1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Malawi Tankından Tuzlu su Akvaryumu Geçiş

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde seçkin tarafından 4 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. seçkin

seçkin

İsim:
    seçkin doğan
    Merhabalar. Belki tuzlu su akvaryumu kurulumu ile ilgili yazmadığım forum sitesi kalmamıştır. O yüzden kusuruma bakmayın. Tek istediğim bana sitem etmeden, anlayış gösterek anlatmanızı rica ediyorum...

3 yıldır malawi tankında balık besliyorum...Şimdi amacım size katılmak. çok zengin değilim. Bunu belirttim çünük diyorlar ki " deniz akvaryumu için çok zengin olmak gerekir"...üniversite öğrencisiyim.130 litrelik tankım.dış filitrem , otomatik ayarlı ısıtıcım, birden fazla iç filitrem var.ama bunların hepsi çöpe gidecekmiş.:( Harçlığımı biriktirerek almıştım...malawileri istememe nedenim ; büyüdükce yüzmemeleri, hepsi kayalara saklanıyor.devamlı kovalamaca ...Cansız kayalar.plastik bitkiler...

Protein skimmer yapımını inceledim ama bunu bile nasıl yapacam kafam çorba oldu. Gözüm korktu.sump olmadan asla olmazmış.60 ltlik çatlak bir akvaryumum var kullanım dışı. Elimdekiler hiçbirşeye yaramayacak mı...?

Mersin'de sadece bir alışveriş merkezinde süs amaçlı yapılmış deniz akvaryumu var. Hiçbir petshopta felan bulunmamakta.Bununla beraber Mersin şehrinde yok zaten başka yerde. Oradan gidip seyrediyorum. Şimdiden saygılar sunarım. Eğer yazılarını anlamakta zorlanır ve tekrar tekrar sorarsam umarım sizi sıkıntıya sokmuş olmam.i

İyi çalışmalar dilerim...

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Mersin'de bir pet shop var hatta türkiyenin her yerine conch gönderiyor yok deme vardır ama sana denk gelmemiştir. Bu iş için ufaktan başla o zaman maddem bütçe sıkıntın var. Canlı ları da yakın şehirlerden veya kargo ile illaki bulabilirsin.

barbs bunu beğendi.
  3. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Çok fak bir tank dahi kursan belli bir külfeti olacaktır.Tank büyüdükce rakamlar da bir o kadar büyüyor.Benim tavsiyem Satılık Komple Ekipmanları ile Nano | Akvaryum Portalı konusundaki ilana bakmandır.Halil arkadaşımızın tankı çok güzel ve çok uygun.O rakama sumpın camını vermezler adama.İlla ki bir yerlerden başlamak,bunu yaparken de bütceni aşmamak istiyorsan şddetle tavsiye ederim.

Herkes bu şekilde başlamıştır hobiye.Hepimizin sıkıntıları oldu ve olmaya da devam ediyor.Tabi istisnalar hariç :) Ancak bizler ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıyız.Bence ayırabileceğin bütceyi de belirtirsen tuzlusu konusunda her biri bir uzman olan dostlar fikirlerini belirtiler.

4. seçkin

seçkin

İsim:
    seçkin doğan
    Elimdeki diğer ekipmanlar çöpe gidecek doğru anladıysam.Geriye sadece akvaryum ve kumlarım kalacak.doğru mu?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kararın hayırlı olsun, sıkılacak bir durum yok, elimizden geldiği kadar bildiklerimiz doğrultusunda yönlendirme yapmaya çalışırız. Akvaryum hacmi ne kadar olacak, ayrılan bütçe ile orantılı bir akvaryum mutlaka çıkar ortaya. Önemli olan bir yerinden başlamak ve gayet sabırlı hareket etmek.

Kum türü nedir?

6. seçkin

seçkin

İsim:
    seçkin doğan
    1 metrelik 130 litrelik akvaryumum var. Beyaz kum içindeki, bulgur inceliğinde.bembeyaz. Bir de kullanmadığım midye kırıkları var. Onları beyaz kuma katmadım.Rengini bozmasın diye.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sump sistem olacak mı, yoksa bunu kısarak mı kurulacak? Kum kanımca tuzlu su akvaryumuna uygun değil, Caribsea güzel kum türleri sunuyor olabilir, ince mercan kırığı oralarda kolay bulursun o da olabilir.

8. seçkin

seçkin

İsim:
    seçkin doğan
    Akdeniz?de sahile sıfır yaşıyorum.Orjinal denizin içinden yada kenarındanda getirebilirim ama beyaz kum ben hep deniz akvaryumlarının tabanında görüyorum. O yüzden almıştım. Sump sistemi beni korkutuyor açıkcası. Akvaryum delme işlemi vs vs.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tamam beyaz kum görüyorsun tuzlu su akvaryumlarında ve beyaz kum aldın ama ne aldın? Fotoğrafını eklersen iyi olur. Denizden alacağın kumdan fayda geleceğini düşünmüyorum. Sump korkutuyor ise iyi bir askılı protein skimmer kullanır ve akvaryumun haddini bilerek canlı eklersen mütevazi ama sağlıklı canlılarla çok güzel bir akvaryum kurabilirsin.

10. seçkin

seçkin

İsim:
    seçkin doğan
    Sumpu ailem istemez.Akvaryum delme, aşağı yedek cam koyma vs vs.anlatsam bile söylenirler.biliyorum en mantıklısı en temizi o .ama işte...bu kumu ankaradan getirtmiştim.silis kumu dediler.ama şeker gibi ince değil...iyi bir askılı protein skimmer.galiba şu an tek almam gereken o .bunu başka yerlerde yazsam eminim kıyamet kopar.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  12. seçkin

seçkin

İsim:
    seçkin doğan
    O sayfaki kumun aynısından benim akvaryumumdaki kum.

Sayfayı Paylaş