1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Malawi Gölü Araştırma ve Yorumlar.

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde LostRua tarafından 18 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Uzun bir aradan sonra yine gözlemler, araştırmalar ile karşınızdayım. Tür değişikliğinin bana yaşatmış olduğu mutluluk ile akvaryumumun karşısından ayrılmıyorum diyebilirim. Yeni bir türü tanımak onu anlamaya çalışmak çok eğlenceli bir iş...

  Şimdi gelelim gözlemlerime ve bu gözlemleri güçlendirmek için olan araştırmalara.

  [​IMG]

  Malawi Gölüne ait genel bilgilerle başlayalım.

  pH: 7,8 - 8,5
  GH: 4 - 6° dGH
  Deniz Yüzeyi Sicakligi: 24-29° Celsius
  Derin nokta sicakligi: Ortlm. 22° Celsius
  Görüs mesafesi: 20 Metreye kadar

  Bu yukardaki Malawi Gölünün genel özellikleri. Bu değerler arası Malawi Balık türleri için uygun sayılabilir. Tabi ki balıkların yaşadıkları alıştıkları yerlerde önem kazanır.

  Malawi Gölü çok uzun ve geniş bir yer kaplar. Balık türleri olarak çok çeşit bulunur. Malawinin her bölgesinde yaşayan balıklar olduğu gibi. Kendilerina has sadece kumluk alanlarda yaşayan türler. Sadece kayalık alanlarda yaşayan türlerde bulunmaktadır. Bunlar kendi doğal ortamlarında gözlenir. O yüzden malawi akvaryumlarında balık türü seçerken yaşadıkları bölgeye göre dekor yapılmalıdır. Ve o bölgede yaşayan balıklarla beraber tutulmalıdır.

  Farklı bölgelere ait resimler:

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Malawi Akvaryumları kurulurken dikkat edilecek hususlar:

  Malawi akvaryumlarında kullanılacak dekor kumdan önce yerleştirilmeli. Mümkünse altına strafor ve salınım yapmayan suya dayanıklı dolgu maddeleride kullanılabilir. Amaç kayanın yaptığı basıncı dengeli olarak karşılamak. Ve taban camının kırılmasını engellemek.

  Malawi balıkları kumu kazma eğilimindedir. O yüzden dekorların balıkların üzerine düşmemesi için dekor yerleştirildikten sonra üzerine kum ilave edilir.

  Dekorlarımız genellikle oval hatlara sahip olmalı diye bir gelenek vardır. Bu tamami ile yanlıştır. Akvaryuma dıştan müdahale olmadığı sürece hiçbir balık kendini tehlikeye atmaz. Ve deli gibi sağa sola çarpmaz. O yüzden keskin kenarlara çarpıp kendini yaralamasını istemiyorsak akvaryuma oldukça az müdahale etmeliyiz.

  Malawi balıkları çok hızlıdır yakalanması zordur. O yüzden bir el feneri yardımıyla balıklar uyku halindeyken onları yakalamanız daha kolaydır. Eğer yakalamak istiyorsanız bu yollara başvurmanız size yardımcı olacaktır.

  Malawi balıklarının beslenme düzeni:


  Malawi balıklarının yaşadığı yer itibari ile. Kayaların üzerinde oluşan yosunlarla beslenirler. Ayrıca kayaların arasında küçük tatlı su canlıları yer alır. Onlarıda yerler. Büyük malawi balıkları ise genel olarak küçük yavrularla beslenir. O yüzden beslenme programımızda. Otçul olarak yemleme yapmamız. Ve az miktarlarda protein ağırlıklı besinler vermeliyiz.

  Malawi balıklarında üreme:


  Malawi türlerinde erkekler hep yer sahiplenir. Sonra dişiye kur yaparlar. Ve onu kendi bölgesine çekmeye çalışır. O anda bir rekabet ortamı oluşur diğer erkeklerdende üstün olması gerekir. Kasılma ve titreme hareketleri ile dişi yuvasına çeker. Çok nazik bir şekilde kurlaşmaya başlarlar.

  Buyrun bir örnek video.

  [video]http://www.izlesene.com/video/sari-prenses-ciftlesme/478116[/video]

  Videoda ağız çevresi kararmış balık erkektir. Çiftleşme öncesi baskın erkekte ağız çevresi böyle renklenebilir doğaldır. Çiftleşme sonrası eski halini alır. Toprağı kazarak kendine yuva yapmıştır. Oraya dişiyi çeker. Ve o sayede çiftleşme başlar. Dişi ve erkeği o anda ne kadar rahat bırakırsanız yumurtaların döllenme oranı artar.


  Malawi balıklarında stresi önlemek için neler yapılabilir.


  Malawi balıklarında stresin bir numaralı ilacı bol oksijendir. Malawi balıklarından genel olarak şikayetler çok saklanıyorlar. Hep kayaların arasındalar hiç izleyemiyoruz gibisindendir. Bunu atlatmak zamanla olacak bir iştir. Ama bol oksijende bu zamanı erkene alır. Akvaryuma karışmamak. Düzenli bir beslenme. Onları size alıştıracaktır.

  Umarım bir yararı olur sizlere.

  Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

  www.akvaryumportali.com

  Doğuş Arısoy
   
  ayberkbyberk ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 2. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Doğuş eline sağlık güzel bir makale olmuş.İzin verirsen bir kaç birşey ekleceğim.Dekor konusunda kayaların önceden eklenmesinin diğer bir nedeni ise kayalar kumdan önce yerleştirildiğinde taşların altında atık fazla birikmeyecek .Dekor için kullanılan kayalar sadece oval olsun diye bir gelenek yok biz şunu ifade etmeye çalışıyoruz yuvarlak hatlı kayalar kullanılması akvaryum için oluşabilecek kavgalar sonucu balıkların yaralanma riskini daha aza indirmesi ,bir diğeri ise delikli kayalar içinde tortu ve pislik tuttuğunda su değerlerin sıkıntı oluşuyor sonuç olarak yuvarlak hatlı kayalar daha sağlıklı.Son olarak makalende şunu demişsin Dekorlarımız genellikle oval hatlara sahip olmalı diye bir gelenek vardır. Bu tamami ile yanlıştır. neden tamamen yanlıştır?
   
 3. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Hocam ben burada o yanlış kelimesini "Böyle bir zorunluluk yoktur balıklar kendi kendilerini kolay kolay yaralamaz." olarak kullanacaktım. Dediğiniz gibi cümle tam anlamıyla ifade edilememiş oralarda biraz eksik olmuş haklısınız İsmail Hocam.
   
  cirol bunu beğendi.
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Teşekkürler Doğuş. İlginç bir balık yapısına sahip bir göl gerçekten. Dişilerin kum taban renginde olması bir çok türünü sadece erkek olarak akvaryumlarda bulundurmaya yönlendiriyor. Oysa bu göl yapısı içerisinde dişiler için hayati öneme sahip. Dekor konusunda sınır hayal gücü her zaman belirtiğimiz gibi. Eğer biyotop akvaryum kavramına sadık kalmıyorsak zaten hobicinin zevki devreye girer ve ortaya her türlü dekor anlayışı çıkabilir, bu da doğaldır.
   
  LostRua bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş