1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Malawilerin Mavi Işığa Tepkisi? !

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 13 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Arkadaşlar herkese merhabalar.

Dün akşam bornovaya, Polit kolonim ile Afra white top ve Neon spot kolonisi ile takas yapmak için gittim. Gittiğim ev, bi üniversite öğrencisinin evi. Küçük bir üretimhane kurmuş diyebilirim. 20 ye yakın tank, 1000 i aşkın balık (yavrular dahil) ve 15 e yakın malawi türü vardı. Sadece malawi üzerine üretim yapıyor arkadaş. Herneyse, sohbet ederken; malawilerimin çok saklandığından yakındım ona, oda bana direk kullandığım ışığı sordu. Bende 30 cm mavi 60 cm beyaz philips TLD serisinin 60 cm lik olanı dedim.

Bak şimdi dedi ve 550 litrelik içerisinde onlarca malawi türü bulunan **** tankının yanan beyaz ışığını söndürdü. O arada balıkların hemen hemen hepsi (50-60 civarı ve en az 10 farklı tür vardı) su yüzeyine yakın sanki yem almak istermişçesine istekli yüzüyorlardı.

Beyazı söndürüp maviyi yakınca, balıklar sanki su yüzeyinde bir tehlike varmışçasına deli gibi çapraz hareketlerle dibe doğru kaçmaya başladılar. Ben şok oldum! ? saat:gif

Bunun nedenini o da bilmiyor, bende ilk kez karşılaştım ve bu konunun nedenini araştırmak istedim. Mavi ışığın kelvin değeri yaklaşık 20 bin civarı. Bu kelvin balıklarda neden böyle bir tepkiye yol açmış olabilir?

Hep birlikte tartışalım istedim; sizce neden böyle ürkek olsunlar ki mavi ışıkta?

Kendi balıklarımda deneyemiyorum çünkü benimkiler zaten saklanıyorlar genelde. Malawi türleri varsa ve sadece mavi ışığı birden yakıp deneyen olursa, bir genelleme yapılabilir ancak temelinde ne var bunun onu çok merak ediyorum. saat:gif

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Erman aslında biraz tuhaf bir gözlem olmuş diyebiliriz. Balıkların uzun süre bulundukları ortama alışmalarına bağlı biraz da. Alıştıkları renk daha koyu mavi olan bir akvaryum ise tepki az verilir ama farklı ışığa alışmış balıklar bir anda değişen ışığa da ilk başta tepki verir.

Örnek vermek gerekirse beni ziyarete gelirsen eğer deneriz senle. Metal halide sönüp aydınlatma koyu mavi tona düştüğü an tüm balıklar bir anda gizlenir. Yani verilen tepki ani değişimedir genelde.

3. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Bence de ani değişimden dolayı gizlenme ihtiyacı duyuyorlardır.

Sayfayı Paylaş