1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Malawideki Balıklar Nasıl Yakalanıyor Merak Ettiniz mi?

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 6 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Malawi gölündeki balıkların toplanması;

Arkadaşlar herkese merhabalar. Malawi gölü deyince, hobiye yeni başlayanların aklına hiç bir çağrışım gelmeyebilir. Ama akvaryum hobisinde, malawinin büyük önemi vardır. Bu hobiye adım atacak her birey, sarı prenses ve yunusları bilir neredeyse.. İşte bu sarı prenses ve yunusların ana vatanıdır malawi gölü.

Malawi, afrikanın güneyinde kalan bir göldür. Barındırdığı canlı çeşitliliği bakımından oldukça zengin, yerel yönetiminde en önemli turizm kaynakları arasındadır. Gölü, kuzey orta ve güney malawi olarak adlandırabilmek mümkün.

Malawi gölündeki balıkların toplanıp akvaryumlarımıza gelme süreci bana hep ilginç gelmiştir. Yaptığım araştırmalar sonucu, biraz bilgiye ulaşabildim. Bunları da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Üzerinde küçük bir hava kompresörü bulunan benzinli motorlu kayık ile bu işlem gerçekleştiriliyor. Tekne üzerinde bulunan kompresörün yağsız çalıştığı belirtilmiş. Göle zarar vermemek istedikleri her hallerinden belli :)

Dalış ekibi iki kişiden oluşuyor. Biri, ağ ile balıkları toplarken, diğeri ise güvenlik amaçlı aşağıda olup bitenleri su yüzeyi ile dip arasında ortada bir yerden izliyor. Bunun iki amacı var, aşağıda herhangi bir şekilde sorun çıkarsa, aşağıya inip müdahale etmek, diğeri ise, hava gelmediği takdirde yukarıya çıkıp tekne üzerindeki insana kompresörde sorun olduğunu, aşağıya hava veremediğini bildirmekmiş.

Dalgıçların, 10 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğindeki ağları, 25 metre derinlikteki kullanımı takdire şayan.. Her dalgıç, kendini geliştirmek için hatrı sayılır bir çaba sarfettiği kesin.

Ağ kullanımı haricinde, bir çeşit tuzak olan yukarıdaki resimde görülen variller kullanılıyor. Varil dibindeki yeme ulaşmak isteyen balık, içeri girdiğinde tekrar geri çıkamıyor. Daha sonra kapanlar toplanıyor ve üretim tesislerine alınıyor.

Tekne ve ağ gerilimi konusunda da toplayıcılık yapılıyor. İki dalgıç, sürü etrafında yukarıdan ağı gererek, halatları tekneye bağlı olan ağı çekmeleri istendiğinde, toplu olarak sürüyü yakalayabiliyorlar.

Toplanan balıklardan bazı farklı türler;

Purple / Blue Lethrinops - Chilumba

Erkek;
    Dişi;

Metallic Green Lethrinops - Chesese

Erkek;
    Dişi;

Copadichromis virginalis type Chilumba

Erkek;
    Dişi;

Placidochromis "gisseli" - Gome

Erkek;
    Dişi;

Placidochromis "black-face electra" - Gome

Erkek;
    Dişi;

Metriaclima hajomaylandi Mara point (Sarı Prensese Rakip :D )

Erkek;
    Dişi;

Pseudotropheus sp. 'kingsizei' Londo type

Erkek;
    Dişi;

Pseudo.sp.zebra long pelvic hara' Galireya reef

Erkek;
    Dişi;

Buccochromis rhoadesii - Likoma

Erkek;
    Dişi;

Copadichromis trewavasae - Chisumulu

Erkek;
    Dişi;

Makalenin tamamı şahsıma aittir. Malawi gölü turizm tur sitelerinden derlenmiştir.

İçeriğin yazılı izin olmaksızın kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.

www.akvaryumportali.com

2. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Çok güzel bir makale olmuş abi tebrikler :ay:

Çalışmaya buraya mı gitsem ne :)

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Teşekkür ederim Güven.

Viyana da gondola binmek yerine, malawide tekneye binmeyi tercih ederim.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Erman mükemmel bir derleme olmuş tebrik ederim. Hemen hemen tüm akvaristlerin rüyasıdır bu göllere gitmek ama gidemesekte bu karelerle gitmiş kadar oluyoruz.temel2:

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Teşekkür ederim Olcay abi ;) Portalımıza olabildiğince zor bulunan, özgün içerik eklemeye çalışıyorum :ay:

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tesekkurler Erman guzel tanitim. Bu baliklar ulkemize buralardan gelmiyor ne yazik ki. Hele o ozel turler hic ugramiyor cogunlukla. En azindan dogal ortamindan gelen yok. Aslinda bu baliklarin gittigi ulkeler inanin cok cok sansli. Adamlarin edindikleri yavrulari dusunun bir ve 7 sulalesi akvaryumda dogmus yavrulari dusunun. Aradaki vucut ve renk formu tahmin edilenin cok uzerinde olur. Ileri dedigimiz ulkelerin Malawi olsun Singapur olsun orada calisan maasli elemanlari var yani yollanan baliklari onlar seciyor ve paketliyor. Bizim ithalat yapmiz ise tamamen kalan fason canlilar icinden bile olsa yollayacak firmanin iscilerinin insafina kalmis durumda. Ne cikarsa bahtina kisaca. Malawi gibi tatli su turlerinde ise dogasindan fason bile degil havuzlarda yani baska ulkelerde kapali sistemlerde uretilen baliklar geliyor.

Cep mesaj...

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Erman çok güzel bir derleme olmuş ellerine sağlık

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Ne yazıkki öyle Temel abi. Haklısın yazdıklarında.

Teşekkür ederim İsmail abi ;)

9. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Ellerine sağlık Erman abi çok güzel bir makale olmuş teşekkürler...

Saygılar...

10. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Erman abi ellerine sağlık,çok aydınlatıcı bir çalışma olmuş.Bende hep merak etmişimdir nasıl yakalanıyorlar diye,soruma cevap oldu.;)

11. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Yanlız Buccochromis rhoadesii Likoma on numara yaa harbiden bayıldım bu türe. :) Aceba türkiyede varmıdır?

Saygılar...

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Yellow Lepturus olarak ta geçiyor. Ben hiç denk gelmedim ama, ithalat yapan firmalar belki getirebilirler.

Lake Tanganyika bunu beğendi.
  13. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    CHİSUMULU ya hayran kaldım makale için teşekürler

14. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Evet benimde en çok hoşuma giden o oldu. ÇOk farklı bir tür.

15. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Erman Hocam eline koluna sağlık.Her malavi besleyenin hayalidir,oraları gezmek.
    Örnek verilen balıklardan sadece hara galeriye reefi biliyorum.Ama bizim akvaryumlarda beslediğimizle alakası yok.

16. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Evet bende ona takıldım.. Temel abinin dediği mutasyon bu işte.. Renk kaybı şekil bozukluğu vs.. Yani o balık direk gölden çıkma.. Bide bizimkilere bak. :)

17. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY

Sayfayı Paylaş