1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Matkap Kutusundan Filtre Yapımı

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde lades tarafından 21 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Arkadaşlar iç filtre ebatları küçük olduğundan ben de içi büyük iç filtre yapmak istedim.Bazı markaların bu ebatlara yakın ölçülerde iç filtreleri var ama hem pahalı hem de onu bulana kadar burada akla karayı seçme ihtimalim var. Bu ölüleri yakın plastik kap falan aradım,onu da bulamayınca eldeki malzemeleri değerlendirmek şart oldu. Bu matkap çantasından bir iç filtre yapmak geldi aklıma bazı eklemelerle çıkarmalarla. İçine sembolik olarak şimdilik bir miktar filtre malzemesi koydum.İlginçlik olsun diye seçmedim bu kutuyu,elimde vardı. Seranın falan bu ebatlara yakın iç filtreleri var zaten,Mersin"de bulunmaz zaten,bulunsa da güç yetmez..Eksikleri var tabi,zamanla tamamlamaya çalışıcam eksikleri.
    Kullanılan kafa motoru 1200lt/saat. Debisini azaltıp kullanıcam. 330litre akvaryumda kullanmak istiyorum.

Su girişi yandan olacak,o kısma delikler açtım havya ile,o bölmede kaba pislikler diğer tarafa geçemeyecekler.

Araya cam koydum,camın altında su geçişi için boşluk var,yüksekliği de kutunun iç yüksekliği kadar.

Sembolik olarak filtre malzemeleri koydum,çalışmasını gösterebilmek için.

Motorun kablosu ve su çıkış borusunun deliklerini de havya ile yaptım.

Debisi çok fazla şimdilik,akvaryumun arka kısmına koyacağım,kayaların arkasında sanırım görünmez. Yorumlarınızı bekliyorum,saygılar.

2. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Çok ilginç gerçekten ilginç. Tebrikler. Akvaryum işi pahalı diyenlerin gözüne sokmak lazım :D

RuFKaD bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Matkap Kutusundan Filtre Yap1m1

Yaraticilik bu olsa gerek. Fikir olarak ve bence Cem hocam ic hazne genisligini hedeflemis olman bile projenin basarisini gosterir. Bir esyayi en iyi sekilde degerlendirmek baska nasil olsun.

Ellerine emegine saglik. Tesekkur ederim.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Cem hocam hastayım senin şu eldeki atıl malzemeleri değerlendirmene. :helalolsun:

Sanırım bu iç filitre çalışması gelmiş geçmiş en değişik ve bir okadarda yaratıcı birşey olmuş.Çantayı kayaların vs arkasına saklarsan sorun olmaz ama kafa motorunun debisini düşürme bence. 330 litrelik akvaryuma 1200 litrelik kafa motoru çok ideal olmuş boşu boşuna düşürme debiyi. Akıntı çok olur diyorsan su çıkışına bir diresk takıp hafiiften cama doğru vurdurursun suyu. burda:gif

Birde hocam bu nasıl dıy çalışması ? Hani bu bardaktaki çay? haha:

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Portatif iç filtre resmen ;) Al yanında götür , gittiğin yerde ki akvaryumu temizle geri dön :) Değişik şekilde delindiği takdirde yatay olarakta kullanılabilir.. Valla hocam helal olsun , yaratıcılık üzerinden 10 veriyorum.. Büyüklüğünden dolayı amaca uygunluğu tartışılır derecede olsada konumuz o değil zaten. saygılar:gif Fikir vermesi açısından dikkatleri başka yöne çekmesi açısından süper bir proje gerçekten..

Elinize emeğinize sağlık em34: em34: em34:

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Yaratıcılık bu olsa gerek. Tebrik etmekten başka bişey kalmıyor bize hocam. Paylaşım için gerçekten çok teşekkürler. Yeni fikirler açısından bu tür paylaşımlar çok önem taşıyor.

7. görkemtemel

görkemtemel

smiley18.gif Bu hobide sınır yok :) Tebrikler em34:

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fotoğrafları yeni gördüm tam anlamıyla ve aslında fikir zaten benim beğenmem için yetmişti. Gerçekten müthiş yaratıcılık, akvaryum içinde ince yapısıyla sırıtmıyor üstelik. Yürekten kutlarım tekrar Cem Hocam. :helalolsun:

9. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Cem Bey süper bir fikir...Akıl etmek bile takdirlik. :)

10. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Böyle bir güzellik olabilirmi ? Olur işte bu süper bir çalışma 007 james bond filitresi olmuş. :heyo:

11. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Temel hocam amacımı anlamış,hazne geniş olsun diye bu ebatlarda olsun istedim.
    Olcay hocam, debiyi düşürmek istememdeki sebep,"filtre"nin içinde hızlı bir su akışı olacak ve bakteriler yeterince iş göremeyecek diyedir. Akvaryumun içindeki bakteriler yeterli olur diye düşünüyorum ben,ne dersin?
    Bir anda oturup yapmadım bu filtreyi,farklı zaman aralıklarında yaptım,bardağı da çantanın büyüklüğü anlaşılabilsin diye koydum aslında ama çay olmadan olmuyor tabiki.
    Seranın örneğin bu ebatlara yakın iç filtreleri var.İçine ısıtıcı da konulabilir.

12. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Süper bir fikir ve arkasıdan uygulama. Ellerine emeğine sağlık abi.

lades bunu beğendi.
  13. atillakilit

atillakilit

İsim:
    ATİLLA KİLİT

Emeğine sağlık abi güzel düşünce canım.gif

lades bunu beğendi.
  14. T3kniker

T3kniker

İsim:
    Murat Demirel

Cem hocam bravo burda:gif :helalolsun:

lades bunu beğendi.
  15. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA

Abi ağzım açık görüntülere baktım helal olsun bravo :helalolsun: burda:gif :basardim: toka:gif pardon:gif

lades bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş