1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Malawi cichlidlerinde yavru besleme

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde yusufk14 tarafından 27 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. yusufk14

yusufk14

Arkadaşlar ben malawi cichlidlerini beslemeye yeni başladım.Bu türle ilgili merak ettiğim bir şey var.Bu türden örneğin ahli çeşidini ele alırsak dişi balık yumurtaları ağzına alıp daha sonra yavruları kusmaya başladığından sonra yavruları kusup daha sonra anne ahli ya da baba ahli yer mi ya da yavru koruma-besleme özelliği var mıdır ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ahli dişileri yavrularını kustuktan sonra yemez ve birçok Cichlid türünde de böyledir. Hatta korumaya bir süre daha devam ederler. Babalar yeme eğilimindedir bu yüzden anne balık yavruları ayrı bir hazırlanmış üreme akvaryumuna alınmalıdır. Yavrularını orada kusar ve yorgun olan anneyi orada güç kazanana kadar beslemek iyi olur. Hacim ise buna müsait yapıda olmalı öyle çok büyük bir akvaryum gerekli değil ama en az 20-30 litre olursa çok daha iyi olur.

3. yusufk14

yusufk14

Akvaryumumda 6 tane malawi cichlidi var. Ben dişi yavruları kussa bile farkedemeyebilirim anne yavruları diğer balıklara karşı ne kadar koruyabilir ve anneyi başka bir tanka ayırırsak yavrular anne ile kaç gün birlikte kalabilirler ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Anne balık ana tang içinde yavrularını tekrar ağzına toplayarak bir üsre daha korumaya çalışır ama bu koruma çok etkili olmaz ve dekar oyuklarına gizlenen yavrular içinden zeki olanları hayatta kalabilir, bunlar en değerli yavrular olsa da hedef genelde bu kayıpları vermeden yavruların tamamını almaktır hobici için.

Anne balık ayrı bir akvaryumda yavruları ile 8-10 gün kalabilir. Anneyi bu süreçte çok iyi beslemek hem yavrulara karşı tavrını hem de kaybettiği gücü geri kazanmasında çok önemlidir.

5. yusufk14

yusufk14

Ben lepistes yavruları da beslemiştim lepistes yavrularını 2 ay sürece beslediğim halde hala doğduğu ölçülere yakın boydaydılar. Acaba malawi cichlidlerinin yavrularının büyümesi de lepisteslerinki gibi geç mi olur?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Genel kural yavru bakımında nettir. Yavru balıkların gelişiminin önündeki en büyük engel nitrat varlığıdır. İyi beslenme periyodu ve 2-3 günde bir yapılacak su değişimleri ile en güzel yavru bakımı sağlanır ve o oranda sağlıklı büyüme gerçekleşir.

Hızlı yavru büyümesi hiçbir zaman sağlıklı büyümesi demek değildir. Gerektiği sürede büyürken üst düzey vücut ve renk görselliği yakalaması ana hedef olmalıdır. Aksi halde sıradan 1000 yavru 3 adet üst düzey yavru kadar ilgi ve talep görmez.

7. yusufk14

yusufk14

Tamam teşekkürler.

Sayfayı Paylaş