1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mavi Melek Karideslerim.

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde H.Kaya.Gemlik. tarafından 2 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Odunluktan bozma küçücük hobihanemdeki boş duran üç akvaryumdan biri olan 43 litrelik akvaryumda sahip olmayı uzun süredir istediğim Mavi Melek karides beslemeye karar verdim. Gerekli akvaryum temizliğini yaparak içine bir miktar siyah Hagen kum koydum. Orta boy bir pipo filtre, bir derece, 50 watt ısıtıcı, saklanma kamışları ve bir kaç kök canlı bitki ilavesi yaparak suyunu doldurdum. On gün kadar su döndürdükten sonra dün Bursadaki bir arkadaşımdan uygun fiyattan 10 tane karides alarak Bismillah dedim. Karideslerin renkleri, formları beni tatmin etti. Akvaryuma alıştırma safhasını kayıpsız atlattım, umarım bundan sonrada kayıp yaşamam. Fotoğraflar karidesler ilave edi,ldikten hemen sonra renkler oturmadan çekilmiştir, şu anki renkleri çok daha koyudur. Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim, herkese sağlıklı akvaryumlar dilerim.

Ekli Dosyalar:

şeref24, ogurcay, Alparslan ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Hayırlı olsun kurulum, renkleri oturduğunda çok daha güzel görünecektir kesinlikle. Elinize sağlık.

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  3. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Nihat Bey çok teşekkür ederim. Bu fotoğrafları karidesleri ilave ettikten sonraki yarım saat içinde çekmiştim. Şimdi çok daha farklı bir koyuluktalar. 15 tane daha sipariş verdim, onlar gelincede paylaşırım.

nhtkmn bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Eline sağlık abi, özendirici olmuş akvaryum.

5. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Teşekkür ederim Veysel Bey kardeşim. Omurgasızlar ile ilgili bir bölüm bulamadığımdan konuyu buraya açtım.

veysel bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    [QUOTEKaya.Gemlik., post: 380866, member: 7750"]Teşekkür ederim Veysel Bey kardeşim. Omurgasızlar ile ilgili bir bölüm bulamadığımdan konuyu buraya açtım.[/QUOTE]
    Olsun abi istediğin gibi açabilirsin, önce yav meleklerle bu karidesler nasıl olacak dedim. Hatta nasıl olacak abi diye sormadan kendimi sorguladım. Hım bunlar karideslerin adıymış dedim.:)

7. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Evet aslında Blue Angel olarak biliniyor, Türkçe karşılığı mavi melek.
    Ben şimdilik sadece Neocaridina türlerini besliyorum, bu karidesler birbirleriyle çiftleşebildiklerinden tüm karideslerimi kırılmalarını önlemek adına tek tür olarak ayrı ayrı akvaryumlarda besliyorum.

Pennywise bunu beğendi.
  8. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Arkadaşlar merhaba. 16 ocak 2016 tarihi bundan böyle benim için kayıp günüm olacak.
    16 ocak 2016 sabahı akvaryumlarımın bulunduğu küçük hobi odamın kapısını açınca şok oldum. Üst kata oranla daha alçak olan bir ve ikinci bölmelerde bulunan tüm akvaryumlarımın içleri ekmek kırıntıları ile dolmuş, elma salyangozlarının haricindeki cüce vatozlarım, Japan blue guppylerim, mavi melek, kiraz ve beyaz inci karideslerimin tamamı ölmüştü.
    Allah dan üçüncü raflarda bulunan sarı ateş neon ve siyah gül karideslerimin akvaryumları yüksek olmaları nedeniyle iyi niyet sonucu gerçekleşen katliamdan paylarını almamışlar. İyi niyet diyorum çünkü, bu işi yapanlar canlılara yem vermek isteyen yaşları üç ile sekiz arasında değişen apartmandaki komşularımın çocukları.
    Bu küçücük hobi odamın kapısı kurulduğu günden bugüne kadar hiç kilitlenmemişti, gireni çıkanı belli olmamasına karşılık bugüne kadar da hiç bir olumsuz olay yaşanmamıştı. Yaşanmaması yaşanmayacak anlamına gelmiyormuş, bu bana iyi bir ders oldu. Bundan böyle bir asma kilit almak şart oldu.
    Aradan geçen üç günde akvaryumların temizliklerini yaptım, sularını doldurdum. Tamamını kaybettiğim mavi melek ve kiraz karideslerimin yerine yenilerini sipariş etmiştim.
    Siparişini verdiğim karidesleri az önce teslim aldım, bir kaç tanesinde bozulma var ancak kayıp yok. Havaların aşırı soğuk olmasına bağlayıp normal karşılıyorum. Karideslerimi alıştırma işlemi bittikten sonra bir hafta boyunca 35x20x25 ölçülerindeki brüt 17.5 litrelik cama cam akvaryumda bekleteceğim.
    Bu talihsiz kayıpları yaşamasaydım karideslerim için 105 litrelik daha geniş bir akvaryum hazırlamıştım, karideslerimin tamamını kaybedince tercihimi boşta beklettiğim 60x25x35 ölçülerindeki 52 litrelik akvaryumdan yana kullandım. Akvaryumun tabanına önlerde üç, arkalarda altı santim yüksekliğinde siyah Hagen kum serdim. Elimdeki az miktardaki Jawa yosununu tabana serdim.(İleride uygun bir köke sardıracağım.) Bir kaç dal tilki kuyruğu ilave ettim. ( Küçük boy Amazon hançerleri ve bir kaç kök Anubias ilave edilecek.) Çift süngerli kendinden motorlu pipo filtre, bir derece ve 22 dereceye ayarlanmış bir ısıtıcı ilavesiyle akvaryumu hazır hale getirdim. İlk görüntüleri beğenilerinize sunuyorum, Jawa mosslar ilerleyen günlerde Chirstmass Moss ile değişecek. Fotoğraflar 10 senelik Samsung GT S 5220 ile çekilmiştir affola.

veysel bunu beğendi.
  9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Geçmiş olsun abi yaramazlar iş çıkarmışlar başına.

10. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER
    Geçmiş olsun bu ara da uzun süreden sonra aranıza tekrar dönmekten mutluluk duyarım...

11. şeref24

şeref24

İsim:
    şeref BAYAZIT
    Üzücü bi olay inşaallah tekrarı olmaz

12. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Teşekkür ederim Veysel kardeşim. Yaşamamız gerekiyormuş, yola devam.

Teşekkür ederim Serdar Bey, sizi görmekten mutluluk duyduk.

İnşallah Şeref Bey. Teşekkür ederim.

şeref24 bunu beğendi.
  13. şeref24

şeref24

İsim:
    şeref BAYAZIT
    Ben teşekkür ederim canlı kaybı olunca cok üzülüyorum

Sayfayı Paylaş