1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Marmara Deniz Suyu Resiflerimiz

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde cimlikaya tarafından 5 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. malemdar

malemdar

İsim:
    Murat soyu
    Yapmak istedigim akvaryumu sizinle yapmak istiyorum izin verirseniz.camlar kesildi dolap kendin yap olacak.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Temel abi zamanında Marmara suyundan akvaryum kurup,içine milyarlık canlıları saldığında seni dokuz köyden kovmuşlar fakat elin oğlu gelip bayrampaşada milyonlarca tonluk akvaryumu kurunca kimsenin sesi çıkmadı.:smiley33: Marmara suyundan akvaryum kurulmaz diyenlerin bence bir kuyruk acıları var.:yaz:

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Keyfimize bakalım Olcay, olur böyle ilk başta kabullenme zorluğu hak vermek lazım. Kolay değil bu işler yıllarca uğraşılmış çok zor canlılar yaşatılmış, balıklar kapalı sistemleri yadırgamış, mercanlar keyifsiz olmuş vs vs. Teknolojinin gelişmesiyle başarı oranı artsa da tuzlu su zor olarak lanse edilmekten bir süre daha kurtulamaz. Bizler kendi çapında yaşadığı tecrübeleri kısa ömürde tecrübe haznemize yazalım, günü gelir birine lazım olursa çıkarırız bakarsın. Ne demişler sakla samanı gelir zamanı. ;)

reis bunu beğendi.
  4. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Selamlar. Hafta sonu Mesut arkadaşımızdaydık. Ondan kalsiyum testi aldım ve pazar günü Kartal'dan aldığım suyu ölçtüm kalsiyum oranı 150-200 arası çıktı. Bu arada Turkzoo (Bayrampaşadaki dev akvaryum) mail attım bizlerde sizin gibi Marmara suyu kullanıyoruz bize element oranlarını bildirirmisiniz dedim bakalım nolucak bildirebilecekler mi yoksa Fransa'ya soralım öyle cevap verelim mi diyecekler .;) :smiley33:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fransa'ya soralım diyeceklerini sanmıyorum ve belki de bu konuda yorum yapmaktan kaçınacaklar ve belkide sana tereciye tere satacaklar. :D

Kalsiyum az çıktı zaten bunu biliyorduk Teoman abi biliyorsun. Akvaryumuma kalsiyum ilave ediyorum diye yer yer eleştiryordun ama arada 280 mg/lt gibi bir ciddi eksik var. Akşam uğrada iki avuç vereyim sana, ölçü olarak tam gelir. :F

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bugün Mesut geldi abi balık bakalım beraber diye. Dönüşte Kartal'dan su alalım dedim, Teoman abiyle ikişer kova kaptık ve birkaç esnaf ziyareti sonrası sahile uğrayıp suyumuzu aldık. Teoman abi sormuş denize giren gençlere doğru söyleyin çok çiş yaptınız mı demiş. :F :F Yok abi birer kez inan diyince suyu aldık geldik kovalarla. canım.gif

Bayram etti gene bizim akvaryum. :serda:

7. Deniz YILDIZ

Deniz YILDIZ

İsim:
    Deniz YILDIZ
    Çok araştırdım. Örneğin USA de akvaryum bakımı hizmeti verenler okyanus suyu ile haftalık veya aylık değişimlerini yapıyorlar. Bana en mantıklı gelen itiraz "neden clarkii yok o zaman denizlerimizde". Doğa dengenin en güzel örneğidir. Demek bizim suyumuzun o canlıya ihtiyacı yok. Diğer secenek benzer işi yapan başka bir canlı oldugudur. Merak ettiğim ağır metalden nasıl temizlediğiniz? Ya da genelde kıyıdan alıyorsunuz yağmur suyunun karadan denize döküldüğü yerlerden aldığınızda PS iniz güzel hemde çok iyi toplamalı. Dikkatimi çeken diğer gözlem mercanlar al beni demiyor. Yani resif için tartışılabilir yöntem. Yada foto çekiminde çok kötüsünüz :) Kanımca 400 litre üstü akvaryumlarda evinde uygun köşesi olanların 50-70 litrelik su deposu koysunlar bir dış filtre güçlü olan ve sadece elyaf ve kaliteli aktf karbonlu , birde UV edindikten sonra gönül rahatlığı ile kullanılabilinir. Sorun kullanılıp kullanılmaması değil neden kullanılmak istendiğidir. Ve yeni bir secenek siz sunduğunuz için neden olmasın değil neden olsun diye soranların sorusu cevaplanmalı. Neye alternatif ? yoksa sadece ucuzluk mu seçme kriteri yoksa büyük firmalar bizi kandırıyor mu? Açıkcası DIY PS olayına bayıldım. Tuzlusuya girmek isteyenlerin en büyük masraf kalemi bu. Ve sayenizde bu ps le insanlar akvaryum boyutlarını büyültebilir. Bunun için sizi tebrik eder size teşekkürlerimi sunarım. Ama daha Marmara suyuna ikna edemediniz beni :) Şu testler geçsin elime bir ara beraber gidelim Kartal sahiline ölçelim. Aslında ben Karadenizin suyunu merak ediyorum. Ama her zaman alternatif sunan projelere bayılmışımdır. Katılıp katılmamam önemli değil bu başlık için çok teşekkür ve tebrikler ve öğrenmeye devam :)))

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hocam buralarda gerçekleri yazmaya çalışıyoruz ama malaesef ki sanırım bilmeden kendi gerçeklerimizi yazıyor herkesin benim 9 yılda aldığım önceki ve Marmara suyundaki yolu kısa zamanda almasını bekliyoruz. İşte bu noktada tabiri caiz ise zartlıyoruz. Çok yol alanlar var forumda ama alamayanlar da var. Sorunları yok ama dediğin gibi al benisi yok.

Benim akvaryumumu buradan birçok arkadaş gelip ziyaret etmiştir, incelemiştir. Zaten kuran arkadaşlarda bu arkadaşlar içindendir. Bizler yanlış anlaşılmasın Marmara suyunu burada ön plana çıkarmıyoruz hatta bunu başta ben istemiyorum. Çünkü hakkını verecek adamlar gerektiğini iyi bilirim.

Daha 2 gün önce Murat (murer) arkadaşın akvaryumunu görmeye gittik ve kurulumunda suni tuz kullanmasını öneren benim. Akvaryumu görmeden anlayamazsınız ne demek istediğimi, tam anlamıyla süper gerçekten süper maşallah. Fakat aklı fikri Marmara'dan su alıp yavaş yavaş değişmekte. Peki neden ? Çünkü çoğalma noktasında benim akvaryumla kıyaslıyor, onun akvaryumunda keyifsiz olanın benim akvaryumda keyifli olduğunu görüyor ama unutuyor ki onda keyifli olanlar da bende keyifsiz oluyor. Bu konu basit konu değildir her mercanın beklentisi farklıdır su anlamında, en azından birçok türde öyle.

Calarki neden Marmara 'da yok ! Size mantıklı geldiyse yazayım o zaman. Tropical deniz değildir Marmara. Isı şu anda 9 derece. Marmara'da istavrit tutanların yazdıklarıyla olmaz bu işler.

Mercanların al benisi yok konusuna gelince; Çekim farkı arkasına sığınmak benim işim değildir son derece kabiliyetsiz olsam da. Ben bu konuda iki fark bilirim. Marmara suyu ile kuran ama hakkını veremeyen ve bir de hakkını veren. İşte sana mercan farkı. Bir çok suni tuzla kurulmuş akvaryum benim kadar hızlı octobus coral büyütemez, anemonları çoğaltamaz. Bunlara trompet coral, Mushroom, Glove polip eklenebilir. Bunlara ekleyeceğimiz birçok mercan da var ama en keskin gözlemlerim bunlar üzerinde diyelim. Balık merakım mercan ağırlığını hep engellemiştir.

Kafana takılan diğer unsurlara gelirsek, neden tercih ettim ilk defa bu çılgınlığı kimine göre yaptım çünkü ben benim yazacaklarım olmasını istedim. Farklı bir alan, yeni gözlemler, farklı ve bilinmeyen tecrübeler, daha da ileri giderek başarılamayanları başarmak. İşte ben bunun için seçtim. Ardından 800 litre suyun maliyetinden ve tuz masrafının %60 kadarından kurtardım. Ortalama bu hacimde kazancım 260 lira su parası, 140 lira tuz parası yani 400 liradır. Fakat bu maddi avantaj benim umrumda bile değildir.:) Benim kazancımı kavrayabilecek olanlar zaten Marmara suyu ile akvaryum kurabilir. :)

Karadeniz suyuna gelince Deniz Hocam; Yakında bu sinemada her zamanki gibi...

9. Deniz YILDIZ

Deniz YILDIZ

İsim:
    Deniz YILDIZ
    Temel hocam ne kimya bilgim ne de tecrübem yorum getirmem için yetersiz ve neredeyse yok denecek kadar az. Yazdıklarım itiraz gibi algılanmış .Benim işim bağcıyı dövmek değildi. Sadece kendimi sizinle röportaj yapmaya gelmiş program sunucusu yerine koyup sordum sorguladım. Aksi halde ne haddime. Bir diğer nedenim ise yaşınız gereği benden daha tecrübelisiniz bilirsiniz yurdum insanı alternatif kelimesinden anladığı ve önemli unsurları atlayarak dilimize "ucuz etin yahnisi" söz dizisini kazandırmıştır.:) Sözün özü tüm sorular sorulsun tüm gerçekler analiz edilsin ve sonuçta bu yol seçildiğinde bunun maddi yararının yanında doğal bir katkı olmasıda vurgulanıp son kullanıcı yapması gerekenleri öğrensin. Zaten uyuşuk milletiz belki sentetik tuz ile RO suyu karıştırmak falan uğrasmayınız al denizden bocala akvaryuma sonra kayıp yaşanır. :) < Daha tuzlu su ile ilgili tüm forumu okumadım gözümden kaçırmış olabilirim. Bu deneyimleriniz sonucunda örneğin Sarıyer civarı en uygun bölge gibi bir sonuç yazılabilir. Benim tek derdim sizin gibi yıllarını vermiş bir kişinin deneyimleri ile masraf kalemi olan su ve tuz olayını çözerken deneyimsiz okumadan dikkatsizce bu olaya girip gözlem yapamaması nedeni ile canlılarını kaybedip sizi suçlamasını asla istemem ister burada ister arkanızdan. Tatlısuda tecrübeli hobici az tuzlusuda ise nerdeyse kalmamış.Varolanında elimizden kayıp gitmesine üzülürüm çok. Bu nedenle siz beni çok ciddiye almayın ve araştırmacı ruhunuzu kaybetmeyin. Bir kusurumuz olmuşsa affola. Saygılarımla

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Estağfurullah Deniz hocam ben seni çok iyi anladım. Sen yeni başlıyorsun tuzlu su tarafına sana zaten olamaz yazdıklarım. Fakat hani sende bilirsin marka merakımız cidden vardır. Belki de 100 defa yazmışımdır ' sahile in doldur kovayı koy balıkları' olmadığını bu işin. Fakat zaman içinde insanların bunları pek algılamadığını konuya koli basili vardır, atık vardır gibi ifadeler ile yaklaşmasını ben anlamışımdır ama bertaraf edilmesini anlatamamışımdır. Bir alet var bak ne güzel diyorsun hocam çok pahalı bir ekipman protein skimmer diye. Bırakalım kurulum aşamasında işini yapsın madem veriyoruz o kadar parayı orda da işe yarasın. Damacana su veya Ro su ile kurulan akvaryumlarda ilk zamanlar ne toplayacak ps canlı kaya ilave olacakta çıkan atığı toplayacak. Hakkını versin paranın çokşey istemedik ondan.:F

Hocam atık olur veya olmaz doğal suda, gelen bakterilerin ve mikro canlıların sudaki kayıpları amonyak oluştursa dahi bunları faydaya çevirmeyi bildiğin zaman ve çözebildiğin zaman ilerleyebilirsin.

Kurulum aşaması sonuçta, suni tuzla kurarsın döngüyü beklersin... Doğal suyla kurarsın varsa atığın Ps marifeti ile alınmasını, tuz yoğunluğunu yükseltmekten dolayı ve yine ısıyı yükseltmekten dolayı bu canlılardaki kayıbın yine kendi içindeki biyolojik sisteme besin olarak suyun oturmasını beklersin. Diyatom çok daha hızlı başlar ve biter. Eğer zayıf ps, kötü aydınlatma, düşük alkanite ile devam edersen sacak, sakal bilimum ne varsa akvaryumda olur. Fakat suni tuz ve damacana, Ro su ile kurulan akvaryumda da zaten bu şartlarda olur.

Diğer nokta ise akıllı mercan seçimidir. Balık demiyorum çünkü balıkta Marmara suyu üstüne zaten rakip doğasıdır. Mercan türlerinin tamamını kapsayacak yapıyı oluşturmak tıpkı standart kurulan akvaryumlardaki ekipman desteğini gerektirir. Ancak birçok soft mercan düşük teknoloji ile bu suyu benimser.

Not olarak; ben kimyager oldum sayılır az kaldı. Çivi ile akvaryumdan Fosfatı uzaklaştırmayı başardık. Labaratuvar dahi kullanıldı bu gözlem çalışmalarında. :D

http://www.akvaryumportali.com/thre...-Fosfat-İçin-Bu-nasıl-Olur-Gerçek-Olabilir-mi

Sayfayı Paylaş