1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mavi İnci Karides - Neocaridina cf

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde taygun tarafından 19 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. taygun

  taygun Guest

  Mavi inci karides akvaryum koşulları, bakımı ve beslenmesi, fiyatları, nerede satılır gibi bilgileri bulabileceğiniz bir içerik oluşturmaya çalıştım.

  Yaygın Adı: Blue Pearl Shrimp – Mavi İnci Karides
  Bilimsel Adı: Neocaridina cf.zhangjiajiensis var. blue
  Uzunluk: 2,5 - 3,5 cm.
  Isı: 20 – 30 derece.
  Su Parametreleri: 21 – 26 C. Arasında yaşar. Daha yüksek ısıları dayanamaz. PH aralığı 6,5 – 7,5. İdeal PH ise 7,2’dir.
  Su Sertliği: 3 – 10 dkh. İdeal sertlik ise 7 dkh’dır.
  Beslenme: Alg ve balık yemi
  Orijin: Güneydoğu Asya
  Larva: Geliştirme Türü: Larva yumurtadan çıktıktan sonra bağımsız bir yaşamı oluyor. Yetişkinlerinin minyatür bir görünümünde. Planktonik Larval aşaması yoktur.

  [​IMG]

  Özet Bilgiler:

  Yetiştirilmesi gereken muhteşem güzellikte bir cüce karidestir. Mavi İnci Karides, yapısı nedeni ile doğrudan Kartopu Karides -Snowball Shrimp- ile ilişkilidir. Mavi İnci Karides ve Kartopu Karides Ulf Gottschalk tarafından Almanya’da üretilmişlerdir. Mavi İnci Karides yavaş ve uzun bir süreç sonunda üretilmiştir.

  Çoğalma:

  Bu türde yumurtlama her iki ayda bir gerçekleşir. Dişiler yumurtları üç hafta boyunca üzerlerinde taşırlar. Yumurtadan çıkan yavrular ise su ve beslenme şartlarına göre 3 ila 5 ay içinde yetişkinliğe ulaşırlar. Su ısısının çok düşük olması durumunda bu türde üreme durmaktadır. Sularının temiz ve sağlıklarına zarar verici bir ortamda bulunmamaları durumunda üretilmeleri oldukça kolaydır. Kırmızı Kiraz Karidesin kolay üretilmesi gibi, şartları sağlandığında bu tür de çok çabuk bir şekilde ürerler. Mavi İnci Karides’in yaşamsal ihtiyaçları Kırmızı Kiraz Karides, Sarı Karides, Kartopu Karidesin yaşamları şartları ile birebirdir. Bu nedenledir ki, Mavi İnci Karides diğer cüce karides türleri ile aynı tanka bakıldığı takdirde, çirkin, melez yavruları olacak ve ırkın güzelliği kaybolacaktır. Bu nedenle bu tür tankta tek başına bakılması gereken bir türdür.

  Görünüm:

  Mavi olarak tanımlanmış olmasına karşın o tam bir mavi değil, açık mavi bir karides türüdür. Bu nedenledir ki bazı yetiştiriciler bu karidesi Mavi İnci Karides yerine Mavi Buz Karides olarak tanımlamayı tavsiye etmektedirler. Buz mavisi görünüm ve kendisinden farklı renge sahip yumurtaları ve yediğinin rengini dahi gösterecek transparan gövdesi ile harikulade bir karidestir.

  Bazı Mavi İnci Karideslerin gövdelerinin üzerinde çok küçük kırmızı noktalar mevcuttur. Bu noktalar büyük ihtimalle yabani türünden gelme kalıntılardır.

  [​IMG]

  Bu kırmızı noktalar onun melez bir tür olduğunu göstermez.

  Beslenme:

  Beslenme konusuna gelince. Günde bir kere beslemek en iyisidir. Verilen yemlerin iki – üç saat içinde bitirilmesi en idealidir. Fazla yemleme hem su kalitesini bozacak ve hem de kirli suyun getirdiği ölümler olacaktır. Yabanıl ortamda karideslerin birer leş yiyici olduklarını unutmamak gerekir. Bu nedenledir ki onlar asla aç kalmazlar. Bu nedenledir ki, akvaryuma bir ya da iki gün süre ile yem atmamak onları aç bırakmayacaktır. Camlarda ve bitkilerin üzerlerinde oluşan algleri temizleyerek beslenmeye devam edeceklerdir. Omnivor olmaları beslenmelerinde kolaylık sağlamakla birlikte, sadece alglere dayanı bir beslenme üretkenliklerini azaltacaktır.

  Cinsiyet:

  Mavi İnci Karideslerde cinsiyet belirlemesi Kırmızı Kiraz Karides, Kartopu Karides gibi diğer Neocaridina türlerinde olduğu gibi oldukça kolaydır. Bu karides türünün yumurtaları daima kahverengimsi /yeşilimsi bir yapıya sahiptir. Aşağıdaki fotoğrafta erkek karidesin biraz daha ufak ve daha açık bir mavi tonunda olduğu ve gövde altının dişilerinki gibi kavisli olmayıp düz olduğu rahatlıkla görülebilir.

  [​IMG]

  Dişiler ise erkeklerin tam tersi bir yapıdadırlar. Gövde altları biraz daha kavislidir. Renkleri biraz daha koyu ve daha iridirler. Aşağıdaki ve yazının girişindeki resimler dişi karidese aittirler.

  [​IMG]

  Su Parametreleri:

  Su yapılarına gelince, bu tür hafiften alkali – orta sert arası suları tercih ederler. Diğer neocaridina türleri gibi farklı su şartlarına çok çabuk uyum sağlarlar. Su sıcaklığı 20 – 30 derece arasında oldukça geniş bir marjdadır. Su sıcaklığının yüksek olduğu durumlarda suda çözünmüş oksijenin yeterli olduğu konusunda emin olmak gerekir.


  Kaynak: http://www.planetinverts.com/Blue Pearl Shrimp.html ve
  http://www.theshrimpfarm.com/wiki/neocaridina/blue-pearl-shrimp adreslerinden derlenerek Türkçe’ye çevrilmiştir.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Mayıs 2015
 2. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Mavi İnci Karides - Neocaridina cf.zhangjiajiensis var. blue

  Paylaşım için teşekkürler Tamer abi güzel bir türmüş. :)
   
 3. taygun

  taygun Guest

  Mavi İnci Karides - Neocaridina cf.zhangjiajiensis var. blue

  Teşekkürler Yavuz,

  Senin frontozaların yanına mavi karides çok yakışır. Birkaç tane al istersen. haha: haha: haha:
   
 4. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Mavi İnci Karides - Neocaridina cf.zhangjiajiensis var. blue

  Yok abi kalsın ama ıstakoz alırsam iyi olur. :D Bence bi ara vardı ıstakoz öldü. :(
   
 5. frkn94

  frkn94

  Mesajlar:
  21
  İsim:
  Furkan kaya
  Mavi İnci Karides - Neocaridina cf.zhangjiajiensis var. blue

  Paylaşım için teşekkürlerr
   
 6. T3kniker

  T3kniker

  Mesajlar:
  190
  İsim:
  Murat Demirel
  Mavi İnci Karides - Neocaridina cf.zhangjiajiensis var. blue

  Tamer hocam harika paylaşımlar yapıyorsunda sonra heves ediyoruz ama bir türlü alamıyoruz. :F :D aha:
   

Sayfayı Paylaş