1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Marmara Deniz Suyu Resiflerimiz

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde cimlikaya tarafından 5 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Merhabalar,forumda bir sürü marmara suyu ile tuzlu su akvaryumu olan arkadaş var.Ben dedimki bu arkadaşlar olarak akvaryumlarımızı fotoğraflar ile tanıtalım ve genel düşüncelerimizi yazalım.Takip eden arkadaşlar ne nasıldır yakından görsün. :heyo:

Benim akvaryum yaklaşık olarak 4 yıldır tamamen marmara suyu kullanılarak kurulmuştur ve su değişimlerini Marmara suyundan yaparım.Akvaryumdaki mercanları görüyorsunuz,balık olarak orfoz,nemolar,gobiler ve wrasse fish var.Yine çok küçük boyda yaklaşık 2 cm 10 adet blue tang yavrusunu 10-12 ay gibi bir sürede 10 cm yaparak toplu olarak elden çıkardım ve esnafa sattım.Çeşitli dönemlerde angel türlerini yakından takip ettiğiniz gibi besledim üstelik arkadaşların ağır hasta balıklarının sağlığına kavuşmasına şahit olduk.Ben akvaryumda hiç element takviyesi yapmıyorum,ps olarak DIY yapım ps kullanıyorum ve aslında Ati marka ps elimde var,atık kabı kolaylığı yüzünden şimdilik onu kullanıyorum.Sistem olarak sump içinde kule var ve içinde filtre malzemesi yok.Akvaryumu kurduğumda tuz oranını tuz ilavesi ile yükseltmiştim ama zaman içinde bunu da bırakarak buğarlaşan suyla değeri dengeliyorum.Yukarı basma motorum Sıcce 4000 lik motor. Akıntı motoru sadece geceleri çalışıyor.Kum olarak çok az ince kum kullanıyorum. Isıtıcı kullanmıyorum. Akvaryuma eksik elementler eklenirse daha güzel olur diye düşünüyorum.

Linkler kırılmıştır...

WORD ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel konu olumuş Teoman abi kutlarım. :ay:

Nacizane ben de bir tanıtım yapayım Marmara suyu kullanıcısı olarak. Takip eden arkadaşların bildiği gibi büyük boy Angel ve Tang türlerini uzun yıllar Marmara suyunda yaşattım ve büyülttüm. Daha sonra resif akvaryumu kurmaya karar verdim ve angel türlerini Marinelıfe akvaryuma vererek mercan ve tang ağırlıklı bir akvaryum yaptım. Percula türlerinin düzenli yumurtlamasına yine tamamı Marmara deniz suyu olan akvaryumumda şahit oldum. DIY protein skimmer kullanıyorum, akıntı motoru bir adet, yukarı basma motoru Sıcce. Kule içinde az miktarda mercan kırığı var ve başka filtre malzemesi kullanmıyorum. Element olarak kalsiyum, magnezyum ve iyot ekliyorum. 2 yıl su değişimi yapmadan yine aynı canlıları sağlıklı şekilde barındırdıktan sonra balıklarda değişim yokken mercanlarda gerileme görülmesi üzerine su değişimini yine Marmara suyundan yaparak düzeni tekrar kurdum. Şu an akvaryumumdan tüm balıkları çıkardım. Allah nasip ederse hedefim achilles tang ve bazı özel türleri beslemek. :ay:

Akvaryumun filtre sistemi ve genel hali videoda var. Angel türlerinin videoları ve tüm gelişmeler için linke bakabilirsiniz.

http://www.akvaryumportali.com/vbi/showthread.php?93-Bunlar-Benim-%D6mr%FCm%FC-Yedi

[IZLESENE]999874[/IZLESENE]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

cimlikaya bunu beğendi.
  3. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Herkese selamlar yukarıda ustadların akvaryumlarını mercanlarını balıklarını görüpte beğenmeyeniniz yoktur sanırım işte bizim rüyamızda böyle başlamıştı bu fikir belki herkese göre değişim gösterebilir ama bence bir akvaristin ulaşabileceği son noktadır bir tuzlu su akvaryumu işte bu hayaller doğrultusunda harekete geçtik hep okuduk gördük tuzlu su kurulumlarını ekipmanlarını ve gerçektende tuzluydu. Ancak insan oğlu herşeyin bir yolunu yordamını deneme yanılma ile yada ölçerek biçerek değerlendirerek gözlem yaparak sonuca varıyor işte marmara suyuda bunlardan biri oldu kendi adıma tamamen bir tecrübe olması bakımından küçük bir tuzlu su akvaryumu oluşturdum su marmaradan taşlar peyjaşçıdan ps kola şişesinden çaylar şirketten siftah benden bereketi Allahtan görseniz sistemi gülersiniz belki ama perculalar hayatlarından son derece memnun hatta Teoman abi bu gün gördü bıcır bıcır bayıldı. Ha bu sistemi kurun marmaradan doldurun yetermi diyoruz tabiki hayır hertürlü omurgasız için sistem cuvalladı bu da normal bir sonuç olayın özü benim 8 aylık tecruben gözlemlerim sistem oturmuşsa kuvvetli bir ps niz varsa marmara ile kurulumdan güzel sonuç alına bilir ama bir parantez her akvaryumun kendine has bir yapısı ve tepkisi var bunuda eklemeden geçemeyeceğim.

İşte clarkiler...

ve muhteşem ps....

Şimdilerde ise marmara resifi konusu adı altında 300 ltre bir tanka geçiş yapmak üzereyim bu akvaryumun kurulumunda yine marmara suyu kullanıldı.

Artık Proteinn Skimmerim meşhur portal dıy ps ,ps motorum dıy potal dıy ps motoru sumpda ise kule elyaf ve biabol var. Umarım heşey gönlümüzce olur. Saygılar:heyo:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Marmara suyu Kullanıyoruz ama nasıl kullanıyoruz (kullanıyorum )
    Yaz kış demeden her hafta sonu akvaryumun net 400 lt. iki kova takribi 40 lt deniz suyu ilavesi ediyorum ,tabi lodos ve denizin aşırı pis olması durumları hariç.
    Kışın aldığım deniz suyunu en az 5,6 saat kaloriferin önünde bekletip ısısını yükselterek ilave ediyorum
    Akvaryumumda kullandığım Ps kuvvetli ,ayrıca sumpta yaklaşık 15 kg argonit kum var belkide farkında olmadan kum filitresi görevini görüyordur (emin değilim)
    Benim akvaryumumda gözlemlediğim kadarıyla balıklara vede bazı omurgasızlara canlanma vede renklerinde değişiklikler gördüğümü söyleyebilirim
    Kimseyi Marmara suyu kullanın diye zorlamıyorum isteyen kullanır isteyen kullanmaz ama illede kullanılmaz tü kaka bir su değil
    Şimdiye kadar hiçbir ilave katkı maddesi kullanmadım ,kullanmıyorum
    Kendi akvaryumumda anemon,zoa türü canlılar bu suda yaşatamadım ,xenia,mantar,düğme polip,clove polip,braın,octabus coral türü canlılar hallerinden gayet memnun
    ;)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında Teoman abi ben seni özellikle tebrik etmek istiyorum. Hani nasıl derler cesaret yanında azimde olunca insan tahtayı deler misali. Senin akvaryumunu Marmaradan doldurmak konusunda seni ikna etmek için az mücadele vermedim. Fakat ilerleyen süreçte aslında senin bu konuda bizleri katladığını gördük. Neden dersen gerçekten senden çokşey öğrendim kendi adıma. Evet ilk yapan benim belki ama geliştiren ve aslında bir anlamda daha da maliyeti düşüren senisin.

Hatırlarsın ben suyu doldurup tuz yoğunluğunu suni tuz ile artırmak olarak ilerliyor ve su değişimlerini suni tuzla yapıyordum. Oysa sen suni tuzu tamamen kaldırmak yanında su değişimlerini de direk Marmara'dan yapmaya başladın ve bu anlamda görünen köy klavuz istemez diyerek arkandan geldim.

Taktirlik başka noktalarda var sırayla. dans: Yaşar yaşar hepsi yaşar, olur olur hepsi olur. :heyo:

6. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Ben de Temel Abi ve Teoman abiyi örnek alarak yaptığım 1000LT akvaryumu deniz suyu kullanarak kurdum. Yaklaşık 2 ay oldu, akvaryumda şimdilik 1 adet naso tang, yellow tang ve blue tang ve 2 adet palyaçom var, aldığım canlı kayalar üzerinde polipler ve yeni eklediğim xenia da sayarsanız sade bir akvaryumum var şimdilik. Akvaryuma deniz suyundan başka hiç bir katkı kullanmadım...Mercan kırıkların arası binlece börtüböcek dolu, buda deniz suyun sayesinde..

selcom2008, cimlikaya ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Özkan. Senin akvaryumun da platformun yüz aklarından birisi haline gelecek bundan eminim. Her yönüyle ama her yönüyle DIY ve emek yükü ile dolu bir akvaryum olması bu akvaryumu nacizane gözümde çok değerli yapıyor.

1.500 litre tamamen DIY Marmara suyu kurulumu ardından kalıcı olarak bu hacimlerdeki akvaryumları görmek inanılmaz keyifli, bunun altını çizerim. İlerleyen süreçte senin akvaryumunu ve yine Mesut ile daha akvaryumunu bu konuya eklemeyen Selim arkadaşımızın akvaryumlarını herkesin çok iyi takip etmesi gerektiğine inanıyorum. Bir anlamda yıllara dayanan deneme ve tecrübelerimizin artık tescillenmesi anlamına gelecek bu akvaryumlar.

Ellerine sağlık...

Courageous bunu beğendi.
  8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Bu güzel akvaryumlara baktıkça içim erimiyor desem yalan olur.:nazar:

Henüz maviye geçiş yapamamış biriyim fakat yapımından kurulumuna kadar hatrı sayılır bir emeğim olan akvaryumu sizlere tanıtmak isterim.Akvaryumundan sumpuna,armatüründen kafa motoruna kadar tamamı dıy yapım 1500 litre deniz akvaryumu.:basardim:

Akvaryum 1500 litre olunca suyu bidonla damacanayla getirmek mümkün olmadığından traktörleTuzla sahilinden aldık.:) Dekor tamamen lav kayalarından oluşturuldu. Akvaryum ilk birkaç hafta boş çalıştıktan sonra akvaryumda börtü böcekler,solucanlar ve deniz yıldızları oluşmaya başlamıştı. Tabi onları resimlemesemde ilerleyen süreçte eklediğimiz canlıların resimlerini eklemeden olmaz. Neyse lafı fazla uzatmayayım ve sizleri resimlerle başbaşa bırakayım.

Tamamı dıy yapım ve tamamen Marmara suyundan kurulmuş,ve bunca emeğin karşılığının alınması ve akabinde alınan hazzı sanırım en iyi bu resim anlatır. Şu keyife bakarmısınız.:)

Buda bizim cengaverimiz.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Olcay. Dediğin gibi bu akvaryumda ciddi emeğin vardı. Aslında ilginç bir tecrübe oldu hepimiz için. İlk DIY PS çalışmamızı pimaştan bu akvaryuma yapmıştık. Ardından pleksi ile salata tabağı karışımı Portal Ps 2 yine bu akvaryum için yapılmıştı. Açıkcası yine lav kayasını yine ilk bu akvaryumda test etme olanağı bulmuştuk.

:hepiniziseviyorum:

Anılarla dolu güzel zamanların geçtiği bir akvaryumdu. :hasta:

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Evet abi aslında birçok şeyin ilklerini yaşamıştık bu akvaryumda. Hatta daha ps nin ne işe yaradığını bile bilmeden ilk ps yapınıda bu akvaryum için yapmıştım.:D Tabi senin önderliğinde.:em:

11. gbgonenc

gbgonenc

İsim:
    H.Gökberk Gönenç
    Teoman abi akvaryumun şu anki hali resimdeki gibimi super:gif.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dün ben çektim Gökberk evet yeni hali.

13. gbgonenc

gbgonenc

İsim:
    H.Gökberk Gönenç
    Akvaryum akvaryum değil xenia tarlası mübarek :helalolsun:.Gerçekten çok güzelmiş.

Saygılar.

Bennety bunu beğendi.
  14. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    Oy oy oy arkadaslar Allah rizasi icin yazin sunu simdi bu akvaryumlar marmara suyumu?Bi bit yenigi olmasin bu iste ben anlamadim bu isi.boyle akvaryumlar oluyosa neden yaygin degil o zaman?

15. malemdar

malemdar

İsim:
    Murat soyu
    Ben de tuhaf buldum. :smiley33:

16. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Öz ve öz marmara hatta pendik kartal sahil suyu :ay:

17. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Arkadaşlar tuhaf bulmanız gayet normal bir durum zira hiçbir sitede böyle bir başlık vede resim bulamazsınız .;)

18. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Demekki o akvaryumları kuranlar Temel bey, Teoman bey, Özkan beyle henüz tanışmamışlar görüşmemişler.
    Akvaryumumu kurmak için bilgi toplerken dolaştığım bütün akvaryumcular hep aynı ağızdan olurmu? Marmarayla akvaryum kurulurmu? diye
    Ama onlara verdiğm cevap hep aynıydı. Bayrampaşadaki akvaryumun suyu ner den geldi diye? Yanlış hatırlamıyorsam 50 ton suyu marmaradan aşırdılar.
    Bende kurulumda marmarayı kullanacaktım fakat pek imkanım olmadı. Marmaradan suyu aşırmaya, bizde saka misali 25 damacana suyu sırtımızda taşıyarak akvaryumu doldurdum.
    Gönül isterdi ki marmarayla doldurmak:yazik:

Courageous ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. malemdar

malemdar

İsim:
    Murat soyu
    Sizden sonra girdim sitesine 6 milyon litre marmara deniz suyu ile kurulmus,6 milyon litre vay be iginc.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Arkadaşlar yanıtlamışlar. Nacizane Marmara caddesi, Kartal sokak, iskele apartmanına ait. :ay:

Tuhaf bulmak, bit yeniği aramak;

Aslında şaşırmakta ve bit yeniği aramakta haksız sayılmazsınız. Öyle bir hobici topluluğuna sahibiz ki Teoman abinin dediği gibi bir çay kaşığı kızıldeniz suyunda ne var ne yok diye yalayıp yutar, onla yatıp kalkarız, test kitlerine parayı verir alırız ama elindeki kitlerle ne hikmetse bir Allah'ın kulu ne var bunda diye bir kereliğine olsun Marmara suyuna skalasını sokmaz. Ondan sonra Marmarada nemo gören var mı, istavrit boğazdan girdi, haliçten çıktı, içinde kolibasili vardı beni yedi, bu sudan cacık olur mu, cacık olursa sarımsak nasıl olur içinde der dururuz. Ne bir ikna çabasındayız, ne de bir ispat peşinde arkadaşlar. :ay:

İşte dere işte arşın ya o yani ya buyani. aliye:gif Kuracak olan arkadaşların sonuna kadar yanında oluruz yeterki gönülden istesin.

Ben hiç şaşırmamıştım...

Sayfayı Paylaş