1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Marmara deniz suyu.

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde H.Kaya.Gemlik. tarafından 31 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Bursa içi veya çevresinde oturup, Marmara deniz suyu kullanmak isteyenlere Gemlik koylarından kendi teknem ile temiz deniz suyu tedarik edilmesinde yardımcı olunur. Bu iş için karşılık istenmeyecektir.
    Maksat tanışmaktır.

moquzhan, taakaa, brkfrt ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Bursa gurubu ne duruyorsunuz .:başardım:

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Herkes senin gibi Marmara'cı değil Teoman abi, belki adamlar doğal suya karşı ne biliyorsun?
    Doğal su pis, kolibasili vardır, üstelik bilinmeyen parazitler olabilir, ben karşıyım bu işe. :)

4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Hüseyin Abi boşver suyu falan,getir götür yapamayız biz:)
    Havalar açınca sen bize mangal yaparmısın tekne üzerinde :rolleyes:

5. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Bu hafta sonu yeni tank için Kapıdağ kıyılarından 170 litre su aldım. Garip bir durum yaşadım: suyun tuzluluğu 1024 geldi. refraktometreyi yanımda götürdüğüm için arabada soğuktan sapıttı zannettim ardından eve gelince normal oda sıcaklığında denedim yine 1024 "hadi canım olmaz böyle diye kalibrasyon yapınca tabiki yine 1024. Durumu biraz araştırınca Marmarada uzun süren fırtınalı, çırpıntılı günlerden sonra düzensiz akıntılardan dolayı 25 metredeki Ege suyu üst yüzeydeki Karadeniz suyu ile karışıyormuş. Sadece ısıtıp direk tanka koyacağım anlaşılan suyu :)

YMR_AY, H.Kaya.Gemlik. ve Montimahir bunu beğendi.
  6. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Tekne 6 metre, içinde mangal yapmaya pek müsait değil. İneriz temiz bir koya yeter ki niyet olsun.

taakaa, YIKIKTEMO ve Okurt bunu beğendi.
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Gemlik'li bir arkadaşımız var bir başka platformda, keşke tanışsanız...

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Hüseyin abi nerdeydin sen yaa daha önce ama yerli su ve yerli deniz atı tankı düşünüyorum nano boyutlarında deniz atı bulabilirmiyiz bu zamanlar da ?

9. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Niye olmasın.
    Mevsim itibari ile derin sulara inmiştir.Mayıs ayından sonra kesin. Yine de derin suya çapa atanlara tembih edelim,
    belki birinin çapa ipine sarılır. Deniz iğnesine bazen rastlıyorum.

Okurt bunu beğendi.
  10. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Yerli deniz atları koruma altında bir tür, bu türün akvaryumlar için bir kaynak olarak görülmesinden çok endişeliyim şahsen.

Son yıllarda iyice azaldı sayıları, birde bunları bulunca uğur getiriyor diye kurutup saklayanlara ifrit oluyorum. Daha önce bir tanıdığın onlarcasını kurutup birde bunları sözüm ona dekoratif bir şekilde yapıştırıp çerçevelettiğini bile gördüm.

11. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Konu hakkındaki duyarlılığınız, taktire şayan. Ancak, denizlerimizdeki canlılar için esas tehlike; Dönerli radar diye tabir edilen etki mesafesi 10000 metre kare çevre alana kadar çıkabilen, denizin altındaki balıkları tek tek sayabilen, dikey ve yanal tarama yapabilen üretici ülkelerin kendi iç denizlerinde kullanımını yasakladığı sonar cihazlarıdır. En fazla 35 kulaç derinliği olan koylarımızda, körfezlerimiz de 150 ve üzeri kulaç derinliğe sahip, en az 6 ve 12 boy ( Boy= 70-80 kulaç) uzunluğa sahip gırgır ağlarıdır. 70-100 kulaç derinlikten, kalkan, dil balığı, vatoz, karides balıklarını su yüzeyine çıkartan jeneratörlerin kullanıldığı ışıkla avlanmadır. Önü bir türlü alınamayan trol, algarna avcılığıdır. Siyasi baskı ve verilen rüşvetler nedeniyle arıtma tesisi kurmayan fabrikaların zehirli atıklarıdır. Arıtma sistemi kurmayan belediyelerin denize akan kanalizasyon sularındaki deterjanlar dır. Nedense bir türlü yapılamayan denetimlerdir. En önemlisi ise bizim vurdum duymazlığımız dır. Bu ve saymakla bitiremeyeceğimiz nedenlerin yanında, akvaryumlarda ticari amaç güdülmeden yakalanan bir kaç balığın ne zararı olabilir ki. Saygılarımla.

ogurcay, Okurt, YIKIKTEMO ve diğer 3 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş