile oksijen yeterli geliyordu ama. Cichlid türünü hiç besleyemediğim için adam akıllı pek bilmiyorum bu konuyu ?

12. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Beyas prenses tercihin iyi ancak Kaan kardeşimin beyaz prensesle sarı prenses sorunsuz yaşar tavsiyesine katılmıyorum. Ben yaklaşık 3 yıldır beyaz prenses besliyor ve üretiyorum çok şükür. Beyaz prenses kendisi dışındaki balıkları pekde hoş karşılamıyor. Bir ikincisi de senin dediğin gibi alvaryum hacmin iki tür için yetersiz. Ekleyeceğim birşey daha var; 5 dişi e erkek oranı dişi açısından yetersiz 4 dişi 1 erkek daha uygun olur. Yoksa yetişkin boylarda ve o kadar az dişinin olduğu bir akvaryumda erkekler çok kavga edelerler dişileri paylaşmak için. Bende şu anda 8 dişi 2 erkek var onlar bile kapışıyorlar arada. Akvaryum hacmim ancak bu sayıdaki balığı kaldıracağından dişi eklemesi de yapamıyorum açıkçası. Eğer 2 tür olsun dersen yunus ve sarı prensesin uyumlu şekilde yaşayacağına emin olabilirsin ancak bu şartlarda 120 lt lik bir akvaryuma 2 tür çok da sağlıklı olmaz gibi geliyor bana. Kaan kardeşim siyah kumun beyaz prensesleri sitrese sokabileceğini söylemiş bu konuda kendisine tamamen katılıyorum. Bu nedenle kum tercihi ya midye kırığı, ya beyaz quarts kum, ya da krem rengi silis kum olmalı bence.

13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Elimdeki kumu değerlendirmek isterim. O konu hakkında düşünmem gerekiyor. Olmadı küçük kaya parçaları ile kum yüzeyini kapatabilirim. Ve onun üzerinede kırık kayalar ile destekleyebilirim. Benimde tek açıdan göremeyeceğim karanlık noktaların olması derinlik katacaktır düşüncesindeyim. Su altı fotoğraflarına bakıyorum malawinin. Oradan esinlenmeye çalışacağım...

14. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Doğuş,yeni kararın hayırlı olsun.Kum konuusnda arkadaşlara katılıyorum.Kesinlikle silis kumu kullanmanı tavsiye ederim.20 kilo alsan sana yeterde artar.Sanayilerdeki dökümcülerden bedava alabilirsin.
    Besliyeceğin balıklar akıntıyı çok severler.Konya'nın suyu sert olduğu için,tam malavi beslemek için idaeldir.Snow prensesler zaten malavinin dayanıklıları arasında yer alır.Sert ve seyrine doyum olmıyacak bi balıktır.

15. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Beni yanlış anladınız.İşi bilmyeneler yorum filan yapmış denmiş fakat koloni kurmaya karar verildiyse 10 tane balıktan aşa balık alımı yapılmaması lazımki ileride elemeler yapabilsin.tabiki karar senin akvaryumun 120 litreymiş tek tür 4 dişi 1 erkek mavi prenses bakılabilir.

emmi_06 bunu beğendi.
  16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Yani hocam dediğiniz gibi haklısınız zaten bende fiyatında değilim kumun. Ama elimdekini nasıl değerlendireceğim onu düşünüyorum. Kova kova hagen siyah kum var evde. :) Bende onu değerlendirmek istedim. İllaki olmaz diyorsanız ayarlamaya çalışırım ama bir şekilde olabilir diyorsanız kullanma taraftarıyım. Kayaları toplamaya başlayacağım ama sizce hangi büyüklükte toplayayım. Nasıl dezenfekte edeyim. Belki çok ince bir silis kum koyar tüm tabanı kayalıkta yapabilirim.

17. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Kum konusunda bence silis kum çok iyi olur hem görsel açıdan hemde balıkların kumu rahat kazması açısından yerinde bir tercih.Kayaları önce iyice ovalayıp temizle daha sonra kaya tuzu veya dezenfektan katkılı bir suda 1-2 gün beklet ardından iyice durula.Sanırım bu şekilde iyice dezenfekte edilmiş olur dimi Özgür abi?

Hagen kumu da satamaz mısın? Hem maddi açıdan iyi olur...

18. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Zaten ilan var. Almak isteyen arkadaşlara çok ucuz bir miktar karşılığında satmayı düşünüyorum. Ama bakalım alabilecek birileri çıkacak mı ? Yarın bizim evin etrafını dolaşayım. Böyle kayalara rastlayacağım kesindir. Eğer bulursam onları yıkamaya başlar ve yavaş yavaş hangi kumu kullansam ona karar veririm...

19. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Doğuş,hagen kum olmaz diye birşey yok zaten.Görsel açıdan silis kum güzel.Ankara'dan çok yakın arkadaşım 200 litrelik demosani tankı kurmuştu.Israr etmem rağmen siyah kum ve siyah kayalar kullanmıştı.Şöyle bi akvaryum var aslında hoşuma gitmiyor değil.
    Bundada siyah kayalar kullanılmış

Bu arada bilenler bilir.Mbuna ve malavi tankım baya bi oldu.Okadar kayayı satın aldım veya doğadan topladım.
    Hayatımda ne kayayı kimyasal ile temizledim nede kaynattım.Nede saatlerce yıkadım.Salınım testi filan yapmadım.Salınım testi zaten saçma bir olay bence.Tuzruhunu hangi kayaya dökersen dök köpürür.Hangi kuma dökersen dök oda köpürür.

Üzerinde çamur vs. varsa işyerindeki tazzikkli su ile yıkadım.Direk tanka ilave ettim.

20. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    100ltlik tankta 2e 5d'den oluşan bp kolonisi ile çok ama çok sorun yaşarsın. Bpler çok sert balıklardır gerek kendi türüne gerekse diğer türlere. Heleki üreme zamanında...

Bence o tankta böyle bir oluşum yapmayı düşünüyorsan sp gibi daha uysal türlere yönel.

Sayfayı Paylaş