1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Malawi Akvaryumu Kurulumu

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 7 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Emin olun balıkları bir süs eşyası olarak görseydim o kadar emek vermezdim...
    Haftada 2 gün %20 su değişimi yapmazdım.
    O kadar yem çeşiti sunmazdım.
    Rahatlıkları için kendi odamı onlara ayırarak başka bir odaya gitmezdim.

Size öyle geliyor olabilir. Tabiki saygı duyarım... Ama şurada aylar kaldı. Balıklarıma güveniyorum. O aldıkları ilgiyi bize sağlıklı yavrularıyla göstereceklerdir. :)

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Değerli üstadlarım. Yumurta almış dişilerimi ( şayet olursa ) bir başka akvaryuma ayırmak istiyorum. Bu sayede dişi erkek oranını ayarlamak ve en fazla 1 erkek tutmak istiyorum. Ama sanırsam 10 balıktan sadece 1 tanesi dişi. :) Bendeki şansta nasıl oldu anlamadım... Ama hayla umutluyum. 4 dişi çıkabilir. Yanına birde erkek koysam sanırsam büyüyen yavrulardaki dişileride akvaryuma eklememle düzgün bir koloni oluşturabilirim. Bir dişide olsa 10 dişide olsa yapacak birşey yok. Eğer üstadlarımda uygun görürse. Diğer akvaryumumuda boşaltıp. ( İçinde balıklarım var. ) Orayı temizleyip bir güzel yumurta alan dişileri koymak ve erkek dişi oranını ayarlamak istiyorum. Sonra artan erkekleride hediye yolu ile dağıtırım. Görüşlerinizi bekliyorum bu konu hakkındaki.

Şimdiden teşekkür ederim.

3. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Doğuş,

Balıkları boş zamanında takip et. Zaten akvaryumu sahiplenmiş yani baskın olan bir erkek kesin çıkacaktır. Ve arada küçük kavgalar olacaktır. Baskın balığın kavga ettiği balıkları ufak tanka al. Her gün bir balığı bu şekilde elersen iyi kötü e-d oranında ciddi fikirlere sahip olabilirsin.

Daha sonra da emin olmak için elediğin balıkları tek tek ana tanka ekleyebilirsin. Belki biraz zor olur ama oranı kesin olarak bulmuş olursun. Akvaryumunda zaten 2-3 bölge var. Her bir erkek genelde buralarda zaman geçirirken dişiler ise daha çok gezme eğiliminde bulunacaktır. Sadece hal hareketten bile bir fikir sahibi olursun. Dediğim şekilde ayırma yöntemlerini de yaparsan güzel olur. Başarılar :)

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Teşekkür ederim. Öyle bir ayırma yöntemini uygulamak daha mantıklı geldi. Şu dişi erkek oranınıda sabitledikten sonra ilerde güzel güzel sonuçlar içinde sizleri rahatsız edeceğim. Daha balıklarım küçük. Birkaç ayları var. Ama bunlar şimdiden titreşmeye kurlaşmaya başladılar bende tam anlayamadım. Zaten sürekli gözlem yapan biriyim. Biraz daha geliştiklerinde kesin sonuçları alabiliriz. :)

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlar bir adet balığım var. Genellikle köşede yere yatıp duruyor ne olduğunu anlayamadım. Hasta mı rahasız mı. Bugün biraz yem yiyor gibiydi. Ama dün yediğini hiç görmedim nerdeyse belki diğer balıklar rahatsız ediyordur diye bugün balık tutma kepçesinin içine aldım. Orada duruyor şu anda. Ne yapmalıyım anlayamadım. Yüzgeçlerde vb... Hiçbir problem göremedim. Bakmam gereken başka yeri varsa söyleyiniz yoksa birkaç gün burada besleme yapmayı düşünüyorum. Belki onca balıktan yem yiyemiyordur filan diye... Sizinde düşüncelerinizi ve önerilerinizi almak istedim.

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlar fileye aldığım balık 5 gündür birşey yemiyor. Gözleri normalde kırmızı olması gerekirken bunukiler sararmış. Gözlerindeki renkler gitmiş sizlerden yardım bekliyorum. Ne yapmalıyım diye..

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Doğuş kardeşim resim ekleme şansın varmı? balığın bu durumda olmasının bir kaç nedeni olabilir.Aldığın yerde dikkat etmemiş olabilirsin yani hasta olabilir,akvaryuma ilk eklediğinde aşılamayı iyi yapmamış olabilirsin,birde malawilerde'de bloat hastalı görünmektedir.Baığının karnında şişme görüyormusun,tank yüzeyine çıkıyormu yada bir köşede hareketsiz durmaya başladımı?bu belirtileri fazla anlayamadıysan anüs bölgesinde kızarıklık varmı bi kontrol et bu belirtiler varsa adını bile söylemeyi sevmediğin bloat hastalığına yakalanmış olabilir.

LostRua bunu beğendi.
  8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    İsmail Hocam, öncelikle balığı bu sabah ölü buldum ve akvaryumdan uzaklaştırdım. 5 gün boyunca aç kalmıştı birşey yemiyordu. Anüs bölgesine bakmıştım bir kızarıklık görememiştim. Tek dikkatimi çeken bir köşeye geçip durması. Akıntı çok fazla akvaryumda ve ona karşı direnemiyordu. Dış filtre emiş borusuna kadar sürükleniyordu. Birde gözleri tamamiyle rengini kaybetmişti. Tek bildiğim özelliği bu umarım bir daha kayıp yaşamam...

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlar, uzun bir süredir portala sadece güncel olaylara bakmak için gelebiliyordum. Bugün zaman buldum ve güncelleme vakti geldiğini düşündüm. Ve biraz açıklama yapayım. Balıklarım büyüdü kavgalar arttı. Dekorumun yetersiz olduğunu düşündüm. Ve mağaralar yapmaya başladım. Kayaları arttırdım. Artık her erkeğin kendine ait bir yeri var. Bir dişim yumurta almıştı. Ama onları 2 gün sonra kustu daha gariplerim yumurta tutmayı bile bilemiyorlar. Galiba şansıma erkek sayımda fazla çıkınca ne yapacağımı bilemedim. Şimdilik böyle devam etsin diyorum. Dişiler yumurta tutmayı öğrensin. Erkekler kurlaşsın. Kavgalar arttı. Küçük kalan balıkların yüzgeçler gidiyor. Ama yeni dekorla biraz daha azalacağını umut ederek resimleri görmeye başlayalım...

10. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Güzel dekor olmuş.
    Balıklar da güzel.
    Ama sayı kavga çıkacak kadar çok gelmedi bana kaç balık var acaba?
    Saygılar.

LostRua bunu beğendi.
  11. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Doğuş daha öncede söyledim yine söylüyorum. Siyah kum malawi için uygun değil. Tamam balıkların beyaz ama en azından beyaz silis değilde krem rengi silis kullansaydın.

LostRua bunu beğendi.
  12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Teşekkür ederim. 9 adet beyaz prenses var. Küçükken almıştım. Biraz daha büyüyünce anladım erkek sayısı daha fazla. O yüzden olaylar biraz sert yaşanıyor. Ama herkes kendi bölgesinde olursa sorun olacağını sanmıyorum.

Evet haklı olabilirsin Hasan hocam. Ama biliyorsunuz öncedende söylediğim gibi. Evde kova kova kum tutamayacağım için. Malesef böyle olması gerekiyordu. Aslında şimdilik sorun görmedim balıklarda kum ile alakalı. Ama sizin net olarak gördüğünüz kum ile ilgili sorun ne anlayamadım. :an:

13. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Doğuş, zaten balıkları hobi içinde olsa ticaret içinde olsa akvaryuma hapsediyoruz. Bunu yaparken de balıkların doğal yaşam alanlarını taklit etmek ve akvaryum ortamında bunu oluşturmak yerinde bir hareket olacaktır. Zira doğa zaten bu canlılar için en uygun, en mantıklı ve en sağlıklı ortamı ayarlamış.

Nasıl ki biz evlerimizde zeminde halı kullanıyorsak ve en uygunu, en sağlıklısı buysa balıklar içinde bunu yakalamak gerekiyor. Evlerimizde zeminde halı yerine 8 - 10 cm toprak kullanıp çimlendirseydik uygun olur muydu? ;)

LostRua bunu beğendi.
  14. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Konuyu kaçırmışım dekor çok hoş olmuş.Sağlıklı canlılar beslersiniz umarım.

LostRua bunu beğendi.
  15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Doğuş akvaryumunun ve balıklarının Maaşallah ı var.:nazar: Erkek saını imkanın varsa düşür.Snow prensesler oldukça sert balıklardır. Erkekler rahat vermezler birbirlerine. Özelliklede üreme dönemlerinde oldukça hırçınlaşırlar.

LostRua bunu beğendi.
  16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Olcay Hocam yorumun için çok teşekkür ederim. Erkek sayısını düşürmeyi bende düşünüyorum. Bunun için anüs- vent kontrolünü yapacağım. %99 gibi bir oranla doğru çıkıyor bu sayede. Ama balıkların biraz daha büyümesini istiyorum. Zaten amacım bu akvaryumda 4D 1E beyaz prensesti. Ama biraz daha büyüdükten sonra düşürebildiğim kadar düşürmeyi. Ve sayıyı oturtmayı düşünüyorum.

Balıkların çok acelecisi var galiba. Çiftleşmek için yer kazıyorlar ve tüm kayaların üzerini kum kaplıyor. Her taraf delik deşik olmuş durumda. Şöyle olaylar sertleşmeden 1-2 ay sonra yavaş yavaş elemeye başlayacağım. Bende rahatsız olmaya başladım bu kavgalardan. Ama dediğim gibi büyüsünler anüs-vent kontrolü dahada doğru oluyor. Net gözüküyor.

Birde bir sorum daha var acaba anüs vent kontrolü yerine başka deneyeceğim bir yöntem var mı ? Yada ne önerirsiniz ??

17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Evet arkadaşlar uzun bir süre sonra yine konuyu canlı tutmak için geldim. Yenilikleri size açıklayıp sizden bu konudaki görüşlerinizi ve yardımlarınızı rica edeceğim.

İlk başta tüm balıkları küçük akvaryuma aldım. Suyu dış filtreyi temizledim. Güzel bir temizlik yaptım akvaryumda. Suyuda %50 gibi bir miktarını değiştirdim. Şimdi ise 9 adet beyaz prensesten sadece 3 tanesini koydum. Bunlardan 1'i kesin dişi ağzına yumurta almıştı. Diğer 2 side tahmini olarak 1'i erkek 1'i dişi gözüyle bakıyorum. Gözlemleyerek kesin bir cinsiyet ayrımı elde etmeliyim. Ama şu anki gözlemime göre 2 dişi 1 erkek. Bu balıklar 9 adet balıktan en irileri ve büyükleri. Diğer balıklara bakıyorumda çok küçük kalmışlar. Daha nerdeyse yavru gibiler hiç büyümemişler. Ama bunlar birden gelişti galiba. Yada ilk aldığıımda büyüktüler. O diğer 6 balıkta kendi akvaryumlarında kalıyorlar. Piyasaya soracağım eğer %100 dişi olduğuna inandığım balık olursa takası düşünebilirim. Ama sağlıklı balıklarımın sorun yaşamasını istemiyorum. Onlarıda 1-2 ay büyütüp dişilerini büyük akvaryuma koymak isterim. Peki sorularımıza gelelim;

İlk başta sizce yukarıda anlattığım olaylarla yanlışım, yanlış yaptığım olaylar varmı ?
    İkinci olarak şu an 6 adet küçük boyutlu yavruları büyüyünce ( yaklaşık 2-3 ay sonra ) büyük balıkların yanına koysam koloniye katılırlar mı çiftleşebilirler mi ?

Birde diğer sorunumda eğer büyük akvaryumdaki 3 balığımın 1'i erkek 2'si dişi çıkarsa bunları kendi haline bırakacağım. Ve oradan gelen dişilerin yavrularını büyüteceğim. Bu sayı beyaz prenses için sorun olur mu ? Yoksa gerçek cinsiyetleri 2 dişi 1 erkekse yanlarına şu 6 küçük beyaz prensesi vererek 1-2 adet beyaz prenses dişisi alıyımı ?

Şimdiden teşekkür ederim yanıtlarınız için.

18. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    İkinci olarak şu an 6 adet küçük boyutlu yavruları büyüyünce ( yaklaşık 2-3 ay sonra ) büyük balıkların yanına koysam koloniye katılırlar mı çiftleşebilirler mi ?

Yavruları 4-5 cm boyunda olunca diğer akvaryuma koyabilirsiniz.Tahminen 5-6cm boylarındaki bir beyaz prenses yavrusunu büyük akvaryuma koyarsanız sıkıntı olacağını sanmıyorum.Birde balıkların erkek dişisi belli olmaya başladığında çiftleşebilir diye düşünüyorum.

Birde diğer sorunumda eğer büyük akvaryumdaki 3 balığımın 1'i erkek 2'si dişi çıkarsa bunları kendi haline bırakacağım. Ve oradan gelen dişilerin yavrularını büyüteceğim. Bu sayı beyaz prenses için sorun olur mu ? Yoksa gerçek cinsiyetleri 2 dişi 1 erkekse yanlarına şu 6 küçük beyaz prensesi vererek 1-2 adet beyaz prenses dişisi alıyımı ?

1i erkek 2 si dişi ise ve ciddi kavgalar oluyorsa 1-2 dişi daha alabilirsiniz eğer bir sorun yoksa kendi hallerine de bırakabilirsiniz.

19. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Cevap: Malawi Akvaryumu Kurulumu

Arkadaşlar yeni bir dekor oluşturdum. Bunun nedeni balıklarımın çiftleşme durumunda diğer erkeklerin bu işi bozması. Erkekleri çıkarmayı düşündüm ama bu seferde hangisi erkek hangisi dişi ayrımı zor. Ve yakalaması zor. Bende kaya topladım biraz daha ve ilave yaptım. 10 dan fazla mağara ve bu mağaralar arası en az 2 şer yol var. Yani her mağaradan her mağaraya 2 adet yol gidebiliyor. İsteyen balık dışarıdan hiç gözükmeyebilir. Ve 9 tane balıkta ayrı yerlerde durabilir. Ağzına yumurta alan dişi için saklanacak yer var. Bu bana 2 litre suya karşılık geldi. Yeni kayalar 2 litre suyu aldı götürdü. Resimlerle baş başa bırakıyorum. Lütfen sizin yorumlarınızla şekillenecektir yorumlarınıza ihtiyacım var. Balıklarım bazen bana hiç gözükmüyor ama önemli değil önemli olanların mutlulukları. Huzurlu olmaları. Dişi erkek rahatça saklanabilsin yuvalarını yapabilsin düşüncesi var.

Arkadaşlar genel görüşünü ve balıklardan bazıları. Yorumlarınızı eksik etmeyin. :nazar:

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  20. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: Malawi Akvaryumu Kurulumu

Yeni bol kayalık dekorun eskisine oranda daha iyi olmuş bence. Aydınlatma sorunun var sanırım. :D Sadece mavi flon var anladığım kadarı ile. Bi tane de beyaz aldın mı yanına (şahsi fikrim tabi ki) çok çok güzel bir görüntü ortaya çıkacaktır. Arabaların xenonlarında dahi beyaz ışığı seviyorum. 8000 K yı geçmeyecek ama. ve 6500 ün altında olmayacak.. Ne sarımtrak ne çok maviye kaçan beyaz. İdeal rengim cool white. :) Ellerine sağlık. :ay:

Sayfayı Paylaş