1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Marin Tankı Grouper Parazit

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde King Elvis tarafından 23 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Yaklaşık 2 ay önce aldığım grouper tankın en kabadayı ağır abisi 2 gündür akıntı motorunun karşısında duruyor sürekli...!! Bugün şu değişimi yaptım yarında bakteri kültürü koyacağım ..grouper da PARAZİT olduğunu düşünüyorum tedavi hakkında deneyimi bilgisi olan dostların tavsiyesini beklerim

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akıntı motoru karşına geçme hareketi %95 parazit belirtisidir.

Yeni balık ekkendi mi başka, en son yapılan uygulamalar neler ve diğer balıklar normal mi?

3. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    yeni balık olarak bir hobici arkadaşımın 3 yıldır baktığı MONO yu aldım sadece .... (balığı aldığım tankta uzun zamandır takip ediyorum içinde büyük bir sohal, foxface , blue face angel vardı sadece balıklarda gayet sağlıklıydı ) Geçen hafta İmparatoru parazit yüzünden kaybettim : ( 1-2 gün sonra da Grouper da aynı sorun nüksetti... su değişimi yukarıda da belirttiğim gibi yaptım ama balık sürekli taşırmanın önünde duruyor dalga motorunun karşısında ..:( bu arada bugün sarımsak suyuna bastırılmış karides verdim ki buna dayanamaz... ama yüzüne bile bakmadı :( nasıl tedavi ederim bilmiyorum bu konuda engin tecrübelerini aktarırsan sevinirim

4. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Tankında cleaner shrimp sayısını çoğaltıp tanka bir adette doctor waresse eklemeniz lazım bu hayvanlar için. Doğada bile kendilerini temizletiyorlar....

emarch bunu beğendi.
  5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    İki tane grouper öldürdüm birincisi stresten gitti akvaryumdaki waresi yakalamak için çok uğraştı yakalayamadı,ikincisi ise Marmaradan aldığım deniz suyunu terbiye etmediğim ve fazla önemsemediğim için balığın parazit kapması sonucu öldü ,bence imkanınız varsa Minıatayı başka bir tanka koyun .

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öncelikle bu sorunun çok fazla tecrübe takmayacağını bilmende fayda var. Su değerlerini su değişimleri ile düzelse bile yaşam döngüsü devam ediyor. Son yapılan suni dekor değişimi ile skvaryumun biyolojik yapısı da zayıfladı veya böyle kurulmuş olsa da kısmen bir süre daha zayıf kalabilir.

Marin tank olduğu için yapılacak en güzel hareket Tuzluluğu birgün içine yayacak şekilde 1.014 yapmak. Duruma göre daha da düşürülebilir. Bol oksijen ve 29 derece ısı iyi olur. Yine marin tank olduğu için Mikrofish ilaç kullanılabilir, güzel ilaç destek olur.

7. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Başkan cleaner shrimp Aslanların olduğu tankta kaç dakika kalır bilemem doctor wrasse iyi fikir ama tanktaki aslanlar ve grouper ile olur mu bilmiyorum....:(

8. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Temel , tuzluluk 1018 gibi sıcaklık 26 ama daha da yükseltebilirim , bu arada akvaryum suyunda birkaç gün beklettim yapay mercanları sonra tanka koydum ve hemen ardından su değişimi ile BIODIGEST ve BIOPTIM girdim ... mikrofish diğer balıklar varken koymak nasıl olur sence ? ayrı bir tankta micorfish tedavisini uygulamak daha doğru ama karantina tankım da yok : (......

emarch bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ayırma şansın varsa ve diger balıkları sorunsuz görüyorsan ayırıp tedavi edebilirsin. Bakteri kültürü kullanımı o işlemler üzerine her zaman fayda vermiyor, o dahi sorun kaynağı olabilir. Eğer tankın genel balık durumunu beğenmiyorsan tank içinde kullanılabilir ilaç. Imparator angel kaybettim dedin, akvaryumda var demektir parazit. Tanktaki balıkların genel durumuna göre biraz da senin karar verecegin bir konu.

10. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Aşkın abi, konu hakkında pek bilgim yok ama microfish çok kullandım. Beyaz benekte çok etkisini göremedim. Ama parazit konusunda etkili olabilir. sadece şu konuda uyarmak isterim. Baya bir maviye boyuyor. Karantinadaki cam silikonları hatta Şeffaf hortumum bile mavi oldu. O ilaç sadece karantinada kayasız kumsuz cama camda kullanılmalı. Elimde bir kutu ne olur ne olmaz diye prodibionun worms and parasites var. Ama hiç denemdim. Senin yerinde olsam ve balığı yakalayabiliyorsam karantina alırdım 25 lt basit bir iç filtre nasıl olsa 3 günde bir su değişimi yapılır ps bile gerek yok bu ilacı uygulardım. Bana yakın olsa ben de fazladan bir 25 lt akvaryum ve filtresi var. onu verirdim.

Prodibio - Worms & Parasites Salt - Kurtçuk ve Parazit - 6 Ampül - Tuzlu Su
    Tuzlusu balıkları için bağışıklık güçlendirici katkı maddesidir.
    Süs amaçlı balıklar için kullanılır, insanların tüketiminde kullanılan balıklar için kullanılamaz !
    Aşağıda görülen belirtiler doğrultusunda kullanılabilir:
    *Balıklar yüzgeçlerinde meydana gelen parazitlerden kurtulmak için kuma hatta kayalara sürtünürler.
    *Solungaç kurtçukları yüzünden anormal derece yüksek hızlı solunum.
    *Balıkların normal bir şekilde yem alması, ancak şerit(tenya) kurtçuklarından dolayı formunu kaybedip zayıflaması.
    Kullanım sonunda BioDigest Start kullanarak biyoloik filtrasyonun gelişimini sağlayabilirsiniz.
    Kullanım talimatı:
    Mercanlar, kabuklular ve karidesler; tedaviden önce akvaryumdan çıkarılmalıdır. Aksi halde kayıplar yaşamak kaçınılmazdır.

101 - 180 litre arası tanklar için:
    1. Gün : %75 su değişimi. 3 x Ampül A ve 2 x Ambül B- Balıkları beslemeyiniz
    2. Gün : %50 su değişimi. Ürünü uygulamayınız ve balıkları besleyiniz
    3. Gün : Ürünü uygulamayınız ve balıkları besleyiniz
    4. Gün : Ürünü uygulamayınız ve balıkları besleyiniz
    5. Gün : Ürünü uygulamayınız ve balıkları besleyiniz
    6. Gün : Ürünü uygulamayınız ve balıkları besleyiniz7. Gün : %50 su değişimi yapınız. Ürünü uygulamayınız ve balıkları besleyiniz. BioDigest Start ampulünü akvaryuma ekleyiniz.
    Yukarıda belirtilen akvaryum hacimlerinden daha büyük akvaryumlarında, uygulama dozajı büyüklük oranında arttırılarak kullanılabilir.

11. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Microsh suyu mavi yapmıyor, sarıya boyuyor.İlaç isimlerini karıştıyor olabilir misiniz?

emarch bunu beğendi.
  12. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    BUNU kullandım çok evvel evdeki Resif tankım da ama bi işe yaramadı

13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi aslanlar olmasa doctor wrase çok iyi i çıkarır ama aslanlar affetmez. 4-5 adet doctor wrase hem iyi bakım yapar hemde güzel görüntü verirdi harbiden.

Tanktaki parazitler için hidrojen peroksit damlatılsa tanka nasıl olsa mercan yok hiç yoktan tank ve sudaki parazitsel döngüyü kırar diye düşünüyorum. Zaten 24 -48 saatlik süre diliminde tamamen uçuyor sudan ayrıca oksijen seviyesini de attırıyor.

Büyük bariyer resifi belgeselinde izledim çok ince ayrıntılardan güzel bahsediliyor, bu tip balıklar günlük iki defa bu tip temizlik mutlaka izin veriyorlar wraselere. Eğer müsade etmeseler parazitlerin aşırı çoğalıp balıkların ölümüne yol açtığı gayet güzel anlatılıyor. Doğadaki düzeni bu şekil anlaşılacağı.

14. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    valla olabilir Hakan bey.. Microfish sandıydım ben..

15. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Dün CUPRION verdim tanka balıkların durumu bugün daha iyi :) bayağı faydası oldu parazit tedavisine .... ısıyı 28 derece yaptım ışıkları da kapattım bir iki gün bu şekilde kalacak .. tedaviye dün akşam başladım bu sabah itibariyle bir hayli faydası olduğu gözlendi.... gelişmeleri bildiririm

veysel ve emarch bunu beğendi.
  16. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    cuprion_tech.jpg Parazit için Marin tankımda uyguladığım ilaç CUPRION IONIC COPPER .... bu ilacı daha önce kullanan arkadaşların deneyim ve bilgilerini beklerim

17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Merak edip baktım dün abi, iyonik bakır bazlı bir ilaç. Tankta uygulamadan sonra su değişimi vs hakkında yada yapılması gereken bir yöntem var mı? Bunlarla ilgili yazı bulmaya çalıştım bulamadım. Kullanılan dozaja göre tankta kalması vs oluyor mu? Bu şekilde tankta kalıyorsa canlılara olan minimum etkisi nedir? Merak uyandırdı açıkçası ama net bir açıklama bulamadım.

18. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Veysel kardeşim bende forumlardan firmanın sayfasından araştırma yaptım ama ne kadar kalması gerek , su değişimi uygulamadan ne kadar sonra yapılır gibi detaylar hakkında bilgi bulamadım bu sebeple kullanan var mı bilgi diye yazdım ama dur bakalım forumdaki büyük üstatlar ve tabii ki Temel ve Fatih beylerden bir bilgi bekleyelim...

veysel bunu beğendi.
  19. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Abi geçmiş olsun.
    Umarım atlatirsin. Imparator için üzüldüm. Inşallah kalanları kurtulur.

20. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Sağ ol Levent .... .... sıkıcı bir durum daha evvel de yaşamıştık

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Ocak 2015

Sayfayı Paylaş