1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Marmara Doğal Suyu ile Yandan Sumplu Akvaryum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde brkfrt tarafından 5 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Yandan sump sistemli deniz akvaryumu kurulumu gerçekleştiriyorum. Geçmişteki talihsiz olayı bir kenara bırakıp,uzun bir aranın ardından yeni kuruluma geçmek istiyorum.
    Yeni ölçüler şekildeki gibi olacak.

Deniz akvaryumu Genel ölçüler 70*60*50h kullanılabilir net ölçüler 50*60*50h.Sormak istediğim bazı sorular var;

-Bu sefer kum olarak argonit kum kullanacağım, daha önceki mercan kırığından memnun kalmadığım için değil. Hem bir değişiklik olsun hem de garden eel bakmak istiyorum bu sefer. Kum yüksekliği 5-6cm olması bir sorun yaratır mı?

-Suyumuzu Marmara'dan alacağım. Tuzluluğu ayarlarken birden bire tuzluluğu 1016'lardan 1023'lere getirmek yerine buharlaşan suyu tamamlamak için hazır tuzla hazırlanmış yüksek konsantreli tuzlu su ekleyerek ayarlamayı yapmak istiyorum. Sudaki canlılığa zarar gelmemesi adına.
    -Kayaların bir kısmını DIY bir kısmını canlı kaya olarak düşünüyorum.

2. Reef 47

Reef 47

Yer:
    Ankara
    Cevap: Marmara Doğal Suyu ile Yandan Sumplu Akvaryum

Ps bölmünü psnin boyutlarına göre mi ayarladın?

3. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Evet, PS'in boyutlarına göre bir ayarlama yaptım.Aslında PS'i değiştirebilirdim ama biraz da sump alanı fazla olsun istedim.

4. Reef 47

Reef 47

Yer:
    Ankara

Kullanacağın ekipmanların markalarını verebilir misin?

5. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

-Eheim 3000 L/H kafa motoru
    -BM nac6 protein skimmer
    -4*24W T5 armatür
    -Eheim 200W ısıtıcı
    -Reef octopus su ekleme

6. Reef 47

Reef 47

Yer:
    Ankara

Sump okey, malzemelerden tuz olarak ne düşünüyorsun?Ki acil durumlar için...

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Reef octopus su ekleme yerıne cıft sensorlu fısh streettekı su eklemeyı dusunsenız daha karlı olur? 75 TL ye gelıyor hemen hemen kargo dahıl. Bence arastırın derım. Sump olayını neden yandan ya da arkadan dusunuyorsunuz? Alttan sumplı sıstemler bana daha saglıklı ve ferah gelır. Fıkır tabı kı benımkı ama, yıne de karar sızın.

Sent from my Blacberry

8. Reef 47

Reef 47

Yer:
    Ankara

Dostumun benim gibi yeri yok herhalde... :heyo:

9. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Bunlar benim elimdeki malzemeler yani yeni almıyorum :) Yandan sump olayı vs.. uzun hikaye arkadaşlar, ama olması gereken bu. Siparişte verildi zaten. Aslında sump var evde yanımda duruyor hatta; ama dolabın içini farklı kullanacağım bu sefer. Farklı bir öykü olsun istiyorum, taşınma olasılığı da var. Zaten bu ölçülerde sump'ın suya oksijen zenginliği vermekten başka bir yararı yoktu açıkçası
    Uzun hikayeyi okumak isteyenler eski konuma bakabilir http://www.akvaryumportali.com/reef-akvaryum-portali/sakli-reef-vadisi-11109.html sonuç; taban camı çatlaması.

10. Reef 47

Reef 47

Yer:
    Ankara

Geçmiş olsun, bunu bilmiyordum.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun Burak.:) Kum kalınlığın 5-6 cm olabilir. Canlı kaya DIY kaya karışımına girme bence. Nano sonuçta ve eğer uyumlu kurulursa süper olacaktır. Canlı kaya ile bir dekor oluştur, imkan meselesi ise canlı kaya alımlarını zamana yayabilirsin ama canlı kaya olması yerinde olur. Eheim 3000 kafa motorunun su çıkışını akvaryuma girmeden vanalı kontrol sistemi ile ikiye sump tarafında ayırıp saatte 500 litre medya reaktörü olarak eklenecek ekipmana ayırabilirsin. Zaman zaman ihtiyaç duyulabilir.

Suyun canlılığını korumak için düşüncen yerinde, fakat hazır bekletme suni tuzla hazırlanmış suyu. Buharlaşan suyu tamamlayacağın zaman karıştırıp ekleyebilirsin. Yavaş yavaş istenen değere gelir ve sistemi biyolojik yaşama terk edebilirsin.

12. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

DIY kayayı sadece görüntü amacıyla düşünüyordum. Güzel ölü kaya da bulursam yapıştırıp kullanabilirim. Geçen sefer yapıştırma işinden memnun kalmıştım :) Vana koyacağım, medya reaktörü aklıma gelmemişti ben daha çok yosun duvarı için düşünmüştüm. Buharlaşan suyun yerine eklenecek suyu anında hazırlayıp koymayı düşünüyorum zaten pet şişede 5-10 dakika çalkalayınca çok güzel çözünüyor tuz.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yosun duvarı sisminesaatte 500 litre düşük kalır kanımca Burak. En güzeli medya reaktörüne aktarmak. Yosun duvarından daha hızlı geçmeli su. Tasarımı yaparken akvaryumdan yan sumpa geçen suyu yosun filtresinden geçirecek şekilde yapsaydın veya yaparsan daha radikal olur.:ay:

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Burak kararın hayırlı olsun Temel abinin dediği gibi motor çıkışına vana tasarla. Ben nano için düşünmemiştim ama sonradan koymak zorunda kaldım.

15. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Vana olmalı yoksa 3000lik eheim motorla akvaryumun içi panayıra döner :) Bu sefer biraz daha detaylı düşünüyorum ama yavaş ilerleniyor böyle olunca da, araç yokluğu, usta bulmadaki beceriksizliğim falan.

16. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Kumla ilgili bir soru daha sorayım, elimde yaklaşık 10kg bulunan mercan kırığını argonit kumun altına sersem nasıl olur? Ya da mercan kırığını argonitin üzerine koymak daha mı sağlıklı olur?

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Sen üste veya alta ser fark etmez zamanla kum yüzeyinde gezen canlılar ince kumu alta geçirecektir. Tabi ince kum kalın kuma göre az ise.

18. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Sizin nano konusunu okurken aklıma geldi. Kafa motorundaki fazladan gücü, sizin fotoğraftaki şekilde dağıtabilirim aslında borular yardımıyla. Sadece iniş kısmında boru gözükecek akvaryumda onu da kayalarla saklayabilirim. Yalnız bu sistemin artı ve eksileri nelerdir yani neden tabandan veriyoruz geri dönüşü?

19. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Sanıyorum dalga motorlarından tasarruf etme amaçlı.

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Dalga motoruna gerek kalmadan 2 noktadan çıkarttım ben ve içeride suyu döndürecek şekilde 45 derece açıyla birbirlerine bakıyorlar farklılık olsun diye öyle tasarladım özel bir sebebi yok. Sen böyle düşünürsen 4 tane koy her köşeye ve hepsinin altında vana olsun çünkü benim 1 tanesinden fazla geliyor diğerinden az.

Sayfayı Paylaş