1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Marmara Suyu ve Akvaryum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 26 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar,

Son günlerde kurulan Bayrampaşa dev tuzlu su akvaryumu ile gündeme gelen Marmara deniz suyu hakkında yazacaklarım var ve sanırım ilk bu konuda yazı yazma hakkına sahip kişi de benim. Çünkü 7 sene öncesinden bu suda ithal deniz balığı besliyorum ve çok karşı çıkmalara maruz kalmışımdır o dönemden bu yana. Elbetteki çok kaliteli suni tuzlar bulunmakta ve ben de elimin altında bir kova her zaman bulundururum. Bu tuzlar ile çok sağlıklı ve başarılı akvaryumlar kurulmaktadır. Buna ne bir itiraz olabilir ne de karşı çıkmak gibi bir saçmalık. Ancak herkesin kendi fikirleri ve tecrübeleri olabilir. Birileri farkı yakalamak ve yenilikler kazandırmaz ise ve her bu tarz teşebbüslere daha başından itiraz edilir ise bir yere varamayacağımız gün gibi ortaya çıktı malesef. Bugün Yabancı firma gelip eğer dev tuzlu su akvaryumlarını Marmara suyundan kurup gidiyorsa sanırım zamanın delisinin gülme vakti gelmiş demektir. Bu deli ben olsam da gülmüyor sadece üzülüyorum. :)

6-7 yıl önce çeşitli ekipman ve bilgi sıkıntısı ile boğuşurken balık kayıplarının ardından tekrar aynı maddi manevi gücü kendime bulamayacağımı düşündüğüm bir dönemdi. Bu dönem hepinizin tahmin edeceği gibi son ve devam arasındaki dönemdi. Elimde kalan birer adet yellow tang, siyah beyaz damsel ve karidesim kovanın içinde bekliyordu. Akvaryumdaki balık kayıpları powder tang balığının sisteme eklenmesi ve bu balığın Oodinium hastalığını bulaştırmasıyla ortaya çıkmıştı.

Kovanın içindeki balıklar banyoda hava motoru bağlı dururken hep kafamda olan deniz suyunu akvaryuma doldurmaya karar verdim. 3 seferde akvaryumu Kartal sahilden doldurdum ve elimdeki son tuzu ekleyerek yoğunluğu ancak 1018 yapabildim. Su ısınınca bu 3 canlıyı akvaryuma aktardım. İçimden öyle de son, böyle de son demiştim. Bu 3 canlıda hayata tutununca ben de Marmaraya tutunmuştum o günden sonra. İlerleyen süreçte komşum ve bugün birçok arkadaşım bu suyla akvaryum idame ettirmektedir.

Bir kişi dedi mi ' ben kh değerini ölçeyim veya benim elimde magnezyum testi var ben de onu ölçeyim ve burada değerleri bulalım Marmara suyunun ? Google arama motoruna yazın Marmara suyunun su değerleri yok... yazın bakın yok arkadaşlar. Sizce bunun tuzlu su hobicileri tarafından ölçülmemiş olması şaşırtıcı değil mi ? Bu suya itiraz eden cahillerin dayanağı hep kirlilik olmuştur ve denizden suyu alırken redox değerini ölçtünüz mü diyecek kadar tuzlu suya uzak insanların itirazları hobinin gelişimine engel olmaktadır.

Bu insanlar bu sudan çıkan balığı yerler, çoluk çocuğu bu suda yüzer, akvaryumundaki canlı kayaların bir bölümü bağlantı noktasından çıkartılır ve kullanırlar ama sıra suya gelince ' su pis ' Su elbette ilk alındığında kirli olabilir, bu kirliliği akvaryuma doldurduktan sonraki bekleme ve hazırlama sürecinde sudan uzaklaştırmanın yollarını araştırmak bulmak yerine kısır döngü içerisinde sürüklenmeleri üzücüdür. İyi ps bu süreçte suyu temizlerken, bakteri anlamında zarar verebilecek ( Varsa o da ) oluşumlar zaten diyatom sürecinde yok olmaktadır. Yoğunluğun yükseltilmesiyle zaten değişen ortam şartları yüzünden zararlı canlılar bir süre sonra yok olmaktadır. Diğer beni üzen düşünce ise; ' Marmara'da yaşayan nemo gören var mı ' denmesidir. Bu sorunun yanıtı çok kısa aslında Marmara'da bu balıklar yok ama bu balıkların yaşadıkları yani geldikleri yerin suyuda suni tuz ile kurulmadı. İşte böyle el oğlu gelir ondan sonra 'senin' dev akvaryumunu Marmara'dan kurar.
    Adamlar parayı almış ülkesine dönmüş. Marmara'da nemo artık var istersen git gör...Bayrampaşa'da... [​IMG]

Sevgiler...

2. feronya

feronya

İsim:
    n
    Selamlar Temel bey;

Haklısınız....yüzlerce kere....

Bilgiden yoksun, araştırma ihtiyacı bile hissetmeyen insanların hemen hemen ilk tepkileri olmazdır...
    Bizlere özgüdür...
    İşte adamlarda bak bunu adamlar yapmışlar diye de sonrada aval aval bakarız....başarıda bunda yatar. Ama akıl hep aynı noktaya götürür.
    Tonlarca suyu basit bir şekilde doğadan alıp üzerine takviyesini yapıp kullanmaktır. Çünkü bu en ucuz ve en basit yöntemdir bu çaptaki bir sistemde. Üvey evlat yetiştirmeye çalışıyoruz ama elimizde doğanın öz evlatları duruyor.

Saygılar....

3. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Marmara Suyu ve Akvaryum

Abi geçen hafta Kadıköy'de bir akvaryumcuya gittim. Bulunduğu yere yeni taşınmıştı. İçerdeki tuzlusu tankı gözüme çarptı. Biraz konuştuk, dedim ki bunun suyunu Marmara'dan alsanız olmaz mı? Olmazzz diye bir cevap aldım. Nasıl olur dedi, o suyla bu su arasında dünyalar kadar fark var. Marmara denizi çok tuzluymuş, balıkları koyar koymaz pişermiş :) bu şekilde cevaplar aldım. Aklıma Tamer abinin büyük akvaryumu geldi. İnternetiniz varmı dedim. Yokmuş, olsaydı gösterecektim bakim ne diyecek dedim ama olmadı. Neye dayanarak bunları söylediyse artık fazla üstelemek istemedim. İnşallah gün gelirde akıllarını başlarına toparlayıp araştırma yaptıktan sonra konuşurlar.

4. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Marmara Suyu ve Akvaryum

Temel Abi zaten bulunmaz Hint kumaşını bulan onu toz bezi yaparmış.Nereden bilecek Hint kumaşının o olduğunu saat:gif

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Marmara Suyu ve Akvaryum

Yorumlara teşekkür ederim arkadaşlar. İşte Muhammed her zaman bu tarz kişilerin karşısında cesurca dik durmamızın ve fikirlerimizi en üst düzeyde korumamızın sebebi de budur. Alıntındaki esnaf ifadesine bakalım lütfen. :uyari: Bu ifadeyi bir akvaryum esnafının kullanmaya hakkı yok bana göre. Çünkü Marmara'nın suyu daha tuzlu değil çok daha düşük olduğundan bizler tuz ekleyerek yükseltiyoruz. Dolayısıyla balıklar yanmak bir yana tuz tuz diye feryat eder. Aradaki eksik tuz farkı yaklaşık olarak 30 litreye 200 gr kadardır yani eksik. Bu kadar olur ne diyebilirim ki başka Muhammed ? Tuz satacak adam ne yapsın...

6. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Marmara Suyu ve Akvaryum

Volla adamı bozucaktım abi, interneti yoktu işte.

7. efb

efb

Marmara Suyu ve Akvaryum

Selamlar, ben de Marmara suyu ile kurdum ve iyi bir sirkilayon ve bir muddet bekledikten sonra hic bir sorun yasamadım. Şu anda mevcut bir nano akvaryumum var ve halen içinde marmara suyuna ilave edilmis sentetik tuzla sorunsuz sekilde devam ediyor. Tabi bunlar tamamen tecrubeye dayalı olaylar hemen hemen herkezin bir anda yapabilicegi gibi basit degil bu konuyu gozardı etmemek lazım. Bu hobi tamamen iyi bir takip ve bir miktarda bilgi gerektiriyor yoksa en kaliteli malzemeleri alsanızda canlılarınızı kaybetmeniz son derece olagan bir durum.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Marmara Suyu ve Akvaryum

Teşekkürler başarılarınızın devamını dilerim.

Allah aşkına şeffaf bakalım bir kişi dedi mi ' ben kh değerini ölçeyim veya benim elimde magnezyum testi var ben de onu ölçeyim ve burada değerleri bulalım Marmara suyunun ? Google arama motoruna yazın Marmara suyunun su değerleri yok... yazın bakın yok arkadaşlar. Sizce bunun tuzlu su hobicileri tarafından ölçülmemiş olması şaşırtıcı değil mi ? Ben en azından imkanım el verdiğince kalsiyum ve iyot değerini ölçtüm, ne vardı bir diğeri başka element oranını ölçseydi ?

Marmara suyu ile akvaryum kurmamışsın, değerleri nedir bilmiyorsun peki nasıl yorum yapıyorsun o dönemde üstelik ? Kesinlikte kızdığım nokta budur ve şapkalar bu anlamda önümüze alınarak düşünülmelidir. Bu boş bilmişlikler bir kenara bırakılmalı arkadaşlar, yazışılır olmayacaksa yine olmaz. 5.000.000 ton su çeklip akvaryumlar kuruldu yabancılar tarafından benim bunu aklım ve fikrim almaz bu saatten sonra kusura bakmayın. olma:gif

Aradan geçen bu süreçte 5 milyon ton Marmara suyunu çekip baş döndürecek maliyetteki balıkları bu suya eklemeleridir. Elbette zaman içinde haklı çıkmanın sevincini yaşıyorum ama bu akvaryumları yabancıların kurmasını da sindiremiyorum. Düşünüyorum düşünüyorum işin içinden çıkamıyorum. Tabi belkide kırılmaz cam ve akvaryumların önemi var bunda tam bilemiyorum ama neresinden bakarsanız bakın ülke insanı kurabilirdi. em32.gif

9. taygun

taygun Guest

Marmara Suyu ve Akvaryum

Azmini ve haklılığını tebrik etmemek elde değil. Umarım sana o zaman karşı gelenler bu satırları okuyorlardır.

Saygılar

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Marmara Suyu ve Akvaryum

Aslında Bayrampaşa da kurulan dev akvaryumun yabancılar tarafından kurulması bizim için bir ayıptır.Yokmuydu bizde o akvaryumu kurabilecek düzeyde insanlar.Elbette vardı ama kimbilir işin içinde neler dönüyordur.

Ayrıca Marmara denizinin redoksunu ölçmek. Çok güldüm yaaa. :D

11. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Marmara Suyu ve Akvaryum

Abi adamlar marmaradan kurmuşlar ama psleri iyi markadır.
    Ona güvenerek kurmuşlardır yoksa redox falan tutmutor yani danso: danso: danso:

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Marmara Suyu ve Akvaryum

Önemi kalmadı aslında Tamer abi. Neden dersen bildiğiniz gibi son 2 yıldır bir başka akvaryum platformunda ve gerekse portalda zaten konuyu masaya yatırdık ve açıkcası düşüncelerimizi bu konuda daha rahat ve anlayacak arkadaşlarla müzakere ettik. Bu son 2 yılda diğer platformda da ve burada da birçok arkadaş sağolsun güvenerek akvaryumlarını kurdular. Artık herkesin yorum ve düşüncesine değer vermiyorum. Tabanı olacak öncelikle.

Redox değerinin aslında kendisi bu anlamda alaylık değil ama alay edilecek olan alındığı anda ölçtünüz mü ifadesidir. Çünkü bir redox değerinin önemi sadece taşınıp ve akvaryuma koyulduktan sonra işlenip hazır hale geldiğindeki ölçüsünün ne olduğudur. Bu yüzden ifade komiktir tıpkı birçok aynı konuda saçmalandığı gibi.

Protein skimmer kullanılmadı bildiğim kadarıyla kum filtresi kullanıldı Mesut.

13. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Marmara Suyu ve Akvaryum

Yok kullanıldıysa o da dıy dır belki bizimkiler gibi işte o zaman bomba olur.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Marmara Suyu ve Akvaryum

Haklısın Mesut DIY ps daha enteresan olurdu gerçekten.

15. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Marmara Suyu ve Akvaryum

DIY ps... Cidden Turkuazoo için gülünesi bir yapım olurdu...Düşünsenize aklı sıra yüzlerce dolara ps satan petshopların halini ve yapılamayacağını düşünüyorlar üstelik...

16. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Marmara Suyu ve Akvaryum

Bende duymuştum başka bir sitede bir abimiz Antalyada deniz kenarında oturuyor.Ve akvaryumunu Antalya'nın güzel suyuyla doldurmuş su azaldıkça kova kova taşıyıp dolduruyormuş.

17. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Marmara Suyu ve Akvaryum

Bu başlığa marmara suyu kullanan olarak birşeylerde ben yazayım .Tamam eyvallah yaklaşık iki seneden beri kullanıyorum ama kimseyide eleştirme hakkını kendimde bulmuyorum isteyen kullanır isteyen kullanmaz deniz orda lebiderya ama takıldığım konu Temeliminde yazdığı gibi su değerlerinin bilinmemesi ,keşke bu değerleri bilipte ona göre kullansaydım diyorum vede değerleri gerçektende merak ediyorum.Bu değerleri öğrenmeninde maliyeti çok yüksek ,atıyorum marmara suyunun ca değeri 350 mng değeri 1200 yada nebileyim ph 8 demek yazmak vede arkadaşlarımı bu değerlere göre yönlendirmek isterdim ama olmadı olamadı .Zira temel testlerin maliyeti 300 tl 'yi buluyor buda can acıtıcı bir durum diye düşünüyorum , yazdığım yorumlar ise tamamen gözlemleyerek yaptıklarımdır örnek vermek gerekirse, balıklarda canlılık olduğunu, mercanların bazı türlerinin doğal suyu çok sevdiğini söyleyebilirim. Olumsuz yanı ise apistalarında bu suya bayılmaları diyebilirim . :heyo:

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Marmara Suyu ve Akvaryum

Aslında bu değerler ölçülebilir ve bu başlık altında toplanabilir Teoman hocam. Herkes elindeki test kitlerini buradan yazar ve küçük bir analiz yaparsa neden olmasın ? burda:gif

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Marmara Suyu ve Akvaryum

Bu değerler ölçülür bir araya toplanırsa o da burada olur. Yoksa ben size diyim başka yerde o değer olamaz yanlış yok bu çıktı ben de ölçtüm feza çıktıya döner ve ortalık karışır. çak:gif Bu saatten sonra da kimsenin zaten buna yelteneceğini sanmam. Alınacak ders alındı bitti. Başka derslerde inşallah daha duyarlı olunur ne diyelim. saat:gif

Sayfayı Paylaş