1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Marmara Deniz Suyu-Deniz Akvaryumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Alparslan tarafından 24 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Sizin Marmara suyu hakkındaki yazılarınızı dikkatle okudum ve üç gün önce 350 litrelik akvaryumu deniz akvaryumu yapmak için Marmara suyu ile doldurdum. Ps iki gün çook güzel topladı ve üçüncü gün toplamayı kesti. Şu anda değerler çok iyi, denemek amacı için diğer akvaryumdan bir siyah deniz kestanesi ve iki anemon koydum.

Not: Deniz kestanem rengi çok daha siyahlaştı ve güzelleşti.

Bu bence burada yazanların doğru olduğuna işaret ediyor. Fakat bugün akvaryumcu çok emin olaraktan Marmara suyunun ileride muhakkak koku yapacağını söyledi ve beni çok ciddi şekilde düşündürdü. Sizlerden bu konuda birşey yapılabilir mi ve bu doğru mu diye fikirlerini rica ediyorum. Sizden mümkünse cevap bekliyorum Saygılar...

Cevap yazarsanız Çoook sevinirim. temel2:

2. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Cevap: Marmara Deniz Suyu-Deniz Akvaryumu

Yazının başı güzelmiş de sonun da keşke o soruya girmeseydin kızdıracaksın Temel abi'yi:D Temel abinin ilk marmara konusunun tarihine bak ve bugünün tarihine bak arada kokuyla ilgili bir konu açılmış mı? he bir de şu var tanka bakmassan pislikten illaki kokar ,denizimize bakmassak marmara bile kokar:D

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Alparslan hoşgeldin aramıza söyle sisteminden bize biraz bahsedersen daha güzel olcaktır. Ayrıca tuzluluk oranını ne yaptın ?

Evet forumda birçok arkadaş doğal su kullanıyor ama bunun için PS nin güçlü olması gerekli. Akvaryumcuya bizden selam söyle derim.
    Doğal su kullanan üstatlar sana daha iyi yardımcı olacaktır.

4. mertyılmaz

mertyılmaz

İsim:
    Mert

Bence öncelikle o anemonları çıkar.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Alparslan merhaba öncelikle;

Marmara doğal deniz suyu ile kurulan akvaryumun 2 yıl sonra çökeceğini söyleyen ve bilen kâyinler varken, ileride koku yapacağını bilmeyen kâyinler olmaması ayıp olurdu açıkcası. Şimdi tam oldu. :)

Bu kâyin arkadaşlar biliyorsun Marmara suyu ile akvaryumlar kurdular ve 2 sene sonra bizzat gördüler de öyle yazıyorlar, ayıp etmeyelim şimdi adamlara doğal suyla akvaryumu hatim etmişlikleri var ondan yazıyorlar...Bunları geçelim çünkü bilgisi olmayan kişilerin yorumları üzerine kendimi yoramam.

Sen akvaryumundan bilgiler, fotoğraflar ver ona bakalım. Tuz yoğunluğunu nasıl ayarladın, kayaların, kumun nedir vs. İcraatı görüp yazışalım.

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Temel abi mesajını okudum,koku konusunda çok rahatladım.Kafamdaki soru işaretleri tamamen gitti çook saol.Tuz oranını 1.017 den aşamalı olarak 1.022 ye getirdim. Yarında ilave edeceğim. Hemen Büyük akvaryumuda Marmara suyu dolduracağım. Cevapların için şimdiden teşekkür ederim.Resimde yolluyorum...

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

[​IMG][​IMG][​IMG]

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gayet güzel olmuş ama eklediğin canlılar kıstas değil genel sağlığı açısından. Kullandığın kayalar keşke canlı kaya olsaymış çok daha güzel olumuş. Bu halide gayet güzel ama. Tabii hedefin nedir bu akvaryumda canlı olarak bilemiyorum?

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Temel abi resimleri göndermeye çalışırken mesajını yeni okudum:D Bilgiler: Metal halide,3x36wat t5 15 kg canlı kaya,20 kg mercan kumu,ps buble magus 3 Saygılar...

10. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

Ps nac 3 , 350 litre için yeterli gelmez, fabrika verileri bile 100-300 litre diyor...

BM-NAC3
    Kapasite 100L - 300L
    Pompa
    Atman Ph 1100
    Enerji Tüketimi 8W , 220V 50Hz
    Hava emiş 200L/H
    Boyutlar
    Çap 100mm
    Çalışma Derinliği 250-270mm
    175*110*445 mm

birde skimmer toplama kabı tahliye borusu var galiba ve sumpun içinde ucu, yanlış mı gördüm?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Protein skimmer biraz zayıf ama akvaryum güzel kurgulanmış ellerine sağlık. Dikkatli hareket edilir açık kapatılır. Kayaları da canlı kayaya benzetemedim ama canlı kaya olması güzel olmuş. Hedefin nedir canlı olarak bu akvaryumda? Aydınlatması da gayet güzel bence. Tuz yoğunluğunu suni tuz kullanarak mı yükselttin?

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Temel abi canlı olarak 2 palyaço balığı,1 tane büyük anemon,sert ve yumuşak mercan vb. tavsiyelerini dikkate alıcam saygılar...

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Anemon ve yumuşak mercan tamam ama sert mercan alma akvaryuma. LPS türleri olabilir. SPS mercanları Marmara doğal suyunda sağlıklı tutmak ancak element yapısını iyice elden geçirmekle mümkün ve kullandığın ps'de buna pek yeterli sayılmaz. Fakat yumuşak mercanlar ve birçok LPS türü sorunsuz yaşar. Hacime uygun tüm balıklar da sorunsuz ve sağlıklı şekilde yaşamına devam eder.

Tuz yoğunluğunu suni tuzla mı artırdın?

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

İsmail abi benim ps Buble magus 3+ yazmayı unutmuştum:D Atman 15 watt

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Temal abi tuz arttırma olarak suni tuz kullandım...

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İyi yapmışsın, güzel hareket. Konuları güzel takip edip iyi etüt etmişsin kutların Alparslan. :)

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Temel abi ölü mercanlarıda kaldırayımmı balıklara,suya zarar verirmi.Öbür akvaryumunda resimlerini gönderiyorum ondada çok ölü mercen var.güzel görünüyor ama zararlımı yararlımı bilemiyorum.Resimler:[​IMG][​IMG]Not:Sump ile birlikte 600 litre.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ölü mercanların hiçbir zararı yok. Kullanabilirsin ama görüntü değişir zamanla. Üzerleri coraline alg kaplar ve doğal durmaya başlar. Zararı yok kalmalarında. Fakat canlı kayadan daha fazla ağırlıkta göze batıyorlar sanki. Biraz daha canlı kaya ilavesi yaparsan çok daha güzel durur.

Alıntıda sump ile 600 Lira demişsin. Bence bu ps'ye fazla sayılır. Sump alt tarafı cam sonuçta. Fakat almışsan diyecek bir şey yok.

19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Temel abi Sump altında değil üstünde.Camı deldirmek sıkıntı olduğundan Babamla düşündük ve duvara iki delik açaraktan mutfağa akvaryumun üst hizasında sumpu yerleştirdik.Resim gönderiyorum saygılar...[​IMG]

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hıım anladım. Kafa motorundan sumpa giden su kule gibi bir malzeme içinde bioball veya bir miktar mercan kırığından süzdürülerek sumpa karışırsa oksijen kazandırmış olursunuz. Bu tarzda aksi halde oksijen sadece ps'nin ürettiğine kalır. Eğer dediğim gibi değilse böyle bir düzenleme yapın çok fark eder.

Sayfayı Paylaş