1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Marmara Suyu Akvaryumuma Eklediklerim

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Alparslan tarafından 25 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Cevap: Marmara Suyu Akvaryumuma Eklediklerim

Katılıyorum 20 30 liradan kaçıp 200 300 lük canlıları alıp öldürmek pek akıllıca olmaz sanırım.

2. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Merhaba Alparslan,

Akvaryumuna katkı için daha çok erken, bu tür maddeleri deneyim etmeden veya akvaryumun ihtiyaç duymadan girmen faydadan çok zarar getirir. Paranı katkılara değil, kaliteli tuza ve suya harca. Öncelikle iyi bir tuzluluk ölçümü yapacağın hidrometre veya refraktometre ile başla. Tropik denizlerden gelen balıklar için marmara suyu direkt kullanılabilir ama bu su tuzluluğu arttırılmadan direk olarak kullanılması mercanlar için çok uygun değil. Öncelikle bu sorunu ortadan kaldır.
    eczanelerde kalsiyum ve magnezyuma alternatif ucuz madde bulman zor. Kimyasal satışı yapan yerlerden ancak temin edebilirsin. Forumlarda bu konuda yeterince bilgi aslında var ama "Öncelikle iyi bir çocuk olursan Şirinleri görebilirsin" :) :) :) biraz şifreli konuştum ama neden böyle dediğimi yakında anlayacaksın. :)

Sen şu anda hiç bir şey yapma temizlik ekibi temin et akvaryumundaki diğer eksiklikleri gidermeye çalış: mesela ışıklandırma gibi

3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

1 ölçek Marmara deniz suyu'na ilave edilmesi gerekenler nelerdir? Formül nasıl hesaplanır?
    Tuz eklesek yeterli olur mu? içinde barındırdığı kimyasallar işimizi görecek kadarmıdır yoksa ca, mg, kh takviyesi yapmak mı gerekir?

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Yok mu forumda marmara suyu kullanan kimse ?

5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Balıklarda kaşıntı yapıyor diye bıraktım ,bende sentetik tuza geçtim .:heyo:

6. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Merhaba Burak yetiştim, ben bir litre Marmara deniz suyuna 11 gram Red Sea Coral Pro deniz suyu katıyorum değerlerin hepsi oturuyor. Ekstra kalsiyum ve magnezyuma gerek yok. Ama benim suyu aldığım nokta istanbul boğazına oldukça uzakta olan bir nokta ve tuzluluğu o taraflara göre daha yüksek. Bu arada yosuna ne oldu?

By okurt at 2012-04-30

Marmaranın tuzluluğu konusunda bu harita belki açıKlayıcı olur. Mevsimsel olarak değişse genel durum bu. Bu haritaya göre boğazlar civarından alınan suya 14-15 gram tuz eklemek gerekebilir.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sizce alinacak bolgeye gore tuz degerlerinin yuksek mi olmasi avantaj yoksa dusuk olmasi mi?

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Düşük olması daha avantajlı sanırım Temel abi. Yükseltmek için suni tuz gireriz böylece eksik element yapısı da tamamlanmış olur. Öyle değil mi? Yüksek olsa da aynı şey aslında. Bilmem kafam karıştı :D

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bence düşük tuz oranı olmalı ki ermanın dediği gibi suyu hazırlama operasyonu ile eksik elementleri katalım.

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Marmara suyunun yüksek tuz oranı maliyetimizi düşürür. Şimdiden 35 gr. yerine 11 gr. ile kendini fark ettirdi. Fakat İzmir'in torbalı'nın yüksek tuzlu suyu ile marmara suyu karıştırılmamalı, elde ne varsa o kullanılmalı. "Buna da şükür, ya denizimiz olmasaydı?"

Balıklarda kaşıntı nasıl yapıyor anlamadım ama eğer böyle bir şey varsa nedenleri üzerine yoğunlaşıp çözüm üretebilirmiyiz acaba? Nedenlerini anlayabilirmiyiz peki, çözüm üretelim???

Yosun henüz gelmedi Özdemir, beklemedeyim. heyecanla!

Bu balıklar nerede nasıl yaşıyor bilmiyorum ama deniz suyu içindeki bilmediğimiz, göremediğimiz ve üretemeyeceğimiz organik maddelerin, canlıların akvaryuma bir şekilde eklenebilmesi büyük bir avantajdan ziyade görsel bir şölen olacaktır kanaatindeyim. Aksi olsaydı Deniz akvaryumu Deniz gibi olmaz, yapay resif görünümünde kalır, anemonlar çoğalıp büyüyemez, bölünemezdi. Vardır bir hikmeti. Alıp getirelim eve. Deneyelim. Denemediğimiz ne kaldı ?

11. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Kaşıntı yapıyor derken gerçekten'de yapıyor, ne zaman su değişsem sürekli bir yerlere sürtüyorlardı kendilerini bu sudan gelen zararlı bakterilerden olabilir .

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

2 bakis acisindan bakiyorum konuya uzun yillardir.

1- Maddi avantajin sifir onemi vardir ve asli olan dogal yapiya olan duskunluktur. Fakat tuzluluk eger cok cok dusuk olsa dahi, hatta 1.001 olsa veya daha dusuk olsa dahi maddi avantaj vardir. Elbette mesafe ve yakinliga gore degisir ama ortalama 400 litre bir akvaryumun sadece dogru tatli suyu bile ciddi paradir. Dusuk olan yogunluga suni tuz eklenmesi bence her kosulda avantajdir. Fakat sadece basit mantikla suni tuz normalin yarisi bile olsa avantaj ama yarisi kadar da olsa bu kadar tuz eklenecekse anlami nedir diyemeyiz.

Canli su kavrami her nekar yoktur dense de veya su medyadir dense de bir bardak deniz suyunu isiga cevirip bakmak yeterlidir canliligi gormek icin. Fazladan olani ile, milyar yillik yapisi ile dogal su dogal sudur.

Element konusuna gelirsek kimse kimseyi kandirmasin derim. Evet suni tuzla element yapisi yukselir ve avantajdir fazla tuz girisi yukarida dedim ama ne yazik ki bu ifadeyi isin icinden cikacak, tecrube ile suyun element yapisini mukemmel yapacak diye pek guvenilecek hobici olmadigindan yazdigimi herkes bilsin.

Aksi halde, Marmara deniz suyuna tek bir gr suni tuz girmeye gerek yoktur. :)

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Öncelikle sorularımı cevapladığınız için teşekkür ederim.:yun:Kalsiyum ve Magnezyum işini hallettim ama Kh'yı bulamadım.portal3.gifKh şartmı?Ölçüm materyalleri elimde olmadığı için kalsiyum ve magnezyum'u akvaryuma az aşıladım.:)Ölçüm aletlerini almam gerekiyormu ne marka alayım.saat:gifCevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.:hepiniziseviyorum::foto:[​IMG][​IMG]saygılar:gif

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun iyi yapmışsın. Kh için karbonatı da edinirsen güzel olur. Fakat kullanımında acele etme bence, Su değişimi yaptığında o gün hiç kullanma, bunun haricinde canlı yükün oluştukça miktar ve ekleme aralığı belirlenecek.

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Temel abi değerli bilgilerini aktardığın için Teşekkür ederim.:aha:

16. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

kH'ı karbonat olarak ta araştırabilirsin. Ürünleri tanımıyorum pek, tamponlu mu tamponsuz mu bilemedim. İmkan varsa kullanım talimatını bir oku istersen ne yazıyor. Test olarak yine Mg,Ca ve kH dengeli gidersen gerek kalmayabilir de. Katkıları kullanmadan önce bir miktar saf suyun içerisinde çözüp damla damla eklersen daha sağlıklı olur

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Burak abi teşekkür ederim.Kullanım talimatını okudum.:)Lakin test materyallerini almalıyım.:temel:

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Bu aldığım damselleri geçici olarak küçük akvaryuma koydum. Balıklar çok rahat görünüyorlar. Daha sonra onları büyük akvaryuma koyacağım,küçük akvaryuma koyacaklarımı sana daha evvel söylemiştim 1 anemon 2 palyaço. Bazı arkadaşlara burada anemon verildiğini gördüm, bana da anemon satabilir misiniz ?

Yasin1453 bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Nasıl yakalayacaksın daha sonra onları dekoru bozmadan bilemiyorum ama güzel balıklar. Anemon verdik evet arkadaşlara. Rose anemon diyorsun sanırım. Rose anemonlar bölünme aşamasında değil, bölünme sonrası sıraya göre gideriz inşallah, tabii bölünme tekrar başlarsa.

20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Temel abi balıkları yakalamak için kapan yapacağız.:ay:Rose anemonlar için komşu hakkı var temel abi benim sıramı biraz öne al.saygılar:gif

Sayfayı Paylaş