1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Marmara Suyunda Artemia Üretimi

Başlığı 'Canlı Yem Kültürleri ve Diğer Yemler' kategorisinde Oceanic tarafından 23 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Oceanic

  Oceanic

  Mesajlar:
  160
  Marmara suyunda artemia olur mu diye başladığım deneme beklediğimden daha iyi sonuç verdi.

  Kullanılan malzemeler:

  -5 litre Marmara suyu
  -Artemia çıkarma kabı
  -Hava motoru
  - 7-8 litrelik ufak bir akvaryum
  - 24 watt t8
  -25 watt ısıtıcı

  Öncelikle deniz suyu damacana su eklenerek tuzluluğu 1012 seviyelerine düşürüldü. Hazır artemia paketi direk dökülerek aynı su eklenmiş ve ısı farkları olmaması için akvaryumun içine yerleştirilmiş çıkarma kabında, 12 saat süresince çok yoğun şekilde havalandırıldı. İlk artemialar kistten çıkma aşamasında hava yoğunluğu saniyede 4 kabarcığa düşürüldü. Kistten kurtulan artemialar belli bir yoğunluğa ulaştığında larvalar ve açılmamış kistler akvaryuma boşaltıldı. Hava yoğunluğu biraz daha artırılarak 6k/s sisteme 24 wat T8 aydınlatma eklendi.

  Akvaryuma boşaltıldıktan 6 saat sonra toz fito konsantresi ve artemia eleğinden geçirilmiş spiriluna çok az miktarda akvaryuma eklendi. 2. günün sonunda artemia eleği kullanılarak yaklaşık %10 su değişimi yapıldı ve sistem ışıkları 24 saat açık bırakılarak 3 günlüğüne şehir dışına çıkıldı. :) Döndüğümde tüm sistemin çökeceğini düşünürken aşağıdaki sonuçla karşılaştım.Videoyu mümkünse 720p ve üzeri izleyin.  Benzer şartlarda aynı deneyi bu sefer güneş ışığı kullanmak üzere cam bir kavanozda fitoplanktonlar için hazırladım. Eğer olumlu bir sonuç olursa onuda burdan paylaşacağım.

  Genel düşüncem her ne kadar doğal marmara suyunda fitoplanktonları tüketecek başka organizmalar da sisteme girmesine rağmen artemialar açısından sudaki mikroorganizmalarında faydalı olduğunu yönünde. Biraz su değişimiyle sistem 3 günde hiçbir besin girmemesine rağmen çökmedi. Bir sonraki denemeyi Mahir Beyin önerdiği şekilde kistleri kabuklarından ayırarak yapmayı planlıyorum.
   
  TencoMelih, Efebru, Courageous ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tam benim kafa dengim adamsın.:) Yorum yapmayacağım video yeterli, yürekten kutlarım.

  Projeyi geç kalıp kaptırdık.:D Senden öğrenecez artık ne yapalım.:)
   
  TencoMelih ve Oceanic bunu beğendi.
 3. Oceanic

  Oceanic

  Mesajlar:
  160
  Marmara suyu konusunda insanları cesaretlendiren sensin Temel Abi :) Teşekkür ederim. Benim aldığım en başarılı sonuç hiç ilgilenemediğim halde bu suda oldu.
   
  TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 4. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.796
  Yer:
  Bursa
  Oldukça başarılı, tebrikler :)
   
 5. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.350
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  :anlastik:
   
 6. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Çok iyi abi helal olsun,Marmara suyu ilç gibi...:)
   
 7. Oceanic

  Oceanic

  Mesajlar:
  160

  Teşekkürler Mahir Bey. Sizin değerli katkılarınız yön veriyor. İkinci denemeyi kistlerin kabuklarını temizleyerek düşünüyorum.  Teşekkürler Alparslan marmara suyu cidden ilaç gibi. Marmara suyu ve spiriluna'ya devam. :)
   
  Alparslan bunu beğendi.
 8. Kızıldeniz Akvaryum

  Kızıldeniz Akvaryum

  Mesajlar:
  2.258
  Yer:
  MANİSA
  İsim:
  ilyas özden
  Tebrikler..
   
 9. balıkosman

  balıkosman

  Mesajlar:
  257
  İsim:
  Osman Tuna
  Harika görünüyor vallahi.Kutlarım kardeşim güzel iş çıkarmışsın.
   
 10. ozgun_cyprus

  ozgun_cyprus

  Mesajlar:
  1.885
  Yer:
  KIBRIS
  İsim:
  Özgün Olguner
  Güzel bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık. Benim aklımda bir fikir var, bilmem ne düşünürsünüz, denermisiniz.

  Deniz suyunda her türlü organizma ile photoplankton da mevcut. Sadece tüm canlılar dengede olduğundan onların da populasyonları dengede. İşte fikrim, fitoların sayısını diğer organizmaların tüketebileceğinden çok daha hızlı artırabilirseniz, elinizdeki deniz suyu yemyeşil olur ve artemialar için uygun koşullar oluşmuş olur. Bence bunu yapmanın en iyi yöntemi, denizden alınacak su bahçede/balkonda genişçe bir kap içerisine konulur. Kap direk güneş görebilecek bir yere yerleştirilir. Kap içindeki su hacmi bu noktada çok önemli. Örneğin 2 gündür bizim damdaki su depolarının ısısını ölçüyorum, 35 dereceyi geçmediler. Demekki 2 ton su Kıbrıs güneşinde max. 35 derece oluyor :) Benzer ölçümlerle Türkiye şartlarında minimum su miktarı hesaplanıp kap ona göre seçilir. Gün boyu direk güneş gören kabımızdaki fito populasyonu patlayacaktır. Bunun akabinde artemialar eklenir ve başka da birşey yapmaya gerek kalmadan artemia çiftliği kurulmuş olur. Çok mu hayalperestim acaba :D
   
  TencoMelih ve Oceanic bunu beğendi.
 11. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Özgün abi düşünce çok güzel de Deniz suyu oksijen verilmez ise bence sudaki canlıların ölmesi ile koku yapar...:)
   
 12. ozgun_cyprus

  ozgun_cyprus

  Mesajlar:
  1.885
  Yer:
  KIBRIS
  İsim:
  Özgün Olguner
  Hmmm güzel bir nokta. Peki acaba yüzey geniş tutulursa yeteli hava sağlanamaz mı ? Yoksa hiç uğraşmayıp bir hava pompası mı bağlamak daha doğru olur ?
  Bu arada konuyu dağıtmadan komik bir durumu paylaşayım, şu rotifer plankton işi için hava motoru bulayım diye sağı solu karıştırınca evin içinde 9 tane hava pompası buldum. Hangi ara almışım hiç hatırlamıyorum inanın...
   
  Alparslan bunu beğendi.
 13. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Abi yüzey geniş ve iyi rüzgar alır ise olur veya hava taşı ile yardımcı olmak doğrusu...:)
   
  ozgun_cyprus bunu beğendi.
 14. Oceanic

  Oceanic

  Mesajlar:
  160

  Özgün Bey teşekkür ederim. Aynı düşünceyle marmara suyunu cam bir kavanoza koyup dün sabah pencere önüne yerleştirdim. Ancak rüzgar faktörünü hesaplayamamışım :) Sabaha kavanoz falan kalmamış. bugün tekrar taze su ile deniycem. Alparslan'ın fikrine katılıyorum iyi bir havalandırmayla daha verimli olur bencede.
   
  ozgun_cyprus bunu beğendi.
 15. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Özgün kendi başına ilerleyen artemia çiftliği tarzı düşünmüş ama bence kısa bir süre sonra istersen 2 ton depo olsun fitoplankton ile yine beslemek gerekir. Çünkü yeşil olan suyu cam gibi yaparlar çoğalarak, düzenli hasat etsen bile kurtarmaz kanımca. Yanına bir depo daha koyup sadece fito üreterek desteklemek gerekir. Yada yanılıyorumdur, kendini çevirebilir tam emin değlim. Sizce kendini çevirebilir mi?
   
  TencoMelih ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
 16. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.796
  Yer:
  Bursa
  Yazın bahçede, yarı gölgede bir kovada, hava vermeden yaptığım kültür denemeleri, içerideki kültürlerden çok daha başarılı sonuçlar vermişti. Dışarıda tam gün güneş altında yaptığım fito denemeleri ise fiyaskoydu, fito çok sıcağa gelemiyor, oda sıcaklığında daha iyi randıman almıştım.

  [​IMG]

  Yaz mevsiminde dışarıdaki kova kültürüm, sadece yoğun fito ekliyordum, dip çok kirlenince dip çekip taze tuzlu su ekliyordum, yağmur yağdığında da su bir şekilde tazeleniyordu. Deyim yerinde ise, "kepçe kepçe" artemia alabiliyordum. sonradan rotifer de ekledim, aynı randımanı almıştım.

  [​IMG]

  Bu içerideki 1.5 litrelik fito kültürü; 4 tarafı alüminyum folyo ya da yansıtıcılığı yüksek beyaz malzeme ile kaplamıştım, yaklaşık 1-2 cm den 16 saat aydınlatma ve gübre olarak çiçek gübresi kullanılıyordu. Bu da başarılıydı, ancak çıkan fito, zooplankton kültürleri için yeterli değildi.

  [​IMG]

  Bu da dışarıda fito kültürü, malesef bir haftada çöktü. Sıcaklığın fito üzerinde olumsuz etki yaptığını düşünüyorum.  Bu da cam kenarında 9 litrede, artemia ve rotifer kültürü denemem. En son ölçtüğümde tuzluluk 1009-1010 civarındaydı. Cam kenarı kültürleri de gayet başarılı olabiliyor.

  [​IMG]

  Bu da içeride 25 litrelik bioreaktör kurulumum, 2 litre kültürler yetmemeye başlayınca Mert Parlak arkadaşımla bu reaktörü kullanmaya başladık. 10-12 günde 25 litre fito hasadı yapıp, 5 litrelik bidonlarda buzdolabında stok yapıyorduk. Normal kültürlere ek olarak bu reaktörde mayalı co2 sistemi de kullanılıyordu. Gübre olarak imkansızlıklardan ötürü yine çiçek gübresi kullanılıyordu. 20 litre 1020 su+ 5 litre fito kültürü+ 150-200 ml. gübre+ 2 x 18 watt T8 (16 saat).
   
  TencoMelih, erdoganv, harfuzmani ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 17. Oceanic

  Oceanic

  Mesajlar:
  160
  Biraz seyreltilmiş doğal deniz suyunda fito aşılamasıyla T8 kullanarak bir sistem kurulsa? Diğer düşüncemde yine seyreltilmiş deniz suyuyla sadece havalandırması olan yarı güneş alan bir yerde artemia denemek.

  Şuanki sistemde kayıp yok görünüyor. Sabahki güncel hali.

   
  TencoMelih, Montimahir, Alparslan ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 18. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Özgür suları berrak baya, beslemek gerek sanırım. Mahir ellerine sağlık çok güzel ve değerli denemeler bunlar.
   
 19. Oceanic

  Oceanic

  Mesajlar:
  160
  Biraz su değişimi yaptım ondan oldu Temel Abi. Denemeye çalıştığım fito kültürüde camdan uçtu gitti :) Akşama elekten geçirilmiş spirulina ekliycem.
   
 20. Oceanic

  Oceanic

  Mesajlar:
  160
  Artemiaların son durumunu güncellemek istedim. Şuan üretim tüketim dengesi oturmuş gibi. Sürekli yeni larva oluşumu var. Bu arada gariban artemialar kuru yeme alıştı sanki :) Spirulinayı biraz ezerek direk atıyorum.

  Palyaçolar ve blue tangler henüz ilgi göstermiyorlar ama yerli blenny kesinlikle affetmiyor artemiaları. Bugün tatil sebebiyle hepsini tanka boşaltıp dönüşte tekrar bi deneme yapıcam. Tuzluluğu düşürülmüş marmara suyu üretim konusunda çok başarılı.
   
  TencoMelih, yekim, halilkocan ve diğer 3 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş