1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

malawi cichlid akvaryumunda vatoz türleri yaşarmı ?

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde alikido tarafından 1 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. alikido

alikido

İsim:
    Ali KAZAN
    Selam Arkadaşlar.

Arkadaşlar bu hobiye yeni başladım ve şu anda evimde 100x45x40 boyutlarında içini kum ve kayalarla doldurduğum yaklaşık 4 gündür 26 C sabit ısıyla, içine malawi cichlid koymayı düşündüğüm bir akvaryuyum var. ;) Canlı olarak, 1e 3d Sp ve 1e3d yunus eklemeyi düşünüyorum. Yalnız akvaryumcuya gittiğim zaman malawi türlerinin yanında benim çok hoşuma giden çöpcü ve vatoz türlerini koymak istiyorum. Bunların arasında (yanlış yazarsam kusura bakmayın) makrakanta idi sanırım bunlardanda 1 kaçtane almak istiyorum sizce uyugun olurmu huh: Malawi türleriyle uyumlu olan türler hangisidir? Bu konularda bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum çünkü bu küçük şirin misafirlerin başına birşey gelmesini istemem :) Son olarak bu hobiye beni aşılıyan arkadaşım bana 15 20 adet 10 günlük Sp yavrusu vericek bunların hızlı gelişmeleri için ne yapabilirim? Şimdiden çok teşekkür ederim :)

M.D.1

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Canlı yemler verebilirsiniz. Artemia öneririm.

3. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Sorun çıkarmaz.Yani tecrübe olarak olarak konuşursam Malawi ya da başka bir tür cichlid'din vatoz kovaladığına şahit olmadım. saat:gif Ancak makrakanta ve Corydoras türü balıklarda boyutların küçük olması durumunda çok hırpalanıyorlar.İşin bilimsel yönü farklı olabilir ancak tecrübelerime dayalı olarak bildiklerim bunlar :)

4. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Yavrularınıza artemia verebilirsiniz. Bunun yanı sıra yavrular için hazırlanmış yemlerden ve anaçlara verdiğiniz yemleri toz halinde azar azar ama sık sık vermeniz faydalı olacaktır.

Ben uygun boyda makrakanta almanızı tavsiye ederim. Gerçekten sevimli canlılardır. Malawi akvaryumlarımda şimdiye kadar hiç bir sorun çıkarmadılar. ;)

5. alikido

alikido

İsim:
    Ali KAZAN

Teşekkür ederim arkadaşlar. :)

6. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Vatoz alacaksanız , vatoz cichlidlerden mutlaka büyük olmalı eğerki cichlidleriniz damızlık ya da damızlık altı ise...

Eğer yavru cichlid alıyorsanız misal 3 cm gibi o zaman bir sorun yaşamazsınız.

Örneğin tropheus beslerken ; ilk aldığım tropheus duboisiler 3cm iken akvaryumumda 5cm civarı damızlık çöpçüler vardı.Tropheuslar onlarla büyüdü etti ve hiç bir şekilde büyüdüklerinde çöpçülere vurmadılar.

7. 0xyGen

0xyGen

İsim:
    Yunus Öksüz

Hocam bende 3 çöpçü birde vatoz var. Ama vatoz biraz büyük olduğu için pek birşey yapmıyorlar. Çöçüleride kovalamadılar. Belki benim cıchlid'lerim ufak ondan kovalamıyorlar bakalım büyüyünce ne olacak.

M:D 1
    ---------

8. yasin

yasin

İsim:
    yasin kaçar

Bütün balıklarınızı yavru olarak alırsanız büyüdüklerinde sorunsuz bir şekilde yaşarlar....

9. alikido

alikido

İsim:
    Ali KAZAN

Teşekkür ederim arkadaşlar en iyisi bende balılkları yavru iken alıyım, ;) riske girmeye gerek yok olma:gif yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim. :)

10. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Vatoz leopar var normal var ellemiyolar bile herkez kendi havaasında benim akvaryumda vatozlar olmuyo dniyor çünkü gözlerini yiyebiliyorlarmış malaviler.

11. alikido

alikido

İsim:
    Ali KAZAN

peki arkadaşlar malaviler için, hangi yemi öneririsiniz? bide yem verme periyotları nasıl olur kaç satte bir yem verilir? bunları yazarsanız sevinirim :) .

12. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Siz ilk başta istediğiniz türlere sahip olunki daha sonra yem tavsiyesi yapabilelim. Sp,yunus demişsiniz ancak daha kesinlik yok.

13. fisheri

fisheri

Yer:
    İstanbul/Fatih-Edirnekapı
    İsim:
    Engin Türkeri

Merhaba akvaryumum 100x45x40 ölçülerinde demişsiniz.Yanlız yunuslar için bu akvaryum küçük.Bende 200lt'lik bir akvaryumda yunus besledim,büyüttüm ve yavru aldım ama.O resimlerde gördügün kafalı yunuslar gibi olmuyor.He birde akvaryumu kaya ile doldurdum demişsin.Yunuslar kayayla fazla işi olmaz ,ondan kayaları akvaryumun bir kenarına koyarsan yunuslar içinde sarı prensesler içinde iyi olur.

14. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Bundan şüpheniz olmasın arkadaşlar. Bir vatozum hayatını tek gözle idame ettirmekte. Malawilerim sağolsun.

15. alikido

alikido

İsim:
    Ali KAZAN

teşekkür ederim arkadaşlar. arkadaşımdan aldığım 10 günlük sarı prenses yavrularını akvaryuma bıraktık. ve hiçbir sorun çıkmadı çok canlı görünüyorlar. yavrulara yem olarak babalarının yemlerini ufalayarak veriyorum, bu kadar büyük akvaryumda yavruların yem bulma sorunu olurmu acaba? son olarak arkadaşlar SP yavruları için hangi yemi kullanıyım.canlı yem haricinde ona yakın en kalitelisi hangisidir? tekrar teşekkür eerim arkadaşlar.

Sayfayı Paylaş