1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Malawi Dünyam

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde Bilgiç tarafından 1 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Bilgiç

Bilgiç

Merhaba sevgili Portal üyeleri :)

Ben Güven.Eski portal üyelerindenim.Belki beni hatırlayanlarınız çıkar.Eskiden başınızı çok ağrıtmışlığım vardır.Duydum ki ortam sakinleşmiş gelip yine biraz yorayım sizi dedim :rolleyes:

Şimdi bana diyeceksiniz geldin hemen konu mu açtın diye.Haklısınız.Eskiden önerilirdi,önerirdik önce araştırın sonra konu açın diye.Ancak bu kardeşiniz az biraz büyüdü de üniversite sınavlarına hazırlanıyor;vakti yok temo21

İnanın bu hobiden uzun süre uzak kalmamdan dolayı neredeyse tüm bilgiler hafızamdan silindi.O yüzden sizlere danışma gereği duydum.Çünkü kuracağım bu akvaryumun kusursuz olmasını istiyorum.Şimdilik 50 litrede 5 japon balığı ile oyalanıyorum.

Başlıktan da anlaşılacağı üzere bir Malawi akvaryumu kurmak istiyorum.Aklımda 150 litrelik bir hacim var şimdilik.Sizlere sorularımı şöyle sıralayayım ve yaklaşık 2 ay içerisinde kurmayı planladığım akvaryumun tanıtım konusunu da açmış olayım.Ümit ederim ilerleyen zamanlarda yavrularımızın fotoğraflarını koyacağımız mesajları da atarız...

1)Hacim sizce yeterli mi? Yer sıkıntısından ve aile baskısından ötürü aşırı büyük bir akvaryum istemiyorum.Ölçü ve cam kalınlığı önerilerinizi bekliyorum...

2)Balık olarak hangi türleri tavsiye edersiniz.Kavga edip başımı belaya sokmayacak,kıldan tüyden nem kapıp kayaların arkasına saklanmayacak,yavrularsa da şu öğrenci kardeşinize 3-5 bir şeyler kazandırabilecek bir tür tavsiyesi bekliyorum.

3)Malawi türleri silis kum sever diye hatırlıyorum bilmem doğru mu hatırlıyorum? Kum tavsiyelerinizi bekliyorum.

4)Filtreleme nasıl olmalı.İç filtre ve dış filteden hangisini tavsiye edersiniz.İkisini birden kullanmam daha mı iyi olur?

5)Vereceğiniz tür tavsiyesine göre ne tür yemler tavsiye edersiniz?

6)Isıtıcı ve diğer ekipman tavsiyelerinizi de bekliyorum.Dediğim gibi tüm bilgiler sıfırlandı diyebilirim.

Tekrar merhaba diyorum eski yuvam.Sizlerle olmak güzel :kucaklıyorum:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hoş geldin Güven hayırlı kurulum olur İnş.
    1-Akvaryum ölçüsü bence 80x50x40h 8mm cam 160 lt ve ilerde Denize dönersen işine yarar.
    2-Kum olarak ince 1,5-2mm kumlar olur Ph acısından midye kırığı üstüne silis kum iyi olur.
    3-Ben her zaman iki filtre derim ve temizlerken bakteri kaybını önleme adına aynı anda yapmamalı.
    4-Sera Granugreen, Sera Granumeat, Tetra Bits ve Tetra Diskus.
    5-yaz geldi ıstıcıyı düşünme...:)

3. Bilgiç

Bilgiç

Hoşbulduk,teşekkür ederim. :)

İlk olarak ufak tefek ekipmanları halledeyim diyorum.Süzgeçtir,mıknatıslı cam silicidir,hava motorudur vs.. Ardından filtreleri,kayaları ve kumu almayı planlıyorum.Son olarak masa ve akvaryum ardından da balıklar ve yem.

İnternetten güvenle alışveriş yapabileceğim ve kapıda nakit olarak ödeme yapabileceğim bir internet sitesi önerirseniz sevinirim.Yanı sıra tür tavsiyelerinizi bekliyorum.Tek tür mü yoksa iki tür bir arada mı önerirsiniz? Seyir zevki yüksek olmasını da istiyorum temo11

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tür konusunda yavru alma düşünülmüyorsa göz zevki önemliyse karma derim...:)

5. Bilgiç

Bilgiç

Aslında iyi fikir ;) Üniversiteye girersem bir çok hayalim var.O arada yavrulara gereken vakti ayıramayabilirim.Bu yüzden sanırım karma yerinde bir seçim.İnternet sitesi tavsiyesi yaparsanız yavaş yavaş şu işe başlamak isterim...

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    ******* akvaryum diyorum ama orada da tatlı su için bir şey bulamazsın...:)

Sayfayı Paylaş