1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Malawi Hakkında Arkadaşlar

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde hasan aktaş tarafından 26 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. hasan aktaş

hasan aktaş

İsim:
    hasan aktaş
    Merhaba,
    Ben akvaryumumu yeni kurdumdaha 2 hafta oldu. 120 litre 4 mavi p 3 de snov prensesim var. Merak ettigim balıklarım ortama ne zaman alışır ve eş tutmaya dolasıyla yumurta almaya başlarım ? Su sertli kayalar gördügüm diger akvaryumlara göre normal balıklarda agresif hareket gözlemlemedim ama birbirleriyle alakalı da degiller. Akvaryum özellikle Cichlid balıkları konusunda hiç bilgim yok. Arkadaşlar bana biraz gerekli bilgiler lazım ve püf noktaları yazarsanız memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler...

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hasan bey merhabalar,öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

Hasan bey beslediğiniz türlerde eş tutma diye birşey yoktur. Yumurtlamaya hazırlanmış dişi ile akvaryumdaki en baskın erkek hangisi ise onunla çiftleşir. Ne zaman alışırlar ne zaman yumurtlarlar sorusundan önce balıklarınızın dişi erkek sayısını biliyormusunuz ? Ve balıklarınız kaç cm ?Beslediğiniz türler ortalama 7-8 aylık iken üremeye başlar ve 1 yaşından itibaren tam cinsel olgunluğa ulaşırlar. Fakat bir sorununuz var. Sarı,snow ve mavi prenses ( bu balık cobaltmı yoksa mavi prensesmi tam bilemiyoruz şimdilik) balıkları birbirleriyle çiftleşebilirler. Yani kırma yavrular almanız olası. Ayrıca snow prensesler biraz agresiflerdir. Özelliklede üreme dönemlerinde oldukça terör estirirler akvaryumda ve ağzı dolu dişi sürekli taciz ederler. Bu dönemde snowlara dikkat etmek lazım.Akvaryumunuza kayalardan bolca mağara şeklinde dekorlar oluşturun. Beslediğiniz türler mağara ortamlarını oldukça severler.

3. hasan aktaş

hasan aktaş

İsim:
    hasan aktaş
    Balık larım iki ayrı akvaryumda bir kısmı işyerimde mavi ve snov prensesler 4 mavi 1e 3d 3de beyaz 2d 1e yanlız ben bunların cinsiyetleri alırken bana söylenene göre söylüyorum ben emin degilim boylaına gelince beyazlar 6cm maviler 8 cm civarı
    cobalt dediginiz nasıl bir tür benimkilerin 3 tanesinde gövdelerinde zebra gibi çizgiler var renkleri soluk mavi

4. seyyaHH

seyyaHH

Yer:
    Ankara
    İsim:
    KÖKSAL YILDIRIM
    Eğer resim ekleme şansınız varsa dana net cevaplar alabilirsiniz. Olcay bey gerekli açıklamaları yapmış.

5. hasan aktaş

hasan aktaş

İsim:
    hasan aktaş
    Teşekkür ederim resimleri eklicem makinem evde ama en geç yarın forumda olur

6. hasan aktaş

hasan aktaş

İsim:
    hasan aktaş
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
    akvaryumum bu şekilde balıkları tam çekemedim durnuyolarki

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hasan bey resimler oldukça kötü çıkmış. Bu resimlere bakarak cinsiyetlerini ayırt etmek imkansız. Ama boylarına bakılırsa balıklarınız olgun gibi görünüyor.Birde 3.cnü resimde yanılmıyorsam mavi imparator görüyorum.saat:gif

8. hasan aktaş

hasan aktaş

İsim:
    hasan aktaş
    mavi imparator dediginiz zebra gibi çizgili olanmı

9. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Olcay abinin dediği gibi banada imparator gibi geldi 3. fotoğraftaki balık.Akvaryumdaki kayalarınız köşeleri biraz sivri gibi gözüküyor.Balıklarınız sürtünerek kendilerine zarar verebilir.Birde midye kabuğu gördüm sanki bence onu çıkarsasnız daha doğal durucak akvaryum.

hasan aktaş bunu beğendi.
  10. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Balıklarınız , Pseudotropheus socolofi türüdür. Ve bp ile mp birbirleriyle üreme işine girebilir. Yani bp , mp'nin albinosudur.

Kısacası bir renk seçin beyaz ya da mavi. Diğer renkli balığı eleyerek sp gibi bir tür ekleyin.

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hasan bey son mesajınız Türkçe yazım ve imla kuralları na uygun olmadığından ve düzenlenmesi imkansız olduğundan silinmiştir.Bilginize.

Mesajlarınızda tamamı büyük yada tamamı küçük harfler kullanmayıp,Türkçe yazım ve imla kurallarına uyarsanız memnun oluruz.

Saygılar.

12. hasan aktaş

hasan aktaş

İsim:
    hasan aktaş
    Uzman arkadaşlar benim evdeki akvaryumumda 2 mp 6 sp 3 bp var. akvaryumum 200 litre birde arkadaştan aldıgım 17 sp yavru var. balıklarımın yetişkin olanların yüzerken yan yatıp kuma sürtündüklerini çok kez gördüm bu neden olur? birde balık sayım litreye göre çokmu? çoksa yavruları çıkarsam yeterlimi?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hacim yavruların olmayan haline uygun. Yavruların boyları nedir bilemiyorum şu anda ama ilerde akvaryumun yetmeyeceği açık. Kuma sürtünme hareketi parazitlerden kurtulma hareketidir. Aşırı yemlemelerde oluşan düşük toksit madde oranı da sebeb olur. Ancak sürekli üst üste sürtünme değil de ara sıra yapıyorlarsa önlem amaçlı su değişimi yeterlidir. Bu aylarda yine yapılan hatalardan biri ısı eşitlemeden yapılan su değişimleri veya eksilen su büyük oranlara varana kadar bekleyip bir anda ısısı eşitlenmemiş suyu akvaryuma eklemektir.

Eğer sık sürtünüyorlarsa su değişimi, ışıkların birkaç gün kapatılması ve akvaryum ısısını 29 cıvarına getirmek balıkları kurtarır. Su değişimi önemli ve tabi bir de oksijen bolluğu.

Sayfayı Paylaş