1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Malawi'lerde kusturarak yavru almanın artıları ve eksileri

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde terk-i derya tarafından 19 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. terk-i derya

terk-i derya

İsim:
    Serhat ÇETİN
    Arkadaşlar herkese çok çok selamlar.

Bende 1 yıldır yunus besliyorum genelde yavrularımı 13. kusturarak alıyorum bunun artıları şöyleki;

1)Balığım 20-25 gün aç kalmamış oluyor
    2)Yavrulardan sonra açlıktan ötürü halsiz düşmüyor
    3)Bir dahaki çiftleşme süresi kısalıyor
    4)Açlıktan ötürü 5 ve 6 gün sonra ağzındaki yavrularından hergün 1 tane yemiyor buda doğacak yavrunun sayısını önemli ölçüde etliliyor

Benim nacizane kendim bizzat tespit ettiğim maddeler ve kendi düşüncelerim eğer bir yanlışım varsa lütfen yazın eleştirilere açığım.

Saygılar Keyifli paylaşımlar...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Daha kısa sürede tekrar üretmek uzun vade de balık için ve senin için artı mı olur yoksa eksi mi ?

Bunu kim söyledi, nerden duydun ?

Aç kaldığı doğru mu acaba ?

3. terk-i derya

terk-i derya

İsim:
    Serhat ÇETİN
    Temel bey mesajınız için çok teşekkür ederim bu yazdıklarımı ismini hatırlayamadığım çok öncelerde okuduğum bir kaynaktan esinlenerek yazdım ve bunların bir kaçının etkili olduğunu bizzat kendim gördüm ilk defasında yunus dişileri annelikleri pek iyi olduğu söylenemez bir kaç yumurta tuttuktan sonra son güne kadar ağzında kuluçkaya yatıyor ve yavruları çıkardıktan sonra hastalanıp öldüğüne şahit oldum ve bu olaya gerçekten çok üzüldüm o olaydan sonra hep kusturarak aldım sizce yaptıklarım doğrumudur?

Benim artı ve eksilerim nelerdir bu konu ile ilgili?
    Sizinde görüşlerinizi almak istiyorum?

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Serhat bey ;

* Balık 20 ile 25 aç kalması doğruluk payı fazla yok nedeni ise ,ben tropheus besliyorum yaklaşık 1,5 ay önce balığım yumurta aldı ve 40 gün bekleyişin ardından yavru aldım.Dşi balıklar 10 ile 15 günleri arası ufak ufak yem yemeye başlar ,zaten bizim amacımız hobide elimizden geldiğince doğa ve yaşam ortamlarına en yakın dekoru sağlamak .

*Dişi balık tank içinde rahatsa keyfi olarak istediği kadar yavrularını ağzında tutar.Yani çok fazla halsiz düşmez biraz önce dediğim gibi 10.günden sonra ağzı yumrta ile dolu olan balık ufak yemleri yemeye başlar.

* Kusturulmadan sonra dişinin tekrar çiftleşme dönemi kısalır deniliyor çok fazla kısalacağını düşünmüyorum çünkü yumurtaların oluşum süreci bellidir.Herkez şunu diyor kusturuldumu bir dahaki yumurta alışı daha erken oluyor peki ne kadar erken oluyor bunu merak ediyorum.Eğer arasında 1 aylık zaman varsa arasında balığa bu eziyet neden?

*Balık açlıktan ötürü yumurtayı yemez ve yutmaz tank için olumsuz durumlardan dolayı strese girip ya yumurtaları atar yada yutar.Ağzına yumurta alan balık tecrübe kazanması için ilk alışta yumurta sayısı az olacaktır.Nedeni hem çene altı gelişecek hemde olumsuzluklara karşı tecrübe kazanacaktır.

Yazdıklarımdan dolayı yanlış anlamazsınız inşallah ben kusturmaya gerçekten karşıyım.Tabi burda amaç üretimse ona sözüm yok.

5. terk-i derya

terk-i derya

İsim:
    Serhat ÇETİN
    İsmail bey mesajınız için sizede teşekkür ederim iyi veya kötü eleştirilere açık biriyim kusturmaya bende karşıydım ama dedğim gibi böyle bir olay yaşayınca bir daha beklemedim yeterli derecede ekipmanım var kendime ait bir hobihanem var amatör olarak hem hobi hemde üretimi amaçlıyorum şuan için bir ticari düşüncem yok aldığım yavruları eşe dosta veriyorum daha hiç satmadım ileride yavrular çoğalınca nolur bilemem tekrardan teşekkür eder saygıyla selamlarım...

cirol bunu beğendi.
  6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Ben ümmük sıkmaktan yanayım arkadaş.:D (Şimdi gene beni topa tutacaksınız.:F )

Ağzı dolu balık bir süre sonra yumurtalarını yada artık oluşmuş yada oluşmaya başlamış yavrularını bence tek tek yada üçer beşer herneyse yutar.Kusturma yoluyla bir batında 100-120 yavru aldığım dişiyi 14 günde değilde 20-25 günde kusturunca 40-50 yavru alıyorum. Buda balığın yumurtalarını yuttuğunu,yada ağzı doluyken yem yeme gayreti gösterirken kazara yumurtalarınıda yuttuğunu gösterir bence .Sezgine verdiğim bir dişim vardı.İnat ederdim hayvanı 1 ay kusturmazdım kendisi bıraksın diye artık yavrular kocaman olmuş balığın yüzgeçlerinden kaçıyor,annede ağzıyla kaçan yavruları tek tek yakalamaya çalışıyordu.Tecrübeli bir dişi ağzında tek yavru kalana kadar yem yemiyor yada yemeye çalışırken yumurtalar kazaya kurban gidiyor.Stresten yada korkudan kaynaklı yumurta kaybı olacaksa yani anne yumurtalarını atacaksa ya tamamını atar yada atmaz.Özelliklede yunuslarda.Bence doğallık biryere kadar. Baktınki balık zamanında bırakmıyor yavruları tutup ümmüğünü sıkacaksın.:sar:

7. terk-i derya

terk-i derya

İsim:
    Serhat ÇETİN
    Olcay bey yorumunuz için teşekkür ederim sizin genellemeniz güzel olmuş bende aslınta tam olarak bunu demek istemiştim profesyonellik başka bir lşey tabi sizlerin sayesinde zamanla inşallah...

Saygılar.

Sayfayı Paylaş