1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mavi Arı Karides - Caridina sp

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde taygun tarafından 19 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. taygun

taygun Guest

Mavi karides türü tanıtım makalesi, mavi karides nasıl beslenir, mavi karides bakımı ve akvaryum koşulları hakkında detaylar bulunuyor. Ben kendim de bu türü besleme tecrübesi yaşadım, kendimce sizlere bilgiler vereceğim.

Yaygın Adı: Mavi Arı Karides
    Bilimsel Adı: Caridina sp. "Blue Bee"
    Uzunluk: 2,5 - 3,5 cm.
    Isı: 21 – 26 C. Arasında yaşar. Daha yüksek ısıları dayanamaz.
    Su Parametreleri: Geniş bir ph aralığını tolere etse bile aşırılıktan kaçınmak gerekmektedir.
    Beslenme: Alg ve balık yemi
    Orijin: Güney Çin
    Larva Geliştirme Türü: Larva yumurtadan çıktıktan sonra bağımsız bir yaşamı oluyor. Yetişkinlerinin minyatür bir görünümünde. Planktonik Larval aşaması yoktur.

Özet Bilgiler:

İlk defa Mart 2008’de piyasaya çıkan bu karides türü akvaryumlarımızda oldukça yenidir.

Bu karides türünün orijini Güney Çin’dir. Çinin tatlı su kaynaklarının ağızlarında yani başlangıç noktalarında yabani yaşamlarını sürdürürler.

Yakalanılan yabani karideslerden çoğaltma girişiminde bulunulmuş ve bu konuda başarıya ulaşıldığı hakkında muhtelif yazılar yazılmaya başlanmıştır. Bu yazılarda üretim esnasında su ph’ının 6,5 – 6,8 sertliğinde ve ısının da 23 derece olması gerektiği ifade edilmektedir.

Elimizde çok detaylı bir bilgi olmamakla birlikte, üretimi için Arı Karides ya da Kristal Kırmızı Karides’e uygulanan bir bakımın uygulanması sorun yaratmayacaktır. Yaşamsal su parametreleri de aynı düzeyde olmaları bize bu yolu açmaktadır.

Bakıma ilişkin olarak renkleri değişim göstermektedir. Yabancı piyasalarda mavi renkleri olduğu gibi kahverengimsi ve/veya morumsu tonlarda renkleri de mevcuttur. Doğadaki renkleri mavi değildir. Beslenmeye ilişkin olarak mavi rengi almaktadırlar.

Yavrularının cinsiyetlerine göre tasnifi oldukça güçtür, hatta bu ergenlikte olan genç karidesler için de geçerlidir. Fakat, dişiler yetişkinliğe ulaştıklarında cinsiyetleri kolaylıkla tespit edilebilir. Diğer karides türlerinde olduğu gibi, dişiler erkeklere göre biraz daha iridirler ve bellerinin altında onları kalın gösteren bir kavis bulunmaktadır. Yetişkin karideslerde, bu tanımın dışındaki diğer karidesler ise erkektir.

Beslenme konusuna gelinde. Günde bir kere beslemek en iyisidir. Verilen yemlerin iki – üç saat içinde bitirilmesi en idealidir. Fazla yemleme hem su kalitesini bozacak ve hem de kirli suyun getirdiği ölümler olacaktır. Yabanıl ortamda karideslerin birer leş yiyici olduklarını unutmamak gerekir. Bu nedenledir ki onlar asla aç kalmazlar. Bu nedenledir ki, akvaryuma bir ya da iki gün süre ile yem atmamak onları aç bırakmayacaktır. Camlarda ve bitkilerin üzerlerinde oluşan algleri temizleyerek beslenmeye devam edeceklerdir.

Kaynak: http://www.planetinverts.com/Blue_Bee_Shrimp.html

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Mayıs 2015
  2. frkn94

frkn94

İsim:
    Furkan kaya
    Mavi Arı Karides - Caridina sp. "Blue Bee"

Bulma İhtimalimiz Düşük galiba

Sayfayı Paylaş