1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mantar (Fungus) teşhisi...

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde bmehmetyavuz tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. bmehmetyavuz

bmehmetyavuz

Belki de, hobimizde en sık karşılaşılan hastalıklardan bir diğeri olan mantar (Fungus) teşhisi için bir rehber çalışması hazırladım. Temennim, kimsenin ihtiyacı olmamasından yanadır...
    Saygılar, keyifli paylaşımlar...

2. avşarbeyi

avşarbeyi

Ağız Fungusu:

Ağız Fungusu:
    Balığın ağız kısmında görülen beyaz tabaka bu hastalığın habercisidir.Önlem almazsanız bakteriler tarafından kemirilen ve giderek genişlemeye başlayan yara sebebiyle balık ölecektir.Karantinaya alınan balıktan sonra ana tank dezenfekte edilir.Ama zaten normal su şartlarında fungusun zaten vardır.
    Balık elle tutulabiliyorsa ve fungus olan bölge solungaçlara uzaksa bir pamuğa tentürdiyot, mercurochrome, malachite yeşili, veya metylene mavisi damlatın, bölgeye bastırmadan ve solungaçlardan kesinlikle uzak tutarak sürün. Balık küçükse veya fungus çok yaygınsa tedavi tankına 10 litreye 2 damla malachite yeşili veya metilen mavisi damlatın, 24 saat sonra su değiştirin, geçmemişse tekrar aynı işlemi uygulayın.
    Terramycin etken maddeli ilaçlarla 10 litreye 100 mg katılarak tedavi edilirse 2 günde balıklarınız iyileşecektir.

3. avşarbeyi

avşarbeyi

Mantar

Mantar:
    Bu hastalık da balıklarımızda yaralanma ve akvaryuma yeni eklediğiniz bitki ve balıklar sonucu görülür.Bu yüzden akvaryuma ekleyeceğiniz balık ve bitkileriniz metilen mavisi ile dezenfekte etmeyi unutmayın.Yaralanan yerlerde ise pamukçuklar oluşur.Balık giderek halsizleşir ve iştahı kaybolur.Dolayısı ile akvaryuma attığınız yemler çürüyerek hastalığın ilerlemesine neden olur.Ben bu hastalıkta sera mycopr kullandım.
    Hastalığın oluşum sebeblerinin en başında yine olumsuz akvaryum şartlar gelir.Balıklarınızı aşırı miktarda yemliyor ve düzenli filtre ve akvaryum temizliği yapmıyorsanız mantar hastalığı riski oluşturuyorsunuz demektir.Bu yüzden balıklarınıza yem atacağınız bölgede dekor olmamasıda ve ya çok çabuk miktarda bitirebilecekleri miktarda yem atın.Çünkü atılan yemler çürümeye başladığında suda tehlikeli asit oluşturacak ve hastalığı tetikleyecektir.19 lt’ye bir çorba kaşığı atacağınız tuz ise gene en büyük yardımcınız.
    Pennicline,Phenoxyethanol etkin maddeli ilaçlar tercih edilmelidir.Isı balığın türüne göre en yüksek noktaya çıkarılılmalı.

4. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Ynt: Mantar (Fungus) teşhisi...

Bilgiler için çok teşekkürler..

Şuan akvaryumumda bir lepistesimde mantar hastalığı mevcut. Tedavi şekillerinden biri olan metilen mavisini mantar olan bölgeye damlatma yöntemini uyguladım. Balık çok halsizleşmişti ama şuan gayet iyi durumda. Çok hareketli ve iştahlı. Pamuksu görüntü fazla olmasada üzerinde hala var ama iyileşme içerisinde. Şuan tek sorunum balığımın doğurma gününün yaklaşıyor olması. Balık tamamen iyileşmeden doğum yaparsa ölme riski var mıdır sorusu aklımı kurcalıyor...

Hastalığın tamamen iyileşme sürecini hızlandırabilir miyiz acaba?

Saygılarımla...

5. yasemin

yasemin

:alkis:merhaba ali hocam çok güzel olmuş artık bende varım iyi hafta sonları

murer bunu beğendi.
  6. taygun

taygun Guest

Her zaman elaltında bulunması gereken faydalı bir bilgi.

Teşekkürler Ali Bey

7. acemi akvarist

acemi akvarist

Bir şey soracağım;
    japonlarıma mantar teşhisi koydum ama az ve nokta kadar.hastalık için mantar ilacı aldım.
    1-Kullanmalı mıyım?
    2-Nasıl kullanmalıyım?
    3-Balıklarıma yanlış teşhis koyduysam ilacı kullandığımda zarar verir mi?
    4-Kaç gün kullanmalıyım?
    5-Suyunu değiştirmeli miyim?
    6-Suyunu kaç günde bir değiştirmeli ve suyun ısısını kaç dereceye getirmeliyim?
    Fikirlerinizi bekliyorum. huh:

Konuyu yanlış yerde açtı isem özür dilerim.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aldığınız ilaç nasıldır, ismi ve içeriği nedir?

Eğer dediğiniz gibi az enfeksiyon varsa, tuzlu suyla temizlemeniz mümkün. Yine mantarlı kısmı, yakmayan tentürdiyot ile silebilirsiniz.

9. acemi akvarist

acemi akvarist

Kabında mantar ilacı diye yazıyor.Akvaryumcu en iyi ilaç olduğunu söyledi.

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bende yaptığım diğer bir tedavi yöntemini anlatmak isterim.. 3 lepistesimde mantar başlamıştı hiç vakit kaybetmeden ve yersizlikten ufak bir kovaya akvaryumdan aldığım suya sera baktopur kattım ve bir miktar kaya tuzu ekledim.. bolda hava verdim içeriye, o şekilde 4 gün boyunca kovalarındaki suyu komple değiştirip akvaryumdan yenisini çektim ve sera baktopur ile aynı tedaviye devam ettim.. sıcaklık oda sıcaklığıydı ekstra bir sıcaklık artışı yapmadım.. 4. günün sonunda tekrar sularını temizleyip sıkı bir vitamin ve karma yem ile takviye yapıp tanklarına sağsalim geri bıraktım.. Hala çok sağlıklı bir şekilde hayatlarını devam ettiriyorlar.. O yüzden işi erkenden sıkı tutmanızıda öneririm.. Temel abinin dediği yönteme ek olarak bu yöntemide deneyebilirsiniz..

11. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Hastalık beyaz benek olmasın...

Aldığınız ilaç Contra-İchtiyo mu? Eğer öyleyse beyaz beneğe de iyi gelir ama ısıyı artırmanız gerekir...

Tanınızın doğru olduğunu ya da hastalığın aslında ne olduğunu anlayabilmemiz için fotoğraf eklemeniz daha yerinde olacaktır...

12. acemi akvarist

acemi akvarist

resim cekmeye calıstım ama bu kadar oldu...

13. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Ayşe Nur Hanım,

Gerçekten mantara benziyor... O takdirde arkadaşalrın yukarıda önerdiği gibi balığınızı tedavi etmeye başlayınız... Daha henüz çok erken evrede ve yayılmadan önleyebileceğinizi düşünüyorum... Geçmiş olsun...

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Kuyrukta tek bir noktacık gördüm ben şaş: basit bir benek hastalığına benziyor bana kalırsa..

15. acemi akvarist

acemi akvarist

O zaman ilacı kullanacağım.Fakat yanında bir balık daha var.O balığı yanından almalımıyım?Ama o balığımdan da şüpheliyim.Ne yapmalıyım?
    huh:

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Ayşe Hanım eğer balığınızda ki rahatsızlık bizimde resimde gördüğümüz gibi tek bir noktacık ise ilaç falan kullanmanıza gerek yok.Önce bu konuda hem fikir olmamız lazım, resimde göremediğimiz başka bir belirti var mı ? eğer başka bir belirti yok ve ısıtıcınız var ise ısıyı ağır ağır 28 dereceye getirin.. o şekilde 2-3 gün geçsin.. gerçi 28 dereceye geldiğinde ertesi gün bile o benek çoktan balıktan ayrılacaktır.. biz garanti tutalım işimizi.. kaya tuzuda kullanmanızı önericem ama tankınız kaç lt önce onu bir öğrenmemiz lazım.. hastalığımız benek ise balıktaki benek ısı 28-29 derece olduğunda üremek için balıktan ayrılacaktır.. o zaman ısıyı tekrar ağır ağır kendi eski ısısına düşürmemiz lazım.. unutmayın balıklar ani ısı değişikliğinden bu benek hastalığına yakalanırlar ve genelde birden soğuğa maruz kaldıklarında o hastalık belirir.. neyse.. hastalık geçtikten ve akvaryum ısımınızı normal haline indirdikten sonra tabandan olmak suretiyle 1/3 su değişimi yapmanız yerinde olacaktır.. yeni koyacağımız suyumuzda musluk ise 2-3 gün beklemeli ve oda sıcaklığına geldiğinde akvaryuma eklenmelidir.. şimdilik söyleyebileceklerim bundan ibaret.. eklenecek yada unuttuğum birşeyler varsa arkadaşlarımız ekleyeceklerdir...

17. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Çok güzel bilgiler. Paylaşım için teşekkürler. Akvaristler olarak bu bilgilere ihtiyacımız var.

Saygılar...

18. acemi akvarist

acemi akvarist

Benek huh:sadece bir noktada var.Kaya tuzunu nasıl ve ne kadar kullanmalıyım?

19. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Ayşe Hanım akvaryumunuzun eni, boyu, yüksekliği kaç cm acaba ?

20. acemi akvarist

acemi akvarist

Maalesef benim tankım yok.Sadece küçük 10 litre alan bir akvaryumum var.

Sayfayı Paylaş