1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Marmara Suyu Mercan Tecrübeleri

Başlığı 'Genel Mercan Bakımı ve Kültürü' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 20 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar;

Bildiğiniz gibi tuzlu su akvaryumlarında balıklar kadar ve belkide kimine göre daha çok ilgi çeken mercanları yaşatmak ve çoğaltmak gayretindeyiz. Akvaryumdan tüm balıkları çıkardım. Amacım artık çok daha zor türleri balık olarak beslemek. Tabi bulabilirsem bunu da bilmiyorum. İlk olarak Achilles tang hedefimdir.

Elbette suni tuz ile mercan tecrübeleri yaşayanlar mevcut ama Marmara suyunda mercan tecrübelerini tek başlık altında toplayamadık. Bunu bu başlık altında gerçekleştirmek güzel olacaktır. Malum forumda Marmara suyu ile akvaryumlar kurulmakta ve bu akvaryumlara mercanlar eklenmektedir ve eklenmeye devam edecektir. Bu açıdan bu başlık altında bu doğal sudaki mercan tecrübelerimizi toplamak bir anlamda hangi canlılar diyen arkadaşlarımıza çok değerli bir kaynak yaratacaktır. Ben kendi akvaryumumdan tamamen kendi tecrübelerimi doğal suda beslediğim canlılar üzerinden yazmaya çalışacağım. Amaç Marmara suyu kullanıcılarına yol ve kafalarındaki hangi mercan sorusuna rehber olabilmektir.

Daha keskin ifadeyle uçurup, şişirip, patlatmaya devam... :emt:

Mercan fotoğrafları güncel olarak kendi akvaryumumdandır. Tecrübeler benim şahsi tecrübelerimdir.

Kum anemonu;

Kum anemonum sanırım doğasında bile bu kadar keyifli değildir. Ekmek elden su Marmara'dan.:F Bu canlının eli , kolu rahat durmuyor diyebilirim. Diğer bir mercanı kollarından 20 cm uzağa koyuyorum uzandığında dokunmasın diye ama ertesi gün anemonun kolları mercana kadar ulaşıyor. Amaç tabanı ve ulaşabildiği kaya üzerlerini taramak sanırım.15 cm alındı yaklaşık olarak açık hali şu anda 40 cm cıvarında. 3 günde bir bir adet karides götürüyor.

Candy Cane;

Yaklaşık 3 ay önce akvaryuma eklediğim bir canlı. Kafa kısımları iki katına çıktı. Işığı seviyor ve bakımı oldukça kolay. Doğal su ilavesi yaptığım günlerde kafa kısımlarından minik kollar çıkıyor ve sudan toplama yapıyor. Sanırım doğal suyla giren planktonları topluyor. Bazen kafa kısmındaki ağızlarına minik karides parçacıkları bırakıyorum ve sonuç süper yiyor.

Brain coral;

Akvaryumdan moorish idol çıktıktan sonra inanılmaz şekilde açıldı ve etlenme gözlendi. Hiç denk gelmemiştim rahatsız ettiğine ama içinden verdiğim karidesleri çıkarıp alırken özellikle karides parçasını atması için ağız kısmına tacizler vardı. Doğal suyu seviyor ve güzel gelişiyor.

Bubble anemon ;

Uzun zamandır elimde olan bir canlı. Zaman zaman yaz aylarında keyifsiz soğutucu olmayınca. Karidesle besliyorum. Pek üredikleri görülmez akvaryumlarda ama bende minik bubble anemonlar akvaryum dekorunda bulunuyor.

Leather;

Abartısız doğal suda keyfi yerinde olan bir canlılardan. 3 adet leather var akvaryumda . Durumları çok çok iyi. Zaman zaman fotoğraftaki gibi bir zar atıyor. Bu zar atıldıktan sonra çok daha güzel açıyor. Akıntı bu dönemde çok önemli.

octopus coral;

Çok muazzam şekilde gelişen ve doğal suda barındırmaktan son derece memnun olduğum bir tür. Hiçbir yemleme yapmıyorum. Doğal sudan giren su içindeki canlılardan topluyorsa topluyor.

Clove Polyp;
    Gördüğünüz yer akvaryum tabanıdır.:ay:

Ne diyelim işte olay yukarda. Taban maban demedi kaplamaya başladı. Bu kadar olur ancak. Bu canlıyla zamanında akvaryumunun tüm masraflarını çıkaranlar vardı satarak. O dönemler bitti hobiyi clove polyp'e boğarım. :)

Xenia;

Yine akvaryumu kaplama noktasına gelen bir canlı. Sözlerin bittiği bir noktada doğal su memnuniyeti var.

Star ployp;

Doğal su hayranı başka bir canlı. Uçar, şişer, patlar.

Mushroom;

Yine doğasında bu kadar rahat etmeyecek bir tür. Mecazi anlamda ama gerçekten gelişim inanılmaz boyutlarda. Söylenecek fazla söz yok, görüntüler yetiyor zaten.

Zoo ployp;

Ne ölür ve ne de diriltir bir havada gidiyorlar. Durumları iyi ama beklediğim çoğalma hızı yok diye düşünüyorum.

Yosunlar;

Benim en çok memnun olduğum bu yosunlar. Balon alg ve Marmara yerel türü sert kalsiyum tabanlı alg türü yanında minik turuncu tek parçalar halinde yine türünü bilmediğim bir yosun türü mevcut. Akvaryumdan balıklar çıkar çıkmaz ortaya çıktılar ve inanılmaz şekilde büyüyorlar. Bunların hayranıyım diyebilirim. temel2:

Sevgi ve saygılarımla...

www.akvaryumportali.com

pisgitar, Courageous, murer ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Abi benim kafamda hala Marmara suyu ile ilgili sorular var. Ama böyle giderse bende kuracağım. :) Şöyle bir şey yapsak nasıl olur? Gerektiğinde gerekli elementleri tuz ekleyerek sağlamak? Zaten Marmara suyunun balıklar için sorun olacağını sanmıyorum. Önemli olan mercanlar. Çok güzel bir kaynak olmuşsun. Teşekkürler abicim. :)

Saygılar...

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Senin kafanda sorular her zaman var Görkem. :F Ben onlara cevap bulsam yenileri çıkacak buna şüphe yok. Bu konuda bana bulaşma da nasıl istersen öyle yap. :bye:

4. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Abi bu konularda başarılı olmak soru sormakla olmuyor mu zaten? Sana o kadar soru soruyorum da karşılığını almıyor musun? Aşkolsun ama :) Senin varisin olmaya çalışıyorum. Sen neler yapıyorsun. :) Telefon numaranda var abi bende. Forumdan cevap vermezsen gece arar yine sorumu sorarım . :D :D :D Sen hiç katkı eklemesi yaptın mı abi? Ya da tuz yoğunluğunu arttırmak için suni tuz kullanımı? Çünkü Mesut abinin akvaryumunda kalsiyum bayağı eksik çıkmıştı da. Sorayım dedim. :)

Saygılar...

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Benim yazdığımı oku ama yaptığımı yapma sen. :F Slogan değiştiriyorum artık. Bir gün herkes maviye gelecekti önceden ama artık ' birgün tüm tuzlu su akvaryumları Marmara olacak ' şeklinde değişiyorum. :horon:

Ben element takviyesini 2,5 yıl su değişimi yapmadığım dönemde yapıyordum. Su değişimi yaptığım dönemde yapmıyorum eskisi kadar. Fakat bariz şekilde eksik olan kalsiyum ilavesi yapılmalı bence.

Suni tuz ilavesi konusu çok net Görkem; Akvaryumu kurduktan sonra yavaş yavaş tuz yoğunluğunu doğal suyun kendi yoğunluğu olan 1016 aralığından suni tuz ilaveleriyle 1025 değerine getiriyoruz, yahut buharlaşan su yerine tatlı su değil yine doğal su ilave ederek yavaşça döngüyle tuz yoğunluğunu yükseltiyoruz. İki seçenekte kullanılabilir. Doğal su ile tuz yoğunluğunu yükseltmek sırasında suni tuzdaki gibi element oranlarını giremiyoruz diye düşünülebilir ama kalsiyum ve daha sonra ortaya çıkacak eksik olan iyot, magnezyum gibi elementleri eklemek zor olmasa gerek. Yanlız bir hatırlatma şu anda doğal suya sadece kalsiyum takviyesi yapılmaktadır ve diğer elementlere beslediğimiz mercan türlerini göz önüne alarak ihtiyaç duyulmamıştır. Sert mercan türlerinde bu ihtiyaç baş gösterebilir.

Herşey elimizde...elimizde olan ama öz kaynaklarımızı araştırma, test etme, ölçüp biçme eksiktir bizim millette. Bu da benim artık umrumda değil. Ya o yani ya buyani deyip geçmeyi tercih ediyorum. İspat zorunda olduğum bir konu kalmadı, foruma bakıp ve kurulan akvaryumları görmek yeterli gelmiyorsa kumda top oynamaya devam edebilir hobici arkadaşlar. :hepiniziseviyorum:

Görkem ÇAKIR bunu beğendi.
  6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Temel nasipse, şu akvaryumumu kurayım, şinorkel ve gözlüğümü kaptığım gibi sendeyim, sen tanıt bunları tanıt. :F:F:F

Teoman abiyide es geçmeyeceğim, oda merak etmesin....:D:D:D

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bana suni tuzlamı yoksa Marmara suyuylamı diye sorduğunda seni Marmara suyuna yönlendirmedim farkındaysan. Zaten başından beri kimseyi elinde kovayla sahile davet etmedik. Herkesin zaman içinde kendiliğinden istemesini ve bu kuruluma yönelmesini istedik. Reef akvaryumu kurmayı istediğin için seni suni tuza yönlendirdim çünkü mercan konusunda ben Marmara suyunda tecrübe etmediğim ve budur diyemediğim canlılar dışındaki canlıları beslemek isteyeceğinden ve tabi belkide sorunsuz yaşayacak olmalarına ramen seni bu yüzden yönlendirmek istemedim. Benim zevkim belkide balık ağırlıklı akvaryumu her zaman tercih ettiğimden yukardaki mercanlar oluyor. Fakar sizler bir reef akvaryumu olarak önünüzü daha açık tutmak isteyeceksiniz ve aslında hakkınız da. Evet birileri de farklı mercan türlerini Marmara suyunda test edecek ve bu gibi başlıklara ekleyecek ki ülkemize ait doğal suyun kullanılması yaygınlaşsın ve gelişsin. Fakat dediğim gibi artık bu benim umrumda değil. İspat etmek zorunda olduğum bir konu kalmadı, kurulumlar forumda alenen ortada, canlı sağlıkları alenen ortada. Bundan sonra bana düşen destek isteyene destek ve tabi yine bana düşen bu ülkede kimsenin yaşatamadığı balıkları aha bu yüzerken gençlerin işediği Marmara suyunda yaşatmaktır. :emt:

turqer ve murer bunu beğendi.
  8. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Temel abi yazını baştan sona okudum son cumlelerine hasta oldum gerci bu gunde kartal sahılınde su alırkende dile getırmıstın en son cocukların ağzını arıyordun "Oğlum kaç kare çiş yaptınız bak ona gore su alıcam":D:D:D fotoğraflar nerede abi...

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    :F:F:F Az çiş yapmışlar yoksa almayacaktık biliyorsun. Oğlum az su için buradan denize girerken dedim tamam abi dediler. :F:F:F

Ben fotoğrafı çektim fotoğrafta yokum ama kovaların başında Teoman abiyle sen vardın.

turqer bunu beğendi.
  10. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Bende anemonlara su almaktan pendiğin delisi oldum millet manyak bu ne gibisinde bakıyor kovalara.:crazy:

Sayfayı Paylaş