1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Malawi Cichlid Tankım İle İlgili Bir Kac Sorum Olacak

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde 0xyGen tarafından 9 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. 0xyGen

0xyGen

İsim:
    Yunus Öksüz
    Değerli forum sakinleri öncelikler herkese selamlar.
    3 -4 gün kadar önce japonlarımı değiştirip, Cichlid beslemeye karar verdim.

Tankım:
    110 lt.
    Filtrasyon : jebo 828 dış filtre birde yeşil alta tabakasi seffaf olan iç filtre ( iç filtre her zaman aktif degil)

ısıtıcı : 200w
    su sıcaklıgı : 26c ( ısıtıcının termostat ayari 26c'de )
    Su sertliğini dengelemek için ise 5 kg midye kırıgı ve 2 kaya parcasi kullanıyorum.

Akvaryumdakiler:
    ufak 4 yunus
    ufak 2 sarı prenses
    ufak 2 imparator
    ufak 2 astronot
    3 copcu
    1 vatos

kullanılan yem :
    tropical granül
    tropical bitki ( pul )

Sorunum :
    Dün aksam almış oldugum 2 astronottan bir tanesi cok hareketli ve hic bir problemi yok yüzüyor geziyor yem yiyor. Yunuslar, imparatorlar ve sari prensesler'de( bu balıklar 5 gündür bendeler ) ayni sekilde geziyorlar.

Fakat diğer astronot dipte keyifsize oturuyor( yan yatma degil karninin uzerine). Arada bir ayaklaniyor bir iki sağa sola gidip geliyor ve tekrar otuyor ve dün akşam verdiğim yemi yemedi.

Ayrica sarı prenseslerin( ikiside ) sabahları alt kısımlari beyazlaşıyor( rengi sanki açılıyor gibi ) ama yüzmelerinde ve yem yemelerinde bir problem yok.

Bu problemlerin kaynagi nedir acaba.

Birde astrontlar ve diğer cichlid türleri birlikte yaşarlar mi ? Şu an ufaklar problem olmayabilir ama büyüyünce (500 lt bir tank düşünüyorum ) bir problem olur mu ?

Saygılar

2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Sorun olacağını zannediyorum. Bence tür anlaşmazlığından dolayı bazı türler çekingen kalıyor ve bu tip hareketler sergiliyor. Tavsiyem o hacimdeki bir akvaryuma en fazla 10 tane Malawi cichlid balık eklemenizdir. 5 yunus 5 de sarı prenses yapabilirsiniz mesela.

Kolay gelsin.

3. 0xyGen

0xyGen

İsim:
    Yunus Öksüz

Öncelikle yorum için teşekkür ederim.

Ben astronotlari değiştirme kararı aldım . Yoksa büyüyünce diğer canlılara vurmaya başlıyacaklar konuyu açtığımdan beri araştıryorum. astronotlar yerine , astronotlar gibi ya da onlara yakın boyutlara ulaşabileceğim ve benim ( yunus sari prenses ... ) balıklarımla yaşıyabilecek bir tür önerisinde bulunabilir misiniz?

saygılar

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kesinlikle akvaryum hacminiz astronot için uygun değil. Küçük olsalar bile uygun değil çünkü kavruk kalırlar. Kalabalık bir tank hacme göre yemlemeyi dikkatli yapın. Aşırı yemlemeyi sistem kaldıramayıp azda olsa toksit madde bulunabilir akvaryumda.

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Maaşallah tam bir cümbüş olmuş akvaryum. :uyari:

1: Astoronotları birkere kesinlikle akvaryumdan çıkartmanız şart.

2: Çöpçüyü sarı prensesler rahat bırakmaz zamanla öldürürler.

3:Sağlıklı bir şekilde oldukça geniş hacim isteyen yunusları orda besleyemezsiniz.

4: İmparator,akvaryumda kendinden başka mavi balık görmeye tahammül edemediğinden ilerde yunuslarla dalaşmaları kaçınılmaz olacak.

Yani türler ve akvaryum hacmi uygun değil. 110 litre için en fazla 8 adeti geçmemek kaydıyla sarı prenses ve bu tip balıkları besleyebilirsiniz.

6. 0xyGen

0xyGen

İsim:
    Yunus Öksüz

Selamlar,
    Arkadaşlar yorumunuz için teşekkürler bende hacmin az olduğunun farkındayım . bu yüzden bugün 500lt bir akvaryum yapımına başlıyorum. 500lt'de astronot'lar harici diğer canlılar huzurlu yaşarlar mi ?

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

500 litrede ben bile huzurlu yaşarım. ;) :)

Yeni tankının yapım aşamalarını paylaşırsan memnun oluruz. :heyo:

8. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN

Astronotları değiştirmeye karar vermeniz isabetli olmuş.
    500 lt. lik bir akvaryuma geçmeyi düşünüyorum demişsiniz. Yeni akvaryumunuzu kurduğunuz zaman 35 - 40 adede kadar karışık malavi
    yapabilirsiniz.

Şu an elinizde bulunan akvaryum ise cıchlıd balıkları için uygun değil bence.

Sevgiler.

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

500 litrede balıklarınız rahat edeceklerdir. Tabii yine balık sayısında fazla kaçmamak lazım. 500 lt diye 200 balık eklerseniz aynı hesap olur. Ama şöyle 30-40 tane malawi yavrusu çok yakışır o akvaryuma. Zamanla büyüyünce de keyfinize diyecek kalmaz.

Akvaryumun yapım aşamalarını bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Şimdiden kolay gelsin.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Katılıyorum, 500 litre akvaryum birçok tür için süper bir hacim. Özellikle büyük türler akvaryum büyüdükçe içinde çok daha şık duruyor ve tabi balıklar çok rahat ediyor.

11. 0xyGen

0xyGen

İsim:
    Yunus Öksüz

Arkadaşlar Cevaplar İçin Teşekkürler Fotoğrafları Yakında DIY Bölümünde Paylaşacağım. Bir Sorum Olacak Bitki Ekleyebilirmiyim Bu Akvaryuma Bir Arkadaş Mayalama Yoluyla Sorunsuz Büyüyen Bitkilerden Bahsetti Bitki Konusundada Hiç Bilgim Yok.

Saygılar

Sayfayı Paylaş