1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mavi Hayata Tatlıdan Geçiş ...

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde kupeli tarafından 14 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Mavi Hayata Tatlıdan Geçiş ...

Hakan dekor gerçekten çok güzel olmuş tebrikler.

Sistemi bir zaman sumpsuz idare edebilirsin belki ama ilerde uğraşacağına kafadan uğraşıp sumpu yap derim. :ay:

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hakan bey bu dıy canlı kayaya herkes cesaret edemez açıkçası. Siz ettiniz ve sonuç olarak inşallah ortaya çok güzel şeyler çıkacak. Fakat sumptan neden korktuğunuzu anlamadım ? Maddi olaraksa çok birşey demek istemiyorum.

3. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Sump konusunda maddi bi sıkıntı yok aslında. Elimde hazır 50 lt lik tankta mevcut sump olarak kullanabilirim. Benim korkum evi su basması. Çünkü sump konusunda okuduklarım dışında herhangi bir deneyimim yok.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hakan bey binlerce kişinin tankında sump vardır. Hesaplayıp yaptırırsanız hiçbir sıkıntı olmaz. Siz yeterki karar verin hesaplamalarda yardımcı oluruz.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hocam mavi arka fon yosun yapiyor siyah yapmiyor mu? Ilginc dusunce sanki.:smiley33:

Sump sistemi son derece guvenli bir sistemdir. Kisaca endise edecek en kucuk bir tarafi yoktur dogru yapildiginda.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sump normal ölçülerde yapıldığında ve gerekli taşma hesaplarını doğru yapıp,akvaryumun sumpa su iniş deliğini sumpu hesaplayıp doğru yükseklite açıldığında hiçbir şekilde sakıncası tehlikesi yoktur hocam.Gözünü boşa korkutmuşlar senin. :)

7. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

:) Siyah fonda yosun oluşturur ama, renginden dolayı hem fazla göze çarpmaz, hemde ışık geçirgenliği vs fazla olmadığı için sanırım yosunlar için iyi bir renk değil. Şöyleki tatlı su akvaryumum olduğu zamanlar her iki fonuda kullandım.Mavi fonda yeşilimsi kahverengimsi yosunlar hep oluyordu, ama siyah fonda hem daha az oluyordu hemde renginden dolayı dikkatlice bakmadıkça farkedilmiyordu. Tuzlusuda ise siyah arka fonumu 1 yıldır silmiyorum.Zaten akvaryum kuralı 1 yıl oldu :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ilginc tespit hocam, bu ayrimi ben yasamadim ama dogrudur.

9. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

İlginç ve faydalı bir tespit olmuş; soğurduğu ışık farkından olabilir. Neyse ki siyah yapmışım zamanında. Siz sump konusuna karar verin, güvenlik açısından doğru sistemi kesinlikle buluruz.;)

10. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Benim tankın kayıt ve kuşakları akvaryumun üstüne sıfır yapılmış ve askı PS asılamıyor. PS için pleksi den bi parca yapsam cama nasıl yapıştırabilirim.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ps'nin modeline göre ektra pleksiden bir parça yaparak asabilirsiniz. Sump güzel olur sump :)

brkfrt bunu beğendi.
  12. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Pleksi yapıştırmak için kloroform şartmı? Kloroform yerine tangit vs. kullanılabilirmi? Ayrıca pelski cama silikonla yapışırmı?

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Silikon tutmuyor zamanla bırakıyor pleksiyi. Ama tangit tutuyor. Benim psde şuanda tangitle yapıştırılmış yeri var ve aylardır sıkıntı çıkartmadı.

kupeli bunu beğendi.
  14. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Pleksiyle çalışacaksanız kloroformdan başka tercih etmeyin bence. Demirde kaynak nasılsa,plekside de kloroform öyledir

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Katılıyorum tangit pleksiyi güzel yapıştırıyor ama ana yapıştırıcısı kloroformdur. Kalın aralıklı yerlerde tangit tercih edilir.

Aynen Burak.

16. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Düm akşam kayaların yerini değiştirip yeni bir dekor oluşturdum. Fakat suda garip bişey hissettim. Yağlanma gibi ama su yüzeyinde yağ tortu vs. yok tu. Suyun içinde parmaklarımı ovuşturunca garip bi kayganlık hissettim. Beyaz çimento ile ilgili sanırım. Onun için bu akşam suyu tamamen boşaltıp tekrar çeşme suyu koyup bir kaç gün daha bekliycem.

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hakan bey yaptığınız kayalarda tuz kullanmışmıydınız ?

Yaptığınız kayaların 3-4 gün suda durması gerekli zaten. Damacana sumu kullanmıştınız ?

18. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Kayaları zaten suda bekletmiştim 2 gün kadar. Damacana kullanmadım çünkü böyle bişey olacağını tahmin ediyordum. Kayalar iyice temizlenene kadar çeşme suyu sonra boşaltıp bir kaç gün kurutup damacana su ile kuruluma başlıycam. Bu arada LİDO su kapmanya yapmış 1 yıllık su alınca yani 72 adet, bedava su sebili veriyolarmış. Sabah anlaşma yaptık 1 haftaya kadar sebil ve su kuponlarım gelecek. Kurulum için acele yok.

brkfrt bunu beğendi.
  19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

İyi olmuş damacana kullanmadığınız. Yine çeşme suyu doldurun. Yalnız kurulum yaparken akvaryumu ve kayaları kurutun. AKsi taktirde çeşme suyundna dolayı istenmeyen alg türleri ile karşılaşabilirsiniz.

Lidodan bende alacaktım. Kampanyaları güzel fakat su biraz pahalıya geliyor ve parayı direk istiyorlar.

20. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

LİDO biraz pahalı diğerlerine göre doğru ama ben evde zaten lidonun tek kullanımlık damacalarından kullanıyorum. RO pazarlamak için eve gelen adam çeşme ve lido suda test yaptı ve lidonun değerlerini görünce şaşıp kaldı damacana su bukadar iyi olamaz dedi hatta. Ayrıca ödeme konusunda k.kartına 12 taksit yapıyorlar.

Sayfayı Paylaş