1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Malawi Seyahati Yapalım Doğal Ortamın arkasına Bakalım

Başlığı 'Tatlı Su Habitatlar' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 30 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayalimdeki Malawi balık rengi !

Malawi gölünden akvaryumlarımıza oldukça fazla tür misafir olmuştur ve olacaktır. Her ne kadar artık doğal ortamından balıklar yakalanmasa da, doğal ortamlarındaki balıkların renkleri ilgi odağıdır. İlgi odağıdır çünkü malesef akvaryumlarda bulunan balıklar uzun nesillerdir kapalı şartlarda ve doğal su habitatlarından uzak yetişmeleri sonucu çok büyük renk kaybına uğramış durumda. Açıkcası bu balıkların beni akvaryumumda tatmin etmeyeceğini düşünüyorum. Eğer hobide ilerlemiş hobici olmak hedefimiz ise tatmin etmemelidir de zaten...

Bir uçak yolculuğuna çıktığımızı düşünelim ve uçaktayız. Afrika üzerine yaklaşıyoruz. Uçak televizyonu artık Afrika semalarına yaklaştığımızı gösteriyor.

Afrika üzerine uçak geldiğinde aşağıda kırmızı bir toprak örtüsü dikkat çekiyor. Alabildiğine geniş arazi ve sucul yaşamın ana adreslerinden biri Afrika kendini belli ediyor.

Bitki örtüsü, yol üzerinde keçiler, köyler, çocuklar, renkli kumaşlar, bisikletli kadınlar, domates tarlaları, yol kenarlarında mango.

Bu insanlar için ne güzel bir hayat ? Malawi gölünün güzelliklerine daha sonra bakacağız ama önce bir akvaristleri ilgilendiren arka sokağa bakalım. :)

Balık üretim çiftliklerine bir uğrayalım, bu kadar güzelliğin içinde burada ne işimiz var diyenleriniz var mı ?:

Basit bir filtreleme sistemleri ve çok staril bir ortam sayılmaz aynı zamanda.

Her şeye ramen balık renkleri farklı, çünkü doğadan balık takviyesi yapılıyor sık sık üretim hanelere.

Malawinin bilinmeyen yüzüne devam, şartlar ilkel evet ama bakımsızlığın içinden fışkıran bir yaşam var aynı zamanda.

Malawi Gölünün sahile vuran bir kısmı ve kıyıya dalgaların attığı şaşırtıcı bir yağ tabakası ? Kıymet bilinmiyor mu ne ?

Akvaryumlarda dip çekimi şart mıdır ? Malawi yerli üreticileri bile yapıyorsa demek ki var bir hikmet. :F :F :F

Yeter biraz balıklara bakalım der gibisiniz ? Fakat hayır Malawi'de üretim hanelerde ölümle burun buruna olan balıklarıda görelim. :)

Sonu yaklaşmış bir balık.

Durumu iyi olmayan bir diğeri.

Tüm bunlara ramen doğa avantajıyla sistem iyi iyi çalışıyor.

Arka sokak burası ama ilerleyen günlerde malawi bizi doğal güzelliği ile karşılar inşallah. Umarım beğenirsiniz Malawi'nin arka sokağını. Malawi Gölünün güzelliklerine bakmaya giderken yanınıza alacağınız tecizatta eksik olmasın.

www.akvaryumportali.com

Sevgiler...

RuFKaD ve suskunkral_21 bunu beğendi.
  2. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Teşekkürler Temel abi.Malawinin arka sokakları malawi gölü ve cıvarı kadar güzel değilmiş. saat:gif

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ne güzel ısıtıcı derdi yok,su derdi yok vs. :) Burda üretim yapılmayacakta nerde yapılacak. :)

Aslında konu açılmışken değinmek istediğim bir konu var. Buralardan gelen balıkların F0 mı yoksa F1500 mü ? :) Buralarda üretilen balıklar tüm dünyaya F0 diye satılıyor. Halbuki hepimizin bildiği gibi bir balığın F0 olması için doğasından yakalanması lazım. Malawidede olsa sonuçta balıklar akvaryumlarda üretiliyor ve burdan gelen balıklarıda çoğu insan F0 diye sanıyor. çak:gif

Hocam bu güzel paylaşım için teşekkürler. em34:

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Daha önce de malawi gölü tanıtıldı ancak bu kadar güzel tanıtılmadı. Yok efendim işte yüzölçümü şudur, yok efendim işte dünyanın şurasındadır vs. vs. hep klasikleşmiş , bilindik cümlelerle tanıtıldı malawi. Ama sen görsellik ve anlatımınla yine çok güzel bir paylaşıma daha imza atmışsın. Resimler arşivimdeki yerlerini aldılar. Paylaşımlarının devamını dilerim.

Saygılar...

RuFKaD bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yabani balıklar ara sıra üretimhanelere ekleniyor ama zaten genel olarak gölün yapısını korumak adına kısıtlama getirilmiş durumda bildigim kadarıyla. Sağlıklı balıkların fotoğraflarına dikkatli bakılırsa bölge suyunun tanklarında olması sonucu balıkların renklerinin çok canlı olduğunu görebilirsiniz. Şartların ilkel olduğuna hiç şüphe yok fotograflarda gürüldüğü gibi. Tabi mutlaka daha iyi şartlardaki uretimhaneler vardır.

6. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Temel abi geçekten çok güzel bir paylaşım demek ordaki balık üretim çiftlikleri böyle ne güzel ısıtıcı yok bir şey yok :D :)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Konu hep avantaja dayanıyor genel olarak yorumlara bakınca ama bir düşünün bakalım orada yaşasaydınız ve göle girdiğinizde bu balıklarla yüzseydiniz veya oltayı salladığınızda 30 cm bir yunus çekseydiniz acaba akvaryum kurarmıydınız bu balıklara. Emek yok bilgiye gerek yok, yaşatma mücadelesi yok yok yok.

Hobi cazibesini yitirir bu anlamda. Hobiyi canlı tutan yaşatma zorluğu, ara sıra yaşanan hastalıklar, yaşatmak için araştırılan bilgi ve sayabileceğimiz diğerleridir.

Kısaca ben Malawi gölü cıvarında yaşasaydım kesinlikle yanımda olmayan, zor ulaşacağım... [​IMG] beslerdim....

Buna ne diyorsunuz avantajcı arkadaşlar ? saat:gif

8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Ne denilebilir ki ? Denilecek bişey bırakmıyosun ki abi. :D Söylediklerine +1.000 diyorum. Yanıbaşımızda olsalar ne özleriz nede yaşatmak için uğraşırız. Yaşayanı var zaten.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yok mu yazacak bir düşünceniz bu fikre şimdi. saat:gif Yazacak birşey bırakmamışsın olur mu ? Demek ki akvaryum olgusunda avantaj pek iyi değil sizler yazamayınca bu çıkıyor. saat:gif

10. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan

Bende zıpkında var temel abi alimmi ne dersin ?.

11. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Zevkler ve renkler tartışılmaz üstadım. Ne denilebilir ki ? :D Kendi fikrin. Ama ben olsaydım ona değil de Palamut'a ulaşmaya çalışırdım. Bayılıyorum ben o balığa yaa...

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akın zevk senin, zıpkını ne yapacağız biz balık beslemekten söz ediyorduk. :F

13. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

E o da onun zevki abi... :D

14. İsa1975

İsa1975

İsim:
    isa

Sayfayı Paylaş