1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Malawi Dergisi || Nisan 2010

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde ZeRo-x7 tarafından 29 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. ZeRo-x7

  ZeRo-x7

  Mesajlar:
  997
  Yer:
  İstanbul/ Beykoz
  İsim:
  Murat Sarıoğlu
  Malawi Dergisi || Nisan 2010

  İlkbahar aylarına gelmiş bulunuyoruz.Dünyanın bir çok yerinde kasırgalar , seller yada kuraklık, fırtınalar ve son günlerde de bildiğimiz gibi yanardağ faaliyeti bizleri etkilediği gibi balıklarıda etkiliyor.Bunlar arasında en öne çıkan ise kuraklık ve seller oluyor.İki olayda suyun ve canlıların dengesini bozuyor.Umalımki yine 2007 deki gibi bir kuraklık olmaz...


  Malawi Gölünde Neler Yeni :

  Malawide son zamanlarda Mbuna cichlidleri büyük bir patlama yaptı ve akvaristler arasında en popüler balık oldu.Fakat ilerki zamanlar akvaristlerin trendleri ne olacak belli değil.Mbunalar nekadar patlama yapsalarda yine Aulonocara ‘peacock’ lara dönülebilir.Herzamanki olduğu gibi yine dünya çapında popüler türleri ve yeni türleri bu başlık altından paylaşcaz.

  Protomelas sp. "spilonotus tanzania"

  [​IMG]

  Sığ sularda yaşamaktadırlar ve yakanmasıda zor balıklar arasındadır.Bazı ithalat listelerinde Insignus olarakda geçmektedir adı.Balıklar gölden yakalandıkların yada stresli olduklarında bile renklerini sergilerler..

  Nyassachromis “interuptus” Likoma

  [​IMG]

  Birkaç cichlid türü mevsimsel olarak Tanzanya'dan ithaç edilmektedir.Nyassachromis “interuptus” Likoma da bu türlerden birisidir.Nyassachromis blue türleri genelde Nyassachromis türleri arasında karıştırılan balıklardır.Aldığınız balık gerçektende Nyassachromis “interuptus” Likoma olmuyabilir.Mevsimsel olarak ihraç edildiği için bu türü bulmakda zordur.

  Lethrinops Green Face

  http://cichlidnews.com/issues/2007oct/images
  /36-Leth%20green%20face%20Manda.jpg

  Lethrinops türlerinden genelde en renkli olanları ihraç edilir Malawi'den.Manda olarakda bilinen bu varyete Tanzanya'da Lethrinops Green Face olarak gelmektedir.Lethrinops Green Face hernekadar çok renkli olan Lethrinops türlerinden olmasada yinede ihraç edilen türler arasındadır.Boyları 12cm i geçmemektedir.

  Mylochromis melanotaenia

  [​IMG]

  Çok büyük fakat pekde bilinmeyen türler son zamanlardan Tanzanya'dan ABD ye geldi.Mylochromis melanotaenia da bu türler arasındadır.Bu tür çok dayanıklı ve güçlü türler arasındadır.Renklerini her ortamda sergilerler..

  Hemitaeniochromis urotaenia

  [​IMG]

  Bazı yırtıcı haplochromines sadece az sayıda yakalanırlar. Burada Hemitaeniochromis urotaenia, Tanzanyadan ithal edilir. Genellikle sadece altı ya da sekiz bireylerden oluşan koloniler yakalanır sadece..Çok sert oldukları için genelde talep görmezler.

  Metriaclima zebra "mbenji"

  [​IMG]

  Önceleri Metriaclima "mbenji" olarak satılan bu OB balık , zebra familyasına alınarak adı Metriaclima zebra "mbenji" olmuştur.Bazı ithalat listelerinde adı Pseudotropheus zebra 'mbenji' OB olarakta geçmektedir.

  Kaynak : Cichlid News
  Çeviri : Google.
   
  ayberkbyberk bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş