1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Marmara Deniz Suyunda Her Türlü Varyasyon Olacak

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 17 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Marmara deniz suyunda her türlü varyasyon olacak diyerek konuyu açmış olmanın anlamı şu; denizden su alımından tutun da akvaryuma işlenerek girmesine kadar, günlük veya haftalık canlı gelişimini soft, LPS, SPS sert mercan türlerinde anlık görsel olarak, sun coral giibi direk plankton ile beslenen canlıların gelişim takibini konumuzda yapacağız. Bu gözlemleri benim aşağıdaki akvaryumda yapacağız. Akvaryumun son hali videoda mevcut. Bu akvaryumdaki bazı SPS türleri esnaftan renk sorunu yaşadığı için bilerek alınmıştır (hediye edilmiştir). Bu süreçte durumları toparlamış olsa da, Marmara doğal deniz suyunda üst düzeye çıkarmayı deneyeceğiz. Elbette tam olarak olacak demek biraz fazla keskin bir söylem ama elimizden geleni yapacağız.  Marmara deniz suyu element yapısı ve kıyaslaması

  marmara deniz suyu varyasyon.png

  Suyun alınması ile öncelikli olarak tuz yoğunluğu suni tuz ile dengelenecek, ardından testler ile ana element yapısı tespit edilecek, eksikler tamamen sektör dışı element teminleri ile yapılacak. Tekrar test edilecek ve bir damacana karşılığında tam element dozu belirlenecek. Bu süreçte, özel arıtmadan geçmiş 1024 yoğunluğa sahip deniz suyu da denenecek ama bu suya herkesin erişimi olmayacağından şimdilik denemek üzere rafa kaldırılmıştır. Uygulama, eklenenler ve gelişmeler ile konuya devam edeceğiz.
   
  bydesp, taakaa, -doctore- ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 2. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Hadi gazanız-mız mübarek olsun yakın takipteyim konuyu hocam. Cesaretinizden dolayıda tebrik ederim ya şişer ya patlar diyorsunuz ve ortaya akvaryumunuzu koyuyorsunuz helal olsun abi ne diyeyim.temo8
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Özdemir desteğine ihtiyaç olacak. Kafadaki ilk plan suyu alıp bir damacana olarak teste tabii tutmak, muhtemel eksik elementler hazırlandı ve bunlar tamamen doğal malzemelerden veya sektör dışı malzemelerden temin edilmiş olacak. Ben tuz yoğunluğunu suni tuz kullanarak standart yoğunluğa çekerek testlerin yapılmasının uygun olacağını düşünüyorum. Böylelikle elimizde 1024 yoğunluğa sahip ama eksik olması muhtemel elemnetleri içeren bir su olacak. Ölçümler sonrası eksik olanlar kafa motoru ile dönen suya ilave edilecek. Tam değerleri yakalayan doz belirlenecek ve su değişimi yapılacak. Ca rektörü doğal suyu sürekli destekleyecek. Bu aşamadan sonra ca, kh, magnezyum ilavesi artık yapılmayacak.

  Maliyet olarak bakacak olursak;

  Su parası olmayacak, silikat, fosfat içeren su sorunu olmayacak
  Tuz kullanımı 20 litreye aşağı yukarı 800gr yerine 80-100 gr olacak
  Doğal suya eklenecek olan reaktör girdileri direk etki edecek
  Fitaplankton yapısı (60 tür deniyor) besin olarak canlılara sunulacak

  Burada önemli olan zararlı organizma ve su kirliliğini en aza indirmek olmalı. Yaşanan tecrübeler bunun tolere edilebildiği yönünde. Doğal yine tamamen kaynağından temin edilen zeolit kullanılacak, arzu eden karbon kullanabilir. Protein skimmer bu arada istenmeyenlere odaklanacak.
   
 4. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Üçüncü varyasyon da denenecek, tuzluluk oynanmadan marmara suyunda sadece eksik elementler tamamlanıp, haftalık su değişimi ile doğal marmara tuzluluğu, kızıldeniz element değerleri ile mercan gelişimi izlenecek.
  Çok iş var çooooook. Bize birkaç tane daha çatlak adam lazım :D
   
  Alparslan ve taakaa bunu beğendi.
 5. taakaa

  taakaa

  Mesajlar:
  2.454
  İsim:
  Doğan AYDIN
  Konunun başlangıç muhabbetinde vardım o andan beri takipteyim ,yardım gerekirse buralardayım,olursa şahane bir şey olur tebrik ederim.
   
 6. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Burada uzakta değil çatlak adam Abi...:koptum:
   
 7. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Ben akvaryumu bir gecede lağv etmeden önceki son hafta yaşadıklarımı anlatayım :

  Avcılar sahilinden üç kova su, 60 lt kadar su aldım, bir kovaya biraz (tek tür) yosun doldurdum, biraz çaba sarf ederek bizima kvaryumad görmeye alışık olduğumuz beyaz gammarus'ların siyah olanlarından ve biraz da minare yengeci dediklerimizden aldım.
  Evde tuz ölçümü yaptım, eksik çıktı. Normalde osmos'dan aldığım suya litrede 33 gram eklerdim, Sanırım 50 litre kadar suya eklenmesi gereken 1.650 gram yerine 5/1 veya 6/1 oranında tuz eklemiş olmalıyım.. Rakam farazi çünkü tuz değerini arttırıp zaman kaybetmeden akvaryuma eklemek istediğimden ölçüye dikkat etmedim, ekleyip ölçtüm, ekleyip ölçtüm.

  Bu aşamadan sonra canlılara bir zarar vermemesi için suyu beklemeye aldım, kafa motoruyla kartıştırdım, sabrettim, bekledim, sump'dan kafa motoruyla yavaş yavaş akvaryuma ekledim ? HA? Ben böyle bir şey yaparmıyım ya, suya tuzu ekledim, kocaman bir maşayla haldur huldur karıştırdım baktım eriyor, iki dakka sonra marşapayla 50 litreyi döktüm doldurdum akvaryuma. 1 hafta süresince test ettim hiç bir zarar görmedim. Ama başka şeylere yoğunlaştığım için de faydasını tesbit edemedim..
  (ve evet bazı yeni başalyan arkadaşlarımız kesinlikle böyle bir şey denemesin, bir sorun olması durumunda 350L. akvaryumun içinde tek bir canlı dahi bırakmayacak cesareti kendimde gördüğüm için yaptım pek çok şeyi.. hatta gerekiyorsa bu kısım silinebilir de.) 1 ayda 11 percula öldüren adamdan ne hayır bekliyorsunuz ki?

  Unutmadan, o aylrca yemek yediremediğim nasocum da yosunları yedi, samimi söylüyurm benim için çok önemli bir deneyimdi bu.
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Evet arkadaşlar, 5 damacana su sağ olsun Teoman abinin de eşliğinde bu sabah alındı. Öncelikle tuzluluk ayarlandı ve eksik olan elementler tamamlandı. Bülent biraz geç gelebildiğinden gerekli testleri su değişimi ardından yaptık. 5 damacana su değişimi sonrası ilk etkiler çok iyi mercanlar anlamında. Bülent hemen su değişimi ardından bir video çekti. Biraz akvaryum toparlamadan çekilde ama yine de fikir verebilir.

  Kalsiyum picken, bikarbonat ampul, potasyum ampul, magnezyum ilave edilen katkılar. Toplam eklenen ampullerin maliyeti 3 Lira. Bir damacana doğal su değerleri ve ne kadar ampul tüp gerektiğini birkaç gün sonra tekrarlanacak olan doğal su alımı ve su değişiminde aktarmaya çalışacağım.

  Bülent usta akvaryumda iş başında. :D

  Marmara deniz suyu alındı.JPG

  deniz suyu hazırlama.JPG

  deniz akvaryumu suyu değişiyor.JPG

  kalsiyum, magnezyum katkıları.JPG

  deniz akvaryumu testleri.JPG

  redox ölçümü.JPG

  Akvaryum ustası iş başında.JPG
   
  Erdem., taakaa, Alparslan ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 9. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Deniz suyundaki değerler ne çıktı? tuzluluk, ph, ve diğerleri?
   
 10. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.112
  Yer:
  İstanbul
  Kalp-damarcıların bütün ampullerini toparlamış operasyona girişmiş gibisiniz.
   
  BulentS bunu beğendi.
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bülent yetişemedi damacana hazırlamasına, o yüzden doğal su değerleri birkaç gün sonraki su değişiminde verilecek. Malum ben test kullanmıyorum.

  Evet Yağmur, bu ampuller ilginç tecrübeler çıkarıyor ve çıkaracak sanırım.:)
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 12. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Adam sabahın 7 sinde su alıp gelir gelmez operasyona başlamış,bir de bana yetişemedi diyor :D
  Doğal marmara suyunu ölçemedik özdemir, yarın ben iki damacana alıp ölçümleri yaptıktan sonra değiştireceğim. Deniz suyu arıtma sisteminde membrandan dönen 1024 tuzlulukta marmara suyunda test yaptım bugün, ca 900 ün, mg da 2000 in üzerinde. Yarın bu suyu marmaranın element değerlerini yükseltmek için kullanacağım.
   
  barbs, Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 13. barbs

  barbs

  Mesajlar:
  994
  Yer:
  İstanbul
  Suyun Gücü Temel Reis gibiymis abi.Biz ca mg nin yari degerlerini yakaliyabiliyoruz tuzlarla. Suda direk reaktor var :)
   
  Alparslan bunu beğendi.
 14. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Marmara deniz suyunda varyasyon 2, deneme 1:
  Herkese iyi pazarlar.
  Bugün rutin su değişimimi marmara ile yaptım ( marmara denilecek hali kaldıysa tabii:))
  Amaç, tuzluluğa dokunmadan marmara doğal suyunda eksik olan elementleri tamamlayarak,zenginleştirilmiş doğal marmara deniz suyunun etkilerini gözlemlemek.
  Su sabah erken saatlerde alındı ve kafa motoru bağlanarak tüm işlemler yapılana kadar çevrildi.

  MarmaraDenizSuyuHazırlık.png
  Önce marmara suyu elimdeki testler ile test edildi.
  Marmara deniz suyu testler.JPG
  Marmara deniz suyu test işlemi.JPG
  Elde ettiğim sonuçlar:
  Sıcaklık : 20.5
  Ph : 8.3
  Tuzluluk : 1015
  Kh : 9.6
  Ca : 240
  Mg : 660

  Mümkün olan en doğal ve en ucuz malzemeler kullanılarak eksik elementler yükseltildi.
  Maramara deniz suyu katkılar.JPG
  Kalsiyum için kullanacağımız (temel in kendi bulduğu ve uzun zamandır denediği bir ampüldür) bir ampülü 2 damacana deniz suyunda 30 ppm kalsiyum artışı sağlıyor. Artık siz hesaplayın kaç ampül kırdım :)
  Marmara deniz suyu kalsiyum.JPG
  Kalsiyum 420, magnezyum 1300 seviyelerine çıkarıldıktan sonra, akvaryum için imal edilen elimizde bulunan iyot tan 5 ml, minör ve trace element sıvısından 10 ml ilave ettik.

  Hazır olan suyumuzun tuzluluğu son ölçümde 1017 çıktı.

  Suyumuzu sıcaklık dengelenmesi için sumpımıza basıyoruz, sıcaklık için su sumpta dönerken aynı zamanda yan fayda olarak karbon dolu medya reaktöründen de geçiyor.
  Marmara deniz suyu sumpta alıştırma.JPG
  Suyumuzun sıcaklığı tank sıcaklığına yarım derece kala dayanamayıp suyu basıyoruz.
  Marmara deniz suyu sıcaklık uyum.JPG
  Suyun verildiği andaki video.

  Henüz konuşmak için çok erken ama, anemonlarım zenginleştirilmiş marmara doğal suyunu sevmişe benziyor. Tanktan dışarı çıkacak kerata...
  Marmara deniz suyunda coşan anemon.JPG
  Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.
   
  -doctore-, Erdem., YIKIKTEMO ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 15. Ankaraguclu

  Ankaraguclu

  Mesajlar:
  2.716
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Miraç küçükerdem
  Hay MaşaAllah MaşaAllah :nazar: Bülent Abi sen saçmı ektirdin :D Eğer ektirdiysen bilgim olsun yakında benimde ihtiyacım olacak Çok fena Açılıyor Kafamın arkası :D
   
 16. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Bırak miraç,ne yapacaksın saçı, içi dolu olsun :)
  Asistanlığımı yapan sevgili yeğenimin resmi o, karışmasın , bizde değişiklik yok.
   
  ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
 17. Ankaraguclu

  Ankaraguclu

  Mesajlar:
  2.716
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Miraç küçükerdem
  :) İçide boş dışıda boş :D
  Yok Senin kafa tamamen keldi abi yeğeninden bahsetmiyorum :) Onun saçların maşallahı var zaten :nazar: Senin Kenarlarda Saç Varya Onları diyorum Ektirdinmi Orjinalimi O ?
   
 18. barbs

  barbs

  Mesajlar:
  994
  Yer:
  İstanbul
  Bizim Sırtımız yere gelirmi....Elinize sağlık Ampul isimleri not edildi
   
 19. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.112
  Yer:
  İstanbul
  Cesaretli insan işi.
   
  BulentS bunu beğendi.
 20. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Sen onları kır tankına da bende senin kafanı kırayım :sopa:
  Daha balık koycaz, şıkır şıkır sallanan mercan koycaz, tank oturcak, vs vs.
  Deli demek istedin galiba temo17
   
  ßy Mirac Küçükerdem ve barbs bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş