1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Marmara'da Siyah Mercan Türü ve diğerleri

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Saruman tarafından 12 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Saruman

  Saruman

  Mesajlar:
  596
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Gökhan GÖKYAR
  Haber kaynağı Milliyet gazetesinin internet sayfası. Çevresindeki şehirlerin atıkları nedeniyle hızla kirlenen ve canlı çeşitliliğindeki büyük orandaki azalma nedeniyle “yok oldu” gözüyle bakılan a denizi şaşırtmaya devam ediyor. Marmara’nın doğusundaki Körfezi’nde pek çok canlı görüntülenirken Yassıada kıyılarında dünyanın en değerli mercanlarının yetiştiği belirlendi. Tüm Türkiye’de çok az görüldüğü için koruma altına alınan siyah mercanların en güzel örnekleri Marmara’nın derinliklerinde halen varlığını sürdürüyor. Çevre Bakanlığı verilerine göre siyah mercanlar Türkiye'de 1990’dan beri görülmüyor.

  Marmara’nın, son yıllarda endüstriyel ve evsel atıklar nedeniyle hızla kirlendiği için barındırdığı canlı çeşitliliği büyük oranda azaldı. Kirlilik, Marmara denizinin en büyük sorunu Kocaeli gibi iki büyük kentin atıkları canlıların yaşam alanlarını yok ediyor. Yoğun insan nüfusu ve ağır sanayi tesisleri deniz kirliliğinin ana nedenleri olurken, arsenik miktarındaki artış ve dibi işgal eden deniz kestanesi Marmara için umutların azalmasına neden olmuştu. Fakat Marmara denizinin doğu tarafındaki İzmit Körfezi’nde görüntülenen canlıların çeşitliliğinin ardından bilim adamlarını şaşırtarak sevindiren bir gelişme daha yaşandı. Yassıada kıyılarında araştırma yapan bilim insanları endemik (sadece belli bir bölgede yaşayan) bir mercan türüne rastladı.

  Olumsuzluklara rağmen mercan yaşamı
  Tüm Akdeniz’de koruma altına alınan ve temiz denizi işaret eden siyah mercanın en güzel örneklerinin Marmara’nın derinliklerinde halen var olduğu görüldü. Marmara Denizi böylece tüm olumsuzluklara rağmen verdiğini kanıtladı.
  İstanbul Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Bayram Öztürk ve sualtı fotoğrafçısı Ateş Evirgen, siyah mercanları görüntülemek için yaz boyunca çalışmalar yaptı. Yassıada kıyılarında derinlere inen bilim insanları, 45-50 metrelerde siyah mercanların en güzel örneklerine rastladı. Prof. Dr. Bayram Öztürk, şöyle konuştu:

  ‘Değeri çok yüksek’
  “Siyah mercan yani ‘savalia savaglia’ Akdeniz’de koruma altında olan, son derece değerli ve endemik bir türdür. Yani sadece Akdeniz’de yetişir. Türkiye’de de 1991’den beri koruma altında. Siyah mercanların Akdeniz’de son yayılım alanının Marmara olduğunu biliyoruz. Balıkçı ağları, oltalar ve tekne çapaları dallarında kırılmalar yaparak büyük tehdit yaratıyor. Marmara Adası, Avşa ve Ekinlik adaları en yoğun bulunduğu kıyılar. Siyah mercanlar denizlerde biyo çeşitliliğin korunması açsından son derece önemlidir. Adeta denizlerin ormanlarını oluşturan ağaçlardır ve onlarca deniz canlısı için yaşam alanı görevindedir. Birçok kabuklu canlı türü bu mercanların dallarına tutunarak yaşar, bazı köpekbalıklarının yumurtalarının gelişmeleri bu dallar üzerinde olur. Akdeniz’deki birçok sözleşmede nesli azaldığı ve ana ekolojik birimleri oluşturduğu için koruma altına alınmıştır. Bu Marmara’nın halen var olduğunu ve içinde yüzlerce türün barındığına işaret ediyor. Biz de ilgili bakanlıklara uyarılarımızı yaptık.”

  ‘Umutlar sürüyor’
  Siyah mercanları derinlerde görüntüleyen Ateş Evirgen ise, “Marmara için umutlar bitti, artık kurtarılamaz diyenlere siyah mercanlarla cevap veriyoruz” dedi.

  Marmara’nın siyah incisi mercan
  Doğanın dengesini korumak için çok önemli görevler üstlenen mercanlar, fotosentez ile sudaki oksijen miktarının da artmasını sağlıyor. Siyah mercanlar yakın zamana kadar kıyılarımızda bol miktarda bulunuyordu. Fakat Marmara’da kirliliğin hızla artması kadar hediyelik eşya yapımında kullanılması canlının sonunu getirdi. Siyah mercanlar 100 yılda sadece 50 santim boyuna ulaşabiliyor.


  Milliyet - MARMARA: BEN DAHA ÖLMEDİM
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 2. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Tamam. Bir seneye kadar nesli tükenir artık

  tapa tak...
   
 3. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  45-
  50 metre scuba için bile çok ciddi derinlikler, Allahtan bu tür derinliklerde yaşıyor, ve talandan nispeten daha az etkileniyorlar.
   
 4. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Deniz tabanını kestanelerin kaplamış olması kötü bir şey midir?

  tapa tak...
   
 5. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Sanmıyorum dönem dönem artıyor ve sonra yok olup gidiyorlar. Sonra yeniden.
  M
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ellerine sağlık Gökhan hocam, önemli konular bunlar. Yerli türlere hep merak duymuşuzdur, inşallah sonraki nesillere bırakmak nasip olur.
   
  Saruman bunu beğendi.
 7. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Bie ara daldığım bir bölgede sayılamayacak kadar çok deniz kestanesi görmüştüm..

  tapa tak...
   
 8. Saruman

  Saruman

  Mesajlar:
  596
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Gökhan GÖKYAR
  Asıl bizler teşekkür ederiz Temel Hocam, belki yıllar sonra yerel türler veya kendi denizlerimiz ile mercan ve balık besleyen kimlerdir? Sorusuna cevap; Akvaryum Portalı , Yıkıktemo ve dostları olacaktır... Bundan şüpheniz olmasın.

  İhalelerden takip ettiğim kadarı ile özellikle Balıkesir ve çevresi ile Marmara'nın Ege Denizine açıldığı noktalar ve Ege denizi başlangıcına 4-5 bölümden oluşan yapay resif kayalıkları yapıldı veya yapılmakta. Gelecek on yıllarda projede hedeflenen amaçlara ulaşılırsa bizimde kendi sularımızda, onlarca belki yüzlerce değişik canlı ve balık yuvalanmış olacak.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Gökhan hocam bu konu geçtiğinde içim hep bir tuhaf olur. Papağan gibi yazıyoruz belki ama bizler asıl "olur ama araba lastiği, çöp kovası güzel olur" diyenleri asla unutmayacağız. Benim için abartısız 10 yıllık bir tecrübe ve 10 yıllık bir arkasında duruş ve zerre geri adım atmadan sonuna kadar savunmakla geçen uzunca bir zaman dilimiydi.

  Bu konuda bilinçsiz karşı olanın da, karşı olmayıp anlamak isteyenin de hep "nasıl olur ve neler gerekir" sorusunu sormasını, öğrenmesini, anlamaya çalışıp mantıkla yoğrulan yanlarını kavramasını istedim hep. Yukarıda Allah şahidimdir ki, portal var olmasaydı bırakın Marmara suyunda mercan balık, hamsi yıkamak bile haram olurdu. İşte hocam, mücadele adamı olmak ve geri adım nedir bilmemek bizi sürükledi.Şükürler olsun ki, bu ülkede fikirlerin altında emek arayanlar ve en azından emeğe saygı duyan insanlar da var.
   
  Saruman, BulentS ve Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş