1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Malawi Akvaryumuna Yosun Filtresi Kullanımı

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde alisagtr tarafından 24 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. alisagtr

alisagtr

İsim:
    ali sağlam
    Selamlar,

Okuduğum kadarıyla yosun filtresinin sonuçları çok güzel ama anlayamadığım dip çekimi, su ilavesi vs.. Gibi işlemler sebebiyle tatlısu akvaryumuna önerir misiniz? Tavsiyeleriniz için şimdiden tşk..

2. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap: Malawi Akvaryumuna Yosun Filtresi Kullanımı

Evet. Benim de çok merak ettiğim bir konu bu. Mesela benim şimdiki kullandığım ufak tankda yosunlaşma sorunu var.Arka fonu komple çamurumsu bir yosun tabakası kapladı.Sildim su değişimi esnasında.Ön camda da yine aynı sorun var.Özellikle dere kumunun bittiği yerden itibaren belli bölgelerde camda yosun oluşuyor.Kahverengi çamurumsu gibi yani.Yosun filtresi kullanmak iyi olur mu yoksa doğal oluşumu bozmayalım mı?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kesinlikle olur. Tatlı su akvaryumlarında balık yükü daha fazladır ve genelde dekor anlayışı da bakterilerin oksijensiz alanlarda Nitrat tüketimine olanak sağlamak. Bu atık yükü yosun filtresinin besin kaynağıdır. Güzel tasarlanırsa çalışmaması için bir sebep yok.

4. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Temel Ağabey,şimdiki geçici tankımda Atman HF-400 şelale filtre var.Tavsiyen üzerine almıştım ki inanılmaz derece de memnunum bu filtremden.65x24x30 ölçülerinde olan bu geçici tankıma ve haftasonu gelecek olan 150x60x60 tankıma nasıl bir yosun filtresi yapabilirim?Bu ufak tankı da yavru tankı olarak kullanacağımı belirteyim.Ayrıca dekor olarak sol ve sağ köşelerde Antalya kayası ile yapmış olduğum iki adet mağara var sadece.Kumu zaten yukarıda yazmıştım.Dere Kumu var.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Forumda son derece başarılı örnekleri var ki zaten başka yerde yok. 11 sayfa tartışılan aşağıdaki örnek konuda olan her bir unsur aynen tatlı su için geçerlidir.

http://www.akvaryumportali.com/kend...n-duvari-akvaryum-dogal-filtrasyon-11442.html konusu tatlı su tarafında sadece sump sistemi olmayan akvaryumlarda tek noktada farklılık gösterir. Bu fark;

Sump olmadığından ve yosun filtresi de katı partükül ve atıkları hedeflemeyip suya odaklandığından dış filtrenin mekanik temizliğine sahip değildir. Bu açığı iç filtre kullanımı veya şelale filtre kullanımı kapatabilir.

6. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Bende sump var ağabey.Gayet güzel,yandan sumplı tankım gelecek dediğim gibi.Ben bu yosun filtresini farklı bir şey sandım.Hani Atman için yaptığımız modifiyeyi şimdi de başka bir filtreye yapacağız ve böylece yosun filtremiz olacak diye düşündüydüm :D Ağabey bu sistem acayip iyimiş.Bunu benim yandan sumplı tankıma nasıl uygularız?Direk sumpa giriş yerine bu sistemi koysak olur galiba?Oradan da filtre malzemelerine giden su son olarak kafa motoru ile tanka geri basılır?

7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Delitay40 nickli Barış Arkadaşımızın http://www.akvaryumportali.com/akvaryum-tanitim-portali/1206060h-yandan-sumplu-gunes-yeniden-doguyor-red-rainbow-kantalanba-11880.html#post138679 bu konusundaki sump resmine bir çizim yapmaya çalıştım.Şimdi bu şekilde,tankdan sumpa giriş ızgarasının hemen üstüne bu yosun filtre-duvarı eklesek işe yarar mı acaba?En altta siyahnokta ve çizikler ile karaladığım yere mercan kırığı gelecek.Bu şekilde bir sistem aynı randımanı verip su değerlerini dengeler ve tankımda yosun oluşumunu engeller mi?

[​IMG][/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet olabilir o kısım yosun filtresi olarak kullanılabilir. Sorun çıkarabilecek nokta ışığın konumu olur. Eğer açıkta bir sistem olursa ışıktan dolayı sumpun çok yeri alg bağlayabilir. O bölümü izole çalıştırmak gerek yani ışığı bölmeye hapis etmek lazım.

9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Bu her zaman mı geçerli yoksa sadece yosun filtresi olursa mı?Işık üst kapakta olacak.Tankın içine bakan kısım mavi-koyu renkli bir cam olacak.Üstüne de bir şey uydururum.Ancak bunu dediğim gibi sadece yosun filtresi kullandığımda mı yapacağım yoksa her durumda da mı olacak?

Temel ağabey,haftasonu gelecek büyük tankımda da mutlaka yosunlaşma olur mu?Yani bunu kesinlikle istemiyorum.Ona göre hemen harekete geçeyim.Bu ızgara,yosun duvarı olarak kullanılan kısım her hangi bir gözenekli metal olabilir sanırım?Tabi paslanmaz olacak.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Benim demek istediğim yosunlanma farklı. Yosun filtresi yaptığında o bölümde ışık yakmalısın ve bu ışık tarzı yosunu tetikleyen tarz olacak. Işık sumpun her alanına dağılırsa sumpun çok yeri yosun olabilir. Kapalı yani izole olursa iyi olur. Akvaryumla ilgisi yok. Fakat hatalı akvaryum kurduktan sonra senin yeni akvaryumun da fayda etmez.

11. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Ağabey o zaman şunu iyice bir netleştirelim.Biliyorsun anlayışım biraz kıt maalesef.

1- Yosun filtresi tankımda (sump) mutlaka bulunmalı?
    2- Sump da giriş ızgarasının olduğu bölümü izole edip sadece burayı yosunlaşmayı tetikleyecek bir aydınlatma düzeneği olacak?
    3- Yosun filtresi dediğimiz düzenek ise sadece uygun aydınlatma ve metal ızgara dır?Başka bir sistemi yoktur?

Yukarıda verdiğim resimde görülüyor.Tankdan sumpa giriş bölümünü sumpın diğer kısımlardan nasıl izole edebilirim?Düşündüm ancak aklıma bir fikir gelmedi.Alüminyum folyo veya antibakteriyel sprey boya ile boyama da düşündüm.Ancak bana pek mantıklı gelmedi.

12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Bunlara ilaveten sormak istediğim bir şey daha vardı.Arka fon olarak üç boyutlu fonların görsellik hariç başka bir faydaları varmı?Alakasız oldu ama her şeyi ayrı ayrı sormaktansa değerli vakitlerinizi daha az meşgul edeyim diye düşündüm.

13. alisagtr

alisagtr

İsim:
    ali sağlam

İnşaallah en kısa zamanda yapmaya başlayacam ve sonuçlarını burada belirtecem

14. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Gayet güzel bence de.Tankım sanırım pazartesi gelecek?Gelir gelmez kurulumdan önce bu eklemeyi yapacağım.Bu bence inanılmaz bir sistem.Özkan arkadaşımızdan Allah razı olsun.Bu arkadaşlarımızın sayesinde neler öğrenebildiğimizi bir düşünürsek ne kadar teşekkür de etsek azdır.

15. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Bol kaya, bol ışık canavar gibi yosun yapsın, iki günde balıkları aç bırakın Malavi cikletleri yosundan eser bırakmaz. Hem balığın doğal beslenme davranışlarını gözlemiş olursunuz, hemde kayalarınız malavi gölündekilere benzer.

Sayfayı Paylaş